wtv.pl > Pogoda > IMGW ostrzega. Północna Polska w zagrożeniu, na Bałtyku może pojawić się sztorm
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:10

IMGW ostrzega. Północna Polska w zagrożeniu, na Bałtyku może pojawić się sztorm

WTV
Wikimedia Commons/Marcin.pw, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36602288

IMGW ostrzega przed kolejnymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Zbliża się nie tylko ocieplenie, lecz także nagły wzrost prędkości wiatru. Zdaniem synoptyków na Bałtyku może pojawić się nawet sztorm.

IMGW wydał nowe ostrzeżenia. Dwa województwa w zagrożeniu

Nadciąga zmiana pogody. Do Polski nadciąga niż atmosferyczny z północnego zachodu. Zdaniem synoptyków przyniesienie ocieplenie.

Jednak nie zabraknie także gwałtownych zjawisk pogodowych. Z obserwacji ekspertów wynika bowiem, że już dzisiaj pojawią się bardzo silne podmuchy wiatru.

W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla północnych powiatów dwóch województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego. 

Którzy mieszkańcy muszą uważać? Alert obejmuje powiaty: kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, miasto Koszalin, sławieński, słupski, lęborski, wejherowski i pucki. Z analiz wynika, że porywy wiatru mogą sięgać do 90 km/h nad morzem i do 70 km/h w głębi lądu.

Wichury mogą być tragiczne w skutkach, dlatego też warto schronić się w bezpiecznym miejscu i schować wartościowe rzeczy np. samochody. Niewykluczone są także przerwy w dostawie prądu.

Na Bałtyku może pojawić się sztorm, a w górach bardzo silny wiatr

IMGW ostrzega również przed wzburzonym Bałtykiem. Pierwsze sztormy mogą pojawić się już w nocy z czwartku na piątek (23-24 września).

W nocy porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość nawet 100 km/h w całej Polsce. Synoptycy prognozują, że warunki w szczytowych partiach Tatr i Sudetów będą wyjątkowo trudne. Na tych terenach może wiać w porywach do 110 km/h. IMGW wskazuje, że silnym wiatrom będą towarzyszyły również opady deszczu.

Prognoza pogody na ostatni weekend września

W piątek 24 września sytuacja pogodowa ma się unormować. Na wschodnim wybrzeżu i w górach porywy wiatru mogą sięgać 90 km/h. W pozostałych obszarach wiatr nie będzie aż tak silny - w ciągu dnia synoptycy spodziewają się 70 km/h, a wieczorem - 50 km/h.

Z kolei w sobotę pogoda zdecydowanie się poprawi. Synoptycy prognozują więcej słońca i słabszy wiatr (do 50-60 km/h).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane