wtv.pl > Pogoda > IMGW ostrzega. Bałtyk może nawiedzić sztorm
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:01

IMGW ostrzega. Bałtyk może nawiedzić sztorm

DOMIN/East News - zdjęcie ilustracyjne
DOMIN/East News - zdjęcie ilustracyjne

IMGW ostrzega przed burzami, które nawiedzą Pomorze. Niewykluczone, że na Bałtyku pojawi się nawet sztorm. Wichury o porywach do 75 km/h mogą zawitać również do województwa lubuskiego i niektórych powiatów województwa wielkopolskiego.

IMGW ostrzega. Nad Bałtykiem będzie mocno wiało

IMGW wydał komunikat ostrzegawczy pierwszego stopnia dla woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Synoptycy spodziewają się silnego wiatru od 40 do 50 km/h, a w porywach nawet do 75 km/h. Wiatr będzie wiał z południowego zachodu na zachód.

Na intensywne podmuchy wiatru narażonych jest kilka powiatów. Od wtorkowego wieczoru silne podmuchy nawiedzą powiaty: choszczeński, drawski, gryfiński, łobeski, myśliborski, pyrzycki, stargardzki, szczecinecki, świdwiński, wałecki oraz miasto Szczecin.

IMGW zaznacza, że jeszcze silniejsze wichury (90 km/h) mogą pojawić się w powiatach: białogardzkim, goleniowskim, gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, polickim, sławieńskim oraz w miastach Koszalin i Świnoujście.

IMGW wskazuje, że w północnych powiatach woj. zachodniopomorskiego silne wiatry znikną dopiero w środę. 

Nie tylko wichury, mogą pojawić się również burze

Z wieczornego komunikatu IMGW na Twitterze wynika, że w nocy z wtorku na środę na północnym zachodzie kraju wystąpią burze. W niektórych miejscach spadnie nawet grad.

Synoptycy przewidują opady deszczu do 15-20 mm, a porywy wiatru do 75 km/h. Turyści wypoczywający nad Bałtykiem muszą przygotować na chłodniejszy czas, ponieważ z zachodu będzie nadciągać chłodna masa polarnego, morskiego powietrza.

Co więcej, na Wybrzeżu Wschodnim, przede wszystkim w Zatoce Gdańskiej i okolicach Władysławowa IMGW prognozuje gwałtowne wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich. W niektórych miejscach poziom może przekroczyć nawet stany ostrzegawcze.

Szczecin już walczy z podmuchami wiatru. Drzewo runęło na autobus

Pierwsze oznaki załamania pogody widać w Szczecinie. We wtorek strażacy z woj. zachodniopomorskiego musieli interweniować aż 51 razy. Jedno zdarzenie było dość groźne.

Przed godz. 16:00 przy ul. Miodowej w Szczecinie, niedaleko Jeziora Głębokiego drzewo spadło na autobus linii 51. Na miejscu pojawiły się dwa zastępy strażaków. - Funkcjonariusze podjęli działania mające na celu ściągnięcie konaru za pomocą dźwigu typu HDS - poinformował w rozmowie z redakcją wtv.pl Franciszek Goliński, rzecznik prasowy KM Szczecin.

Mimo ogromnego zagrożenia, nikt nie odniósł obrażeń. - W chwili przyjazdu naszych służb na miejsce wszyscy pasażerowie opuścili już autobus - przekazał kpt. Goliński.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Powiązane