wtv.pl
Sejm

Sejm.ITV

Grzegorz Braun wykluczony z obrad Sejmu za brak maseczki

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Sejm. Marszałkini Elżbieta Witek kilkadziesiąt minut po rozpoczęciu obrad musiała zapanować nad posłem Konfederacji. Grzegorz Braun, bo o nim mowa, odmówił założenia maseczki na sali plenarnej. Niespodziewanie wykluczono go z dalszych obrad.

Od godziny 10:00 ma miejsce 28. posiedzenie Sejmu. Obrady rozpoczęła marszałkini Elżbieta Witek. Już na samym początku niezbędne było ukaranie Grzegorza Brauna. Chwilę później pierwsze wnioski formalne zaczęli przedstawiać politycy opozycji. Lider Platformy Obywatelskiej, Borys Budka domagał się dwugodzinnej przerwy celem przedstawienia informacji rządu w sprawie obowiązującego harmonogramu szczepień.

Na sali plenarnej wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki materiałowej lub chirurgicznej. Jako jedyny do przepisu nie zastosował się jeden z liderów Konfederacji, znany przede wszystkim z poparcia dla licznych spiskowych teorii dotyczących pandemii. 

Sejm. Już na początku obrad doszło do awantury. Grzegorz Braun wykluczony z obrad

Jeszcze przed incydentem z udziałem posła Sejm jednogłośnie podjął uchwałę wspierającą wyrównywanie szans osób ze spektrum autyzmu. Podczas odczytywania treści dokumentu Braun wciąż uczestniczył w obradach z odsłoniętą twarzą. Początkowo udawano, że nie ma problemu z naruszaniem przepisów. 

Elżbieta Witek podjęła interwencję dopiero po odczytaniu rozpiski obrad komisji sejmowych. - Zwracam się teraz do pana posła Brauna. Stwierdzam, że nie przestrzegając zarządzenia marszałka Sejmu w sprawie szczególnych rozwiązań porządkowych dotyczących posiedzenia Sejmu, narusza pan porządek - zaczęła. Działania posłanki wywołało reakcję członka Konfederacji, który wstał z ławy poselskiej i zaczął krzyczeć.

Politykowi zaproponowano zdalny udział w 28. posiedzeniu Sejmu. - Proszę nie narażać zdrowia i życia innych osób, jeśli nie boi się pan sam o siebie - apelowała przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości. - Proszę mieć na względzie wszystkich swoich kolegów, którzy są obecni na sali plenarnej - dodawała.

Reakcja Elżbiety Witek wywołała aplauz ze strony opozycyjnych ugrupowań. - Ponieważ nadal uniemożliwia pan prowadzenie obrad [...] podejmuję decyzję o wykluczeniu pana z dalszych obrad Sejmu - wskazała, wywołując kolejną salwę braw.  

Wymiana zdań trwała przez kilka minut. Poseł długo krzyczał, zarzucając Elżbiecie Witek odbieranie możliwości wykonywania obowiązków poselskich, jednak po wykluczeniu z obrad bez większego oporu, choć wyraźnie zirytowany, zdecydował się na opuszczenie sali. Wcześniej pożegnał się z parlamentarzystami Konfederacji, którzy zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu zasłaniali twarz. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Sejm.gov]

Podobne artykuły

Czarnecki o Jarosławie Kaczyńskim

Polityka

Czarnecki: Leci z nami pilot, właśnie pilot uderzył w stół

Czytaj więcej >
Pielęgniarki

Polityka

Konferencja ministra zdrowia. Padło pytanie o protest pielęgniarek

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk

Polityka

Tadeusz Rydzyk już szykuje się do urodzin Radio Maryja. Tłumy w kościele

Czytaj więcej >
Andrzej Duda otrzymał list z gratulacjami w związku ze świętem Konstytucji 3 maja

Polityka

Do Andrzeja Dudy spływają gratulacje z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Czytaj więcej >
Istnieje ryzyko, że Lewica wycofa się z poparcia udzielonego PiS.

Polityka

Fundusz Odbudowy. PiS może mieć poważny problem z głosowaniem

Czytaj więcej >
Kidawa-Błońska chora

Polityka

Małgorzata Kidawa-Błońska zakażona koronawirusem

Czytaj więcej >