wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pod Sejmem protest ekologów. Jedna z uczestniczek przykleiła się do drzwi

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Kolejny protest ruszył pod siedzibą Sejmu i Senatu. Na miejscu pracują nie tylko funkcjonariusze policji, ale także posłowie. Przy ulicy widać Magdalenę Filiks z Koalicji Obywatelskiej. - Młodzi aktywiści walczą o swoje życie i przyszłości - przekonuje pa

Dzisiejszy protest został zainicjowany przez działaczy młodzieżowych. Grupa demonstrujących liczy blisko kilkadziesiąt osób, jednak charakter manifestacji jest dość radykalny. Jedna ze społeczniczek przykleiła się do drzwi Kancelarii Sejmu, uniemożliwiając ruch. Na miejscu są już policjanci, zabezpieczający teren, gdzie odbywa się przedsięwzięcie. Wylegitymowano część zgromadzonych. Informacje o przebiegu akcji na bieżąco przekazuje Oko.press. 

Kolejny protest ruszył pod Sejmem. Ekolodzy chcą przeciwdziałania katastrofie klimatycznej

Poza Magdą Filiks przy przyklejonej działaczce czuwa Katarzyna Piekarska z Inicjatywy Polska, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Anna Maria Żukowska z Lewicy, a także Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Do akcji musieli wkroczyć strażacy. - Jeżeli w tym momencie odkleicie tę dziewczynę, to za 10 lat będziemy mieli tutaj drugą Australię - ostrzega uczestnik akcji, dodając, że nie ma już czasu na zbędne działania. - Nie po raz pierwszy rząd naszego kraju wezwał strażaków do wykonania roboty. Chcielibyśmy, że rząd wzywał strażaków do gaszenia katastrofy klimatycznej - słyszymy.

Służby mundurowe nie użyły środków przymusu bezpośredniego względem protestujących. Nie doszło też do zatrzymań. Zgromadzeni przestrzegają zasad sanitarno-epidemicznych, zasłaniając usta i nos przy użyciu maseczek. Nie wiemy, kiedy dojdzie do zakończenia pikiety. Trudno także wskazać, czy dojdzie do wyciągnięcia konsekwencji prawnych względem młodzieży. 

Dziś trwa drugi dzień 26. posiedzenia Sejmu Rzeczpospolitej. Oznacza to, że posłowie z każdej strony sceny politycznej muszą wysłuchać postulatów aktywistów. Wśród zgromadzonych widać flagi grupy Extinction Rebellion, a także tęczowe maseczki. Warto także podkreślić, iż obywatelskie nieposłuszeństwo jest podstawowym elementem protestów działaczy klimatycznych. Organizatorzy domagają się od Zjednoczonej Prawicy ogłoszenia alarmu klimatycznego i ekologicznego.

 Społecznicy oczekują wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych już do 2025 roku, a także powołania Panelu Obywatelskiego na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej oraz działania zgodnie z jego decyzjami.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Rafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP Info

  • Oto majątek Jarosława Kaczyńskiego. Jaki dochód i przychody ma polityk?

  • Ujawniono, dlaczego Agustin Egurrola zdecydował się przejść do TVP. Nieoficjalne informacje

Źródło: [Oko.press]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Obrzeżek gołębi to kleszcz, o którego istnieniu wie bardzo mało osób

Ekologia

Kleszcz obrzeżek gołębi żywi się także na ludziach. Wiele osób nie ma świadomości zagrożenia

Czytaj więcej >

Ekologia

Trwa inwazja guniaka czerwczyka. Najgorzej jest na Śląsku

Czytaj więcej >
Manifestacja ekologów

Ekologia

Manifestacja działaczy klimatycznych przed Sejmem. Młodzież żąda utworzenia nowego parku narodowego

Czytaj więcej >
Toksyczne substancje

Ekologia

Bydgoszcz. W środku lasu odnaleziono setki litrów niebezpiecznych dla środowiska toksycznych odpadów. Sprawca poszukiwany

Czytaj więcej >

Ekologia

UE wprowadza zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i naczyń. Polska opóźniona z wprowadzeniem regulacji

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Nozhnici - zdjęcie ilustracyjne

Ekologia

Wakacje 2021: sinice atakują. Zamknięte są już niektóre kąpieliska

Czytaj więcej >