wtv.pl > Sejm

Sejm

wtv
19.03.2022 08:26 Chciano przemycić kontrowersyjny zapis o podwyżkach. Teraz ustawa wraca

Ustawa regulująca przydział poszczególnych obszarów administracji rządowej do ministerstw po niedługim czasie od zawetowania wróciła do SejmuMiała ona otwierać drogę do podwyżek dla niektórych parlamentarzystów, przede wszystkim wiceministrówZarzuty prezydenta wobec tej ustawy wciąż pozostają w mocy, nie wiadomo więc, jak zareaguje na zmienioną jej wersję Czy możemy spodziewać się kolejnego prezydenckiego weta?

wtv
19.03.2022 08:26 Tylko u nas: Nieoficjalne doniesienia o ogromnych nagrodach dla zarządu państwowej spółki. 300 pracowników ma zostać zwolnionych

Początek roku dla pracowników LOT-u upływa pod znakiem zbiorowych zwolnień. Aż 300 stewardess, pilotów oraz pracowników personelu naziemnego otrzyma wypowiedzenia Spółka otrzymała jednak aż 3 miliardy dofinansowania przez wzgląd na straty wywołane epidemią koronawirusa. Według nieoficjalnych doniesień, prezes linii lotniczych miał przyznać sobie niemałą nagrodę"Jeśli doniesienia się potwierdzą, można składać wnioski do Komisji Europejskiej, prokuratury, czy ABW" - wskazywał Szumlewicz. "Mówimy o przewoźniku ze wspaniałą tradycją, o 300 ludziach, którzy mają zostać wyrzuceni na bruk i o 3 miliardach" - dodawał Dariusz JońskiO sprawie PLL LOT pisaliśmy już 9 stycznia. Wówczas poinformowano o planowanym zwolnieniu 150 stewardess, 50 pilotów, a także 100 pracowników personelu naziemnego. Niepokojące informacje wywołały reakcję lidera Związkowej Alternatywy, Piotra Szumlewicza, który walczy o zabezpieczenie sytuacji pracowników spółki. Połowa pracowników ma odejść w pierwszych dwóch kwartałach tego roku. Kolejne 150 osób ma stracić pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

wtv
19.03.2022 08:26 Dostała sprzęt po pośle, w którym zachowane były hasła, zdjęcia i maile. Polscy politycy mają problem z bezpieczeństwem

W poniedziałek doszło do włamania na konto Marka Suskiego na TwitterzeTo już kolejny z serii cyberataków na posłów PiS w ostatnich miesiącachRozmówczyni Wirtualnej Polski wskazuje na brak wyszkolenia polskich posłów w kwestiach cyberbezpieczeństwaW jej ręce trafił sprzęt z wrażliwymi danymi posła opozycjiW poniedziałek rano na profilu szefa Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego na Twitterze pojawiło się kilka wpisów, w których oskarżał on radną z ramienia Zjednoczonej Prawicy o molestowanie seksualne. Wpisom towarzyszyły półnagie zdjęcia radnej.Wkrótce potem rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zakomunikowała, że doszło do włamania na konto posła, a publikowane treści nie są jego autorstwa. "Sprawa jest wyjaśniana" - napisała Czerwińska na Twitterze. Informacje o włamaniu potwierdził także sam Suski.Doszło do włamania na konto posła Marka Suskiego. Zamieszczane treści nie są jego autorstwa. Sprawa jest wyjaśniana— Anita Czerwińska rzecznik PiS (@RzecznikPiS) January 18, 2021- Włamano się na moje konto. Niestety zmieniono również hasło. Jestem w trasie, ale szybko powiadomię organy ścigania o tym włamaniu - miał tłumaczyć poseł w rozmowie z dziennikarzem Wirtualnej Polski Mateuszem Cieślakiem poseł PiS. Później w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Suski sugerował, że za atakiem stoją zagraniczne służby specjalne, twierdząc, że w kraju sąsiedzkim istnieje "specjalna jednostka do atakowania Polski".Rozmawiałem z @mareksuski . "Włamano się na moje konto. Niestety zmieniono również hasło. Jestem w trasie, ale szybko powiadomię organy ścigania o tym włamaniu". @wirtualnapolska— Mateusz Cieślak (@mateusz_cieslak) January 18, 2021Włamanie na konto Suskiego na Twitterze wpisuje się w całą serię cyberataków na polityków PiS, do jakich doszło w ostatnich miesiącach. Jak podaje "Rzeczpospolita", w grudniu ubiegłego roku doszło do włamań na konta Arkadiusza Czartoryskiego, Joanny Borowiak, Marcina Duszka oraz byłego posła Andrzeja Melaka. Ofiarą podobnego ataku padła także minister Marlena Maląg.Wszystkie te incydenty wskazują na brak wyszkolenia polskich polityków w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Jak podaje Wirtualna Polska, ze względu na brak świadomości tego rodzaju zagrożeń posłowie sami wystawiają się na ataki, za którymi faktycznie mogą stać rosyjskie służby.

wtv
19.03.2022 08:24 "Tak dla rodziny, nie dla gender". Projekt ustawy Ordo Iuris w Sejmie

Ordo Iuris chce zastąpić akt prawa międzynarodowego "Konwencją praw rodzin". Dokument uznaje małżeństwo za związek kobiety i mężczyzny, a płeć identyfikuje jedynie jako zespół biologicznych cechKonwencja jest kolejnym krokiem w kierunku wprowadzenia zakazu aborcji. Co ciekawe, brzmienie artykułu 5. może niepokoić. "Dochodzenie rekompensaty za szkody spowodowane poczęciem lub urodzeniem dziecka jest niedopuszczalne" - czytamyDokument został skierowany do pierwszego czytania przez Elżbietę Witek 10 lutegoKonwencja antyprzemocowa, nazywana czasami stambulską, ma na celu ochronę kobiet i dzieci przed agresją fizyczną. W 2012 roku Bronisław Komorowski wraz z rządem Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego podpisał akt prawa międzynarodowego. Ostatecznie dokument został ratyfikowany w 2015 roku. Sejm już wtedy był podzielony co do definicji płci w ujęciu społeczno-kulturowym.

wtv
19.03.2022 08:24 8 polityków wydalonych z Porozumienia Jarosława Gowina

W sobotę Krajowy Sąd Koleżeński wydalił z Porozumienia Jarosława Gowina 8 członkówWśród nich znaleźć można m.in. Zbigniewa Gryglasa, Jacka Żabka, czy Michała CieślakaTrzem wydalonym członkom cofnięto również rekomendacje do zasiadania w rządowych ławachNa oficjalnym profilu Porozumienia Jarosława Gowina zamieszczono informacje na temat zmian personalnych w partii. Zadecydowano o tym, że 8 osób zostaje wydalonych z ich szeregów.Od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że Porozumienie Jarosława Gowina przechodzi poważny wewnętrzny kryzys związany z buntem przeciwko założycielowi partii. Teraz przekazano wiadomości na temat decyzji Krajowego Sądu Koleżeńskiego.

wtv
19.03.2022 08:24 Najnowszy sondaż. Spadek poparcia PiS, zyskuje Hołownia

Social Changes wykonał badanie na reprezentatywnej próbie 1051 Polaków. Ankieterzy pracowali nad zleceniem od 5 do 8 lutego 2021 rokuPracę zrealizowano metodą CAWI na panelu internetowym. Uwzględniono rozróżnienie na płeć, wiek, miejsce zamieszkaniaPrawo i Sprawiedliwość, gdyby wybory odbyły się teraz, mogłoby liczyć na 29% poparciaWyniki sondażu prezentują się następująco. Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 29% poparcia. Przypomnijmy, że w 2019 roku Zjednoczona Prawica weszła do Sejmu z 43% głosów Polek i Polaków. Jest to znaczny spadek, który z pewnością wywróciłby scenę polityczną do góry nogami.

wtv
19.03.2022 08:24 Każdy stosunek seksualny bez zgody to gwałt. W Sejmie odbyły się konsultacje społeczne o nowej definicji gwałtu

Według projektu ustawy za zgwałcenie groziłaby kara nie dwóch, ale co najmniej trzech lat pozbawienia wolności. To sprawia, że zgwałcenie przestałoby być traktowane jako występek (jako występek traktuje się przestępstwa, w których kara jest mniejsza niż trzy lata), a zaczęłoby jako zbrodnia. W tej chwili jako zbrodnię uznaje się tylko gwałt zbiorowy, kazirodczy i ze szczególnym okrucieństwem.Za kształt tej ustawy odpowiada Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy, założycielka Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, które pomaga kobietom po przemocy i gwałtach. Dokładne brzmienie wyjściowej propozycji tej ustawy brzmi:"Kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego albo innej czynności seksualnej bez wcześniejszego wyrażenia wyraźnej i świadomej zgody przez tę osobę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 12.”W trakcie poniedziałkowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet propozycja ustawy była omawiana przez działaczki wspierające osoby po gwałtach, prawniczki i aktywistki. Wypowiadały się m.in. Danuta Wawrowska ze Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk, Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka, Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet, Agnieszka Grzybek z Fundacji z Rzecz Równości i Emancypacji STER czy Anita Ziegler-Chamielec z Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Opowiadały o codziennej pracy pomagania osobom po gwałcie, o ich przeżyciach i sytuacji. Doświadczeniom i wiedzy działaczek porzysłuchiwały posłanki, m.in. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Magdalena Biejat czy Katarzyna Kotula.

wtv
19.03.2022 08:24 Brak zgody w stosunkach seksualnych potrafi zabijać. Czas na wsparcie ofiar, nie sprawców

Wiem, czym jest gwałt. Wiem, dlaczego wiele osób go nie zgłasza.Od lat codziennie wspieram osoby po gwałtach. Większość z nich nie idzie na policję. Według raportu Fundacji na Rzecz Równości i Emancypacji 94% kobiet po gwałcie go nie zgłasza: wstydzi się, boi, nie wierzy w wymiar sprawiedliwości. Mają rację. Według danych z 2015 r. 67% spraw dotyczących zgwałcenia została umorzona. 30-40% wyroków to wyroki w zawieszeniu, a najczęstsza kara więzienia to 2 lata. Większość gwałcicieli chodzi swobodnie po ulicach. Mijamy ich w sklepach, w pracy, na ulicach. Mogą być naszymi sąsiadami, krewnymi, przyjaciółmi. Albo partnerami.Osoby po gwałcie po prostu wiedzą, że nie mają szans na sprawiedliwość. Wiele osób w trakcie gwałtu zamiera – to pierwotna reakcja organizmu w momencie traumy. Nie wyrywają się, nie walczą, nie stawiają oporu. Leżą. Boją się, są w szoku, nie spodziewały się tego. To jest ich obrona – tak działają mechanizmy obronne naszych ciał, takie jak wyparcie czy dysocjacja. W momencie traumy nie ma racjonalnych czy logicznych reakcji. One służą przetrwaniu.Jak te osoby mają później dowieść, że sprawca stosował przemoc fizyczną, skoro nie stawiały oporu? Jak odpowiadać na pytania o to, czy stawiały „czynny, nieprzerwany opór”? Nie stawiały. Albo czy były bite albo duszone? Nie były. Były gwałcone.Dla nich wszystkich walczę o zmianę definicji gwałtu – bo ta obecna po prostu nie oddaje rzeczywistości.

wtv
19.03.2022 08:24 Sławomir Mentzen z Konfederacji o młodych działaczach Lewicy: "trzeba było się uczyć"

Na Twitterze Sławomira Mentzena pojawiła się krytyka postulatów z konferencji Młodej LewicyPolityk Konfederacji wskazał, że młodzi Polacy powinni się uczyć, pracować i oszczędzać i nie musieliby borykać się z problemami i późną możliwością zakupu mieszkaniaNa stwierdzenie polityka odpowiedział Adrian ZandbergPoseł Konfederacji Sławomir Mentzen aktywnie działa nie tylko na polu politycznym, ale również w mediach społecznościowych. Wiceprezes partii KORWiN postanowił odnieść się do postulatów Młodej Lewicy, która niedawno zorganizowała konferencję, gdzie poruszono problemy z jakimi zmagają się młodzi ludzie.Niestety prezentowane punkty nie znalazły aprobaty ani zrozumienia u Sławomira Mentzena. Polityk zdecydował odnieść się do stwierdzenia, że młode pokolenie ciężko pracuje, a i tak nie będzie w stanie zbyt szybko wyprowadzić się „na swoje”.

wtv
19.03.2022 08:23 Sejm uczcił pamięć Jana Lityńskiego minutą ciszy

Dziś, od godziny 10 rano trwa pierwszy dzień 26. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszym punktem obrad było uczczenie pamięci zasłużonego działacza społecznego i politykaOd 22 lutego trwają poszukiwania ciała ofiary wypadku. - Policjanci koncentrują swoje działania głównie na przeszukiwaniu terenu wzdłuż linii brzegowej Narwi - przekazał dla Polskiej Agencji Prasowej Anna Kowalczyk z Komendy Powiatowej Policji w PułtuskuJak podał Polsat News, w ostatni wtorek wyłowiono kaszkiet 75-latkaDo uczczenia pamięci Jana Lityńskiego zawezwała parlamentarzystów marszałkini Sejmu, Elżbieta Witek. Odczytano krótkie sprawozdanie, przedstawiające sylwetkę zmarłego. Następnie politycy wstali z ław poselskich i pogrążyli się w ciszy. Część członków izby niższej odmówiło modlitwę.

wtv
19.03.2022 08:23 Kłótnia w Sejmie. Terlecki: Siadaj, Nitras

O godzinie 14:30 na mównicę sejmową wszedł Mateusz Morawiecki, by odnieść się do doniesień TVN-u o ukrywaniu wpływów do Skarbu Państwa z tytuły wypełniania luki VAT-owskiejPo premierze głos zabrał Borys Budka, który nie mógł dokończyć zdaniaW Sejmie doszło do awantury. Udział w niej wziął sam wicemarszałek TerleckiDo incydentu w Sejmie odniósł się polityk Platformy Obywatelskiej. "Pan marszałek Terlecki charakteryzuje się podobnym poziomem kultury osobistej jak pan Greniuch, jego protegowany w IPN. Niczego dobrego po takich ludziach nie należy się spodziewać" - czytamy we wpisie Sławomira Nitrasa. Komentarz zgromadził łącznie kilkadziesiąt reakcji i komentarzy.Pan marszałek Terlecki charakteryzuje się podobnym poziomem kultury osobistej jak pan Greniuch, jego protegowany w IPN. Niczego dobrego po takich ludziach nie należy się spodziewać. https://t.co/2jRPQDLIDx— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) February 24, 2021

wtv
19.03.2022 08:23 RMF: Duda "chce poszerzyć swoje kompetencje". Duże emocje wokół projektu ws. skargi nadzwyczajnej

Jak tłumaczy prezydent Andrzej Duda, przedłożona ustawa o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym ma na celu wprowadzenie zmian, które zostały dostrzeżone w praktyce stosowania ustawy. Chodzi o wybór Prezesa Sądu Najwyższego, a także wydłużenie czasu na skorzystanie ze skargi nadzwyczajnejO 14:30 odbyło się pierwsze czytanie projektu. Zgłoszono wniosek o odrzucenie przepisów, jednak nie udało się go przeprocedować. Zjednoczona Prawica była jednogłośnaW tym samym czasie procedowano także projekt Senatu, który dotyczył jedynie instytucji skargi nadzwyczajnej. Propozycja upadła w pierwszym głosowaniuPrezydent chce uzupełnić tryb wyboru kandydatów na urząd Prezesa Sądu Najwyższego poprzez wyznaczenie specjalnego kworum, niezbędnego do przeprowadzenia głosowania. Andrzej Duda chce, by wymagana była obecność co najmniej 2/3 członków zgromadzenia. W przypadku skargi nadzwyczajnej chodzi o wydłużenie czasu na jej wniesienie. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem skorzystanie z ostatniej drogi prawnej już w kwietniu będzie niemożliwe dla orzeczeń sprzed ponad 20 lat. Należy zaznaczyć, że brak kworum podczas pierwszego posiedzenia obniża próg do 1/2 członków zgromadzenia. Ponowna absencja wymaganej grupy sędziów obniża próg do 1/3 sędziów Sądu Najwyższego.

wtv
19.03.2022 08:23 Pod Sejmem protest ekologów. Jedna z uczestniczek przykleiła się do drzwi

Dzisiejszy protest został zainicjowany przez działaczy młodzieżowych. Grupa demonstrujących liczy blisko kilkadziesiąt osób, jednak charakter manifestacji jest dość radykalny. Jedna ze społeczniczek przykleiła się do drzwi Kancelarii Sejmu, uniemożliwiając ruch. Na miejscu są już policjanci, zabezpieczający teren, gdzie odbywa się przedsięwzięcie. Wylegitymowano część zgromadzonych. Informacje o przebiegu akcji na bieżąco przekazuje Oko.press.

wtv
19.03.2022 08:23 Posłowie PO zagłosowali za prezydenckim projektem ustawy. "Nie zadziałało wi-fi"

Trwa 2. dzień 26. posiedzenia Sejmu. Odbyło się pierwsze głosowanie ustawy zmieniającej metody wybierania prezesa Sądu Najwyższego. Przepisy zaproponowane przez prezydenta przez wi-fi poparło 9. posłów POMichał Szczerba, Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk jako winnego wskazali słabej jakości połączenie. "Opóźnienie w transmisji spowodowało, że byłem przekonany, że głosuję za poprawką" - tłumaczy SzczerbaSenat ma 30 dni na rozpatrzenie inicjatywy Andrzeja Dudy. Izba wyższa może przyjąć, odrzucić, bądź zgłosić poprawki do ustawyChodzi nie tylko o Szczerbę, Kierwińskiego i Tomczyka, ale także o Tomasza Lenza, Wojciecha Saługę, Waldego Dzikowskiego, Sławomira Nitrasa, Agnieszkę Pomaskę i Pawła Kowala. Za ustawą w Sejmie zagłosowało łącznie 21 parlamentarzystów, nienależących do Prawa i Sprawiedliwości. Do grupy zalicza się Monika Pawłowska z Lewicy, Radosław Lubczyk i Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, niezależny poseł - Lech Kołakowski oraz 8 parlamentarzystów Konfederacji. 4 posłów klubu Kukiz-15 wstrzymało się od głosu. Należy zaznaczyć, że nawet pełna dyscyplina podczas głosowania nie doprowadziłaby do odrzucenia projektu. Na sali plenarnej stawiło się 232 członków Prawa i Sprawiedliwości, co zaważyło o większości. Kontrowersje wzbudziła jednak decyzja grupy polityków Platformy Obywatelskiej. Sytuację prędko wykorzystał Szymon Hołownia, zarzucając opozycji przeforsowanie projektu oddającego prawicy kontrolę nad Sądem Najwyższym.

wtv
19.03.2022 08:22 Wpadka Tadeusza Cymańskiego na antenie RMF FM. Polityk Solidarnej Polski przeprasza

Reprezentujący Solidarną Polskę Tadeusz Cymański zabłysnął brakiem znajomości imienia minister rodziny i polityki społecznejMarlena Maląg została tymczasowo "przechrzczona" przez posła m.in na MałgorzatęTadeusz Cymański natychmiast przeprosił koalicyjną koleżankę za swoją pomyłkę personalnąRobert Mazurek zaprosił do RMF FM posła Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro Tadeusza Cymańskiego. Związany w przeszłości z Prawem i Sprawiedliwością polityk zaliczył sporą wpadkę.Zjednoczona Prawica nieustannie się rozrasta, jednak nieznajomość imion własnych ministrów niezbyt dobrze świadczy o Tadeuszu Cymańskim. Polityk miał problemy w stwierdzeniu, jak dokładnie na imię ma minister Maląg.

wtv
19.03.2022 08:20 Rząd nie poparł projektu, pod którym podpisał się Jarosław Kaczyński

Rząd nie zajmie się projektem popieranym przez Jarosława KaczyńskiegoPrzygotowany projekt miał pomóc uregulować nierówności na rynku pracy oraz zagwarantować brak dyskryminacji w kwestii wynagrodzenia ze względu na płećRząd uważa, iż nie ma potrzeby się tym zajmować, gdyż jest to już uregulowane przez przepisy„Rzeczpospolita” podała, iż Jarosław Kaczyński nie może pochwalić się poparciem ze strony rządu w kwestii jednego z projektów. Nie jest to sytuacja zwyczajna, gdyż do tej pory wicepremier nie spotykał się z decyzjami odmownymi.Nie tylko Prawo i Sprawiedliwość traktuje działania oraz opinie Jarosława Kaczyńskiego niczym wyrocznię. Również rząd, jeszcze zanim polityk zasilił ministerialne szeregi, popierał inicjatywy prezesa PiS. Czy ta kwestia nie jest już tak oczywista, jak wcześniej?

Sejm
19.03.2022 08:19 Grzegorz Braun wykluczony z obrad Sejmu za brak maseczki

Od godziny 10:00 ma miejsce 28. posiedzenie Sejmu. Obrady rozpoczęła marszałkini Elżbieta Witek. Już na samym początku niezbędne było ukaranie Grzegorza Brauna. Chwilę później pierwsze wnioski formalne zaczęli przedstawiać politycy opozycji. Lider Platformy Obywatelskiej, Borys Budka domagał się dwugodzinnej przerwy celem przedstawienia informacji rządu w sprawie obowiązującego harmonogramu szczepień.Na sali plenarnej wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki materiałowej lub chirurgicznej. Jako jedyny do przepisu nie zastosował się jeden z liderów Konfederacji, znany przede wszystkim z poparcia dla licznych spiskowych teorii dotyczących pandemii.

Niestety widząc wyniki sondażu PiS nie może być pewne ciągłości swojej władzy
19.03.2022 08:19 Najnowszy sondaż IBRiS. Spadek notowań PiS

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wskazał, że nadal to właśnie Prawo i Sprawiedliwość (PiS) poszczyć się może największym poparciem wśród wyborców. Nie trzeba być jednak specjalistą, by stwierdzić, że pierwsze miejsce pierwszemu miejscu nierówne.Chociaż to właśnie PiS nadal otrzymać może najwięcej głosów w czasie wyborów, to już spadek poparcia jest widoczny. Co najważniejsze jednak nie jest chwilowy i sygnalizuje, że rządy Zjednoczonej Prawicy nie są już tak atrakcyjne dla wyborców, jak jeszcze niedawno.

Protest
19.03.2022 08:19 Protest pod Sejmem w obronie RPO Adama Bodnara

Pod Sejmem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut zebrała się grupa kilkudziesięciu osób wraz z przedstawicielami mediów obywatelskich. Pod Sejmem jest także Marta Lempart i Babcia Kasia. Nie brakuje emblematów Strajku Kobiet. Zgromadzeni skandują "TVPiS łże", "Chcemy rzecznika, a nie praw rzeźnika", "To Warszawa, nie Budapeszt" oraz "Uwaga, uwaga! Tu Obywatele". Protest ma charakter spontaniczny. Na miejscu pracują liczne oddziały policji. Według osób relacjonujących protest, mowa nawet o ponad stu pracownikach służb.

Sejm
19.03.2022 08:18 Sejm zagłosował ws. Rzecznika Praw Obywatelskich

Głosowanie nad kandydaturami na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich zaczęło się tuż po godzinie 20:00. Sejm odnotował frekwencję na poziomie 444 posłów. Do przegłosowania kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskiej niezbędne jest uzyskanie większości bezwzględnej. Wynosi ona 227 głosów. Piotra Ikonowicza poparło jedynie 80 parlamentarzystów. Oznacza to, że Koalicja Obywatelska w dużej części przyłożyła rękę do zablokowania kandydata Lewicy, który cieszy się największym poparciem społecznym. Według sondażu "Rzeczpospolitej" przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny i partii Razem mógł liczyć na 25,1% poparcia uczestników badania opinii publicznej.

Klaudia Jachira postanowiła zacytować wulgarne komentarze, które pojawiają się pod jej wpisami.
19.03.2022 08:18 Klaudia Jachira w Sejmie wymieniła przekleństwa, które słyszy pod swoim adresem

Występująca w Sejmie członkini opozycji postanowiła zacytować komentarze, które pojawiają się pod jej wpisami publikowanym przez nią w mediach społecznościowych. Cenzurując przytaczane wypowiedzi, Klaudia Jachira przypomniała słowa, które niesłusznie przypisuje się posłance.

Emerytury
19.03.2022 08:17 Lewica chce podnieść emerytury. Może skorzystać aż 76 tys. osób

22 kwietnia do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Za przyjęciem przepisów w izbie niższej będzie lobbować posłanka partii Razem z Warszawy - Magdalena BiejatJak podali nam przedstawiciele Lewicy, kwota refundacji z budżetu państwa na podwyższenie emerytur do kwoty minimalnej wzrosłaby do ok. 245 mln, czyli o 56 mln zł w skali roku. Zmiany miałyby być finansowane z budżetu państwa"To jest projekt umożliwiający osobom, które pracowały na śmieciówkach, otrzymanie emerytury minimalnej" - tłumaczy nam Magdalena Biejat. Na propozycji skorzystać może blisko 76 tysięcy seniorów i seniorekPosłanką wnioskodawczynią, która będzie bronić projektu w Sejmie, jest Magdalena Biejat. "To jest projekt umożliwiający osobom, które pracowały na śmieciówkach, otrzymanie emerytury minimalnej" - tłumaczy wiceprzewodnicząca klubu Lewicy.

Pieniądze
19.03.2022 08:17 Pracodawcy będą raportować różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn? Ważny projekt w Sejmie

Projekt ustawy uzyskał poparcie Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Koalicji Obywatelskiej, a także Lewicy. Według nieoficjalnych informacji Prawo i Sprawiedliwość może poprzeć projekt lub przeforsować podobne przepisyPrezeska Kongresu Kobiet - Anna Karaszewska zwraca uwagę, iż przepisy poparły także organizacje pracodawców i związkowców. Mowa o Konfederacji Lewiatan, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków ZawowodychPiotr Szumlewicz - przewodniczący Związkowej Alternatywy podkreśla potrzebę naniesienia poprawek do projektuJak przekazała nam prezeska Kongresu Kobiet, projekt ustawy został przygotowany w zeszłym roku, a przedstawiony podczas Dnia Kobiet. Przepisy projektowali eksperci i ekspertki z zakresu ekonomii i prawa prawa. - W tym roku przekazałyśmy go partnerom społecznym w Radzie Dialogu Społecznego, czyli związkom zawodowym i pracodawcom. Konfederacja Lewiatan, OPZZ i FZZ przyjęły porozumienie dotyczące projektu i przekazały wniosek o procedowanie go do Jarosława Gowina, jako przedstawiciela rządu w Radzie - tłumaczy Karaszewska.- Równolegle Barbara Nowacka jako Koalicja Obywatelska przedstawiła projekt, zapraszając parlamentarzystów do składania pod nim podpisów - słyszymy. Po przeprowadzeniu wstępnych konsultacji faktycznie udało się uzyskać sygnatury polityków Lewicy, PSL-u, KO, a także Polski 2050.

Strajk Kobiet
19.03.2022 08:15 Strajk Kobiet wyszedł na ulice. Banery i klatki pod Ministerstwem Sprawiedliwości

Dziś Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie projektu Ordo Iuris i Marka Jurka - "Tak dla rodziny. Nie dla gender". Ustawa zapowiada zastąpienie konwencji antyprzemocowej konwencją praw rodzinStrajk Kobiet zorganizował pikietę, w której udział wzięła niewielka grupa osób. Wśród zgromadzonych była między innymi Marta Lempart"Macie krew na rękach" - zarzucają feministki. Protest rozpoczął się godzinę temu"Za kilka godzin w Sejmie kolejny genialny pomysł rodem z piekła Mordo Iuris. My pod ministerstwem Zbigniewa Ziobry, który niezwykle chętnie łyka fundamentalizmy. Na co gra? Że na przemocy wobec kobiet i dzieci wypłynie jako przyszły kacyk narodu?" - komentują działaczki Strajku Kobiet za pośrednictwem Twittera.Protest ruszył godzinę temu. Pod resortem sprawiedliwości ustawiono klatki, w których zamknęły się organizatorki akcji. Nie zabrakło także licznych oddziałów policji. Na płocie wywieszono baner: "Macie naszą krew na rękach". Z megafonów puszczane były dźwięki syren.