wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Najnowszy sondaż. Spadek poparcia PiS, zyskuje Hołownia

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Przedstawiono najnowszy sondaż poparcia dla polskich partii i ugrupowań politycznych. Instytut Social Changes na zlecenie "w Polityce" wykazał znaczny spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. W tarapatach znalazła się także Koalicja Obywatel

  • Social Changes wykonał badanie na reprezentatywnej próbie 1051 Polaków. Ankieterzy pracowali nad zleceniem od 5 do 8 lutego 2021 roku

  • Pracę zrealizowano metodą CAWI na panelu internetowym. Uwzględniono rozróżnienie na płeć, wiek, miejsce zamieszkania

  • Prawo i Sprawiedliwość, gdyby wybory odbyły się teraz, mogłoby liczyć na 29% poparcia

Wyniki sondażu prezentują się następująco. Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 29% poparcia. Przypomnijmy, że w 2019 roku Zjednoczona Prawica weszła do Sejmu z 43% głosów Polek i Polaków. Jest to znaczny spadek, który z pewnością wywróciłby scenę polityczną do góry nogami. 

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych zaskakuje. Przetasowania na opozycji

Podobnie, jak w 2015 roku, tak i teraz trwa zacięta walka o rolę lidera opozycji. W wyścigu o tytuł jeszcze 5 lat temu ubiegał się Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna. Tym razem walka przebiega na linii Borys Budka - Szymon Hołownia. Platforma Obywatelska, choć już 6 rok pełni funkcję największego, antyrządowego klubu parlamentarnego, nie może wybić się powyżej 30% poparcia. 

Social Changes odnotowało niemały spadek poparcia, bowiem ugrupowanie Borysa Budki mogłoby liczyć na 20% poparcia. Co więcej, jest to trzeci, nie drugi wynik. Między Borysem Budką a Jarosławem Kaczyńskim uplasował się Szymon Hołownia. Jego ruch - Polska 2050 - mógłby otrzymać aż 23% wskazań na kartach do głosowania. 

Stabilne zdaje się poparcie dla koalicji Lewicy. Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Roberta Biedronia wraz z partią Razem zostały wyróżnione 10% poparciem w sondażu. Ostatnim, a zarazem najmniejszym klubem parlamentarnym, byłaby Konfederacja z wynikiem na poziomie 9%. 

Poza Sejmem swoje miejsce musiałoby znaleźć Polskie Stronnictwo Ludowe. W sondażu ludowców wskazało jedynie 2% ankietowanych. 

Według sondażu instytutu Social Changes, chęć udziału w wyborach parlamentarnych wyraziło 65% Polek i Polaków. Z wykorzystania biernego prawa wyborczego zrezygnowało 24% badanych. Brak zdania w sprawie wyraziło 14% osób. 

Trudno wskazać, co wpływa na wyniki Szymona Hołowni. Wiele wskazuje na to, że opinia publiczna wciąż szuka młodych twarzy, mogących odmienić polską scenę polityczną. Wcześniej podobnymi politykami był Janusz Palikot, Paweł Kukiz, Ryszard Petru i Robert Biedroń. 

Niezmienne są jednak sondażowe prognozy dla PSL-u. Od 2015 roku badania opinii publicznej nie dają partii szans na wejście do Sejmu. Tymczasem ugrupowanie nieustannie zaskakuje, dosłownie, prześlizgując się przez próg wyborczy. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 13. emerytura. Dodatkowe środki trafią na konta seniorów już w kwietniu

  • TVP przegrało sprawę z prof. Mikołajem Spodarykiem. Musi wpłacić 10 tys. na WOŚP

  • Gorzki wpis Pauliny Młynarskiej o prywatnych mediach

Źródło: [w Polityce/Social Changes]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >