wtv.pl
Protest

Facebook/Tu Obywatele

Protest pod Sejmem w obronie RPO Adama Bodnara

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Trwa protest w obronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciwnicy Zjednoczonej Prawicy ruszyli pod Sejm, by okazać sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nakazującego zmianę przepisów tak, by umożliwić wybór tzw. rzecznika przejścio

Pod Sejmem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut zebrała się grupa kilkudziesięciu osób wraz z przedstawicielami mediów obywatelskich. Pod Sejmem jest także Marta Lempart i Babcia Kasia. Nie brakuje emblematów Strajku Kobiet. Zgromadzeni skandują "TVPiS łże", "Chcemy rzecznika, a nie praw rzeźnika", "To Warszawa, nie Budapeszt" oraz "Uwaga, uwaga! Tu Obywatele". Protest ma charakter spontaniczny. 

Na miejscu pracują liczne oddziały policji. Według osób relacjonujących protest, mowa nawet o ponad stu pracownikach służb.

Nagły protest w obronie instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. "Chcemy rzecznika, a nie praw rzeźnika"

Funkcjonariusze natychmiastowo wydali specjalne komunikaty. Wykorzystując nagłośnienie, poinformowali uczestników manifestacji o obostrzeniach wynikających z trwającego stanu epidemii. Według służb mundurowych zgromadzenia nie ma legalnego charakteru. Na wezwania przychodzą odpowiedzi w postaci okrzyków "Stop przemocy policyjnej". 

Prędko doszło do podjęcia interwencji. Zatrzymano pierwszą osobę uczestniczącą w przedsięwzięciu. - Dostałyśmy informację, że jedna z osób została zatrzymana i najprawdopodobniej zostanie wywieziona - przekazała jedna organizatorek protestu. Po kilku minutach zadecydowano o wypuszczeniu społecznika. Służby rozpoczęły legitymowanie pierwszych aktywistów, podchodząc do nich w 4-osobowych grupach. 

Z przedstawionych ujęć wynika, iż wszyscy zasłaniają usta i nos przy użyciu maseczek. Sejm zaś został szczelnie odgrodzony barierkami oraz dwoma kordonami policji. 

Dziś Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pełnienie obowiązków RPO przez obecnego rzecznika do czasu wyboru nowej osoby na to stanowisko jest niezgodne z Konstytucją. W ciągu 3 miesięcy Sejm i Senat musi wprowadzić nowe przepisy, określające, co będzie dziać się po upływie kadencji Adama Bodnara, o ile nie dojdzie do wyboru nowego rzecznika. Protestujący deklarują, iż Trybunał Konstytucyjny obraduje w składzie naruszającym porządek prawny. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Facebook/Tu Obywatele]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >