wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Chciano przemycić kontrowersyjny zapis o podwyżkach. Teraz ustawa wraca

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Kontrowersyjna ustawa regulująca przydział poszczególnych obszarów administracji rządowej do ministerstw, w której pojawił się zapis otwierający furtkę dla większych zarobków niektórych parlamentarzystów (w tym gł

  • Ustawa regulująca przydział poszczególnych obszarów administracji rządowej do ministerstw po niedługim czasie od zawetowania wróciła do Sejmu

  • Miała ona otwierać drogę do podwyżek dla niektórych parlamentarzystów, przede wszystkim wiceministrów

  • Zarzuty prezydenta wobec tej ustawy wciąż pozostają w mocy, nie wiadomo więc, jak zareaguje na zmienioną jej wersję

Czy możemy spodziewać się kolejnego prezydenckiego weta?

Ustawa o zmianach w administracji rządowej. Prezydenckie weto

Kiedy media rozprawiają głównie na tematy związane z większymi ustawami, takimi jak choćby tych dot. psychiatrii dziecięcej czy usunięcia możliwości odmowy przyjęcia mandatu, w Sejmie pojawia się wiele mniejszych projektów dotyczących administracji rządowej i Sejmu. To one najlepiej pokazują walkę na szczytach władzy, bo często jednym z ich tematów są zarobki lub kompetencje różnych grup interesu.

Jednym z takich dokumentów była ustawa regulująca przydział poszczególnych obszarów administracji rządowej do ministerstw. W Sejmie pojawiła się w listopadzie i dotyczyła z jednej strony przypisania konkretnych dziedzin (geologia, leśnictwo czy łowiectwo) do określonych ministerstw, a z drugiej podsekretarzy stanu (będących często wiceministrami).

Mieli oni zostać przeniesieni do służby cywilnej, co mogłoby wpłynąć w przyszłości na ich zarobki - rząd mógłby oficjalnie odchudzić gabinety, a podsekretarze otrzymaliby uposażenie z innych źródeł i prawdopodobnie wyższe od tego, które mieli dotychczas.

Mimo uchwalenia ustawy, po jej trafieniu do prezydenta została ona zawetowana przez Andrzeja Dudę

- Od wielu lat wiadomym jest, że pensje osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w tym w szczególności ekspertów, zajmujących stanowiska podsekretarzy stanu wymagają podniesienia, z uwagi na zakres obowiązków i odpowiedzialność. Uważam, że zmiany takie są nie tylko potrzebne, ale konieczne. Mój sprzeciw budzą dwa aspekty. Po pierwsze, czas, w którym proponowana nowelizacja jest procedowana. Po drugie, jej niepełny, niesystemowy charakter - pisał w uzasadnieniu prezydent. 

Jak informuje gazeta.pl, pomiędzy premierem i prezydentem miało jednak dojść do porozumienia i nowa wersja ustawy została już przyjęta przez rząd. Niedługo trafi do Sejmu. 

Ustawa w Sejmie, a Morawiecki zapowiada odchudzenie administracji

Mateusz Morawiecki w sierpniu zeszłego roku zapowiedział restrukturyzację administracji rządowej, mając na myśli przede wszystkim jej odchudzenie. Redukcje kadr miały dotyczyć nawet 20% zatrudnionych, co oznaczało, że z pracą w ministerstwach miało pożegnać się nawet ok. 1000 osób.

Jak wiemy dziś, liczba ministerstw rzeczywiście uległa zmniejszeniu z 20 do 14, ale w rzeczywistości zwolnienia w na wyższych szczeblach okazały się być fikcją - wielu urzędników wciąż zasiada na stanowiskach.

Hanna Gil-Piątek z ruchu Polska 2050 wysłała zapytanie do KPRM z prośbą o wyjaśnienie, czy roszady przeprowadzone przy rekonstrukcji rządu rzeczywiście poprawiły jakiekolwiek sprawy budżetowe państwa. W odpowiedzi otrzymała pismo, w którym przekazano, że na razie poinformowanie o tym nie jest możliwe, bo urzędnicy, którzy mieliby przygotować odpowiednie materiały, są niezbędnym ogniwem do „walki z pandemią”. 

Jak na razie nie wiadomo więc, czy reforma Morawieckiego przyniosła jakiekolwiek skutki finansowe. 

źródło: [next.gazeta.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >