wtv.pl
Sejm

(zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNews

Sejm zagłosował ws. Rzecznika Praw Obywatelskich

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Sejm. Właśnie zakończyły się głosowania nad przedstawionymi kandydaturami na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Bezwzględną większością udało się przeforsować posła Bartłomieja Wróblewskiego. Obecnie decyzję musi podjąć Senat.

Głosowanie nad kandydaturami na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich zaczęło się tuż po godzinie 20:00. Sejm odnotował frekwencję na poziomie 444 posłów. Do przegłosowania kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskiej niezbędne jest uzyskanie większości bezwzględnej. Wynosi ona 227 głosów. 

Piotra Ikonowicza poparło jedynie 80 parlamentarzystów. Oznacza to, że Koalicja Obywatelska w dużej części przyłożyła rękę do zablokowania kandydata Lewicy, który cieszy się największym poparciem społecznym.  Według sondażu "Rzeczpospolitej" przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny i partii Razem mógł liczyć na 25,1% poparcia uczestników badania opinii publicznej. 

Sejm. Adama Bodnara zastąpi Bartłomiej Wróblewski? Wszystko w rękach Senatu

102 członków Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się od poparcia Ikonowicza. Głosy za przyszły ze strony partii Zieloni, Inicjatywy Polska, a także Franka Sterczewskiego i Krzysztofa Mieszkowskiego. Przeciw był między innymi Arkadiusz Myrcha i Klaudia Jachira. 

204 parlamentarzystów oddało głos za przedstawicielem Koalicji Obywatelskiej - profesorem Sławomirem Patyrą. Wsparcie okazała Lewica i Polskie Stronnictwo Ludowe, a także ruch Polska 2050.

Bartłomieja Wróblewskiego poparło 240 parlamentarzystów. Podczas głosowania wstrzymało się trzech polityków z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Mowa o samym pośle Wróblewskim, ale także pośle Macieju Wypiju oraz Wojciechu Maksymowiczu. Poparcie przyszło ze strony dwóch posłów partii Kukiz'15 oraz 6 posłów Konfederacji. Sam Paweł Kukiz nie wziął udziału w głosowaniu. 

Obecnie decyzje w sprawie musi podjąć Senat, w którym większość sprawuje opozycja. Prawo i Sprawiedliwość musiałoby przekonać przynajmniej dwóch członków izby wyższej do złamania dyscypliny partyjnej. Wszystko wskazuje na to, iż nieoficjalne doniesienia o sprzeciwie ze strony Jarosława Gowina okazały się nieprawdziwe. 

Równolegle z głosowaniem, pod Sejmem trwał spontaniczny protest zainicjowany przez Martę Lempart. Zgromadzeni skandowali "TVPiS łże", "Chcemy rzecznika, a nie praw rzeźnika", "To Warszawa, nie Budapeszt" oraz "Uwaga, uwaga! Tu Obywatele".  

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Prof. Simon o tym, co miało się dziać na uczelni o. Rydzyka: To jest szkodliwe społecznie

  • Ksiądz Woźnicki wdał się w awanturę w budynku sądu

  • Marian Lichtman miał zostać wyproszony z pogrzebu Krzysztofa Krawczyka

Źródło: [Sejm.gov]

Podobne artykuły

Andrzej Sośnierz opowiedział o wewnętrznych problemach w Prawie i Sprawiedliwości

Polityka

„Brzydziło mnie już to wszystko”. Były polityk klubu PiS nagle zdradza, co się kryje w partii

Czytaj więcej >
Tomasz Lis

Polityka

Nowa okładka "Newsweeka". Tomasz Lis zalany falą krytyki

Czytaj więcej >
Bartłomiej Sienkieiwcz w rozmowie z TVP

Polityka

Bartłomiej Sienkiewicz pokazał wymianę wiadomości z TVP

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Ujawniono szczegóły wewnętrznych rozmów. Duda miał krytykować Morawieckiego i Dworczyka

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Tajemnicze zniknięcie biskupa Edwarda Janiaka. Śledztwo "Gazety Wyborczej"

Czytaj więcej >