wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Chciano przemycić kontrowersyjny zapis o podwyżkach. Teraz ustawa wraca

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Kontrowersyjna ustawa regulująca przydział poszczególnych obszarów administracji rządowej do ministerstw, w której pojawił się zapis otwierający furtkę dla większych zarobków niektórych parlamentarzystów (w tym gł

  • Ustawa regulująca przydział poszczególnych obszarów administracji rządowej do ministerstw po niedługim czasie od zawetowania wróciła do Sejmu

  • Miała ona otwierać drogę do podwyżek dla niektórych parlamentarzystów, przede wszystkim wiceministrów

  • Zarzuty prezydenta wobec tej ustawy wciąż pozostają w mocy, nie wiadomo więc, jak zareaguje na zmienioną jej wersję

Czy możemy spodziewać się kolejnego prezydenckiego weta?

Ustawa o zmianach w administracji rządowej. Prezydenckie weto

Kiedy media rozprawiają głównie na tematy związane z większymi ustawami, takimi jak choćby tych dot. psychiatrii dziecięcej czy usunięcia możliwości odmowy przyjęcia mandatu, w Sejmie pojawia się wiele mniejszych projektów dotyczących administracji rządowej i Sejmu. To one najlepiej pokazują walkę na szczytach władzy, bo często jednym z ich tematów są zarobki lub kompetencje różnych grup interesu.

Jednym z takich dokumentów była ustawa regulująca przydział poszczególnych obszarów administracji rządowej do ministerstw. W Sejmie pojawiła się w listopadzie i dotyczyła z jednej strony przypisania konkretnych dziedzin (geologia, leśnictwo czy łowiectwo) do określonych ministerstw, a z drugiej podsekretarzy stanu (będących często wiceministrami).

Mieli oni zostać przeniesieni do służby cywilnej, co mogłoby wpłynąć w przyszłości na ich zarobki - rząd mógłby oficjalnie odchudzić gabinety, a podsekretarze otrzymaliby uposażenie z innych źródeł i prawdopodobnie wyższe od tego, które mieli dotychczas.

Mimo uchwalenia ustawy, po jej trafieniu do prezydenta została ona zawetowana przez Andrzeja Dudę

- Od wielu lat wiadomym jest, że pensje osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w tym w szczególności ekspertów, zajmujących stanowiska podsekretarzy stanu wymagają podniesienia, z uwagi na zakres obowiązków i odpowiedzialność. Uważam, że zmiany takie są nie tylko potrzebne, ale konieczne. Mój sprzeciw budzą dwa aspekty. Po pierwsze, czas, w którym proponowana nowelizacja jest procedowana. Po drugie, jej niepełny, niesystemowy charakter - pisał w uzasadnieniu prezydent. 

Jak informuje gazeta.pl, pomiędzy premierem i prezydentem miało jednak dojść do porozumienia i nowa wersja ustawy została już przyjęta przez rząd. Niedługo trafi do Sejmu. 

Ustawa w Sejmie, a Morawiecki zapowiada odchudzenie administracji

Mateusz Morawiecki w sierpniu zeszłego roku zapowiedział restrukturyzację administracji rządowej, mając na myśli przede wszystkim jej odchudzenie. Redukcje kadr miały dotyczyć nawet 20% zatrudnionych, co oznaczało, że z pracą w ministerstwach miało pożegnać się nawet ok. 1000 osób.

Jak wiemy dziś, liczba ministerstw rzeczywiście uległa zmniejszeniu z 20 do 14, ale w rzeczywistości zwolnienia w na wyższych szczeblach okazały się być fikcją - wielu urzędników wciąż zasiada na stanowiskach.

Hanna Gil-Piątek z ruchu Polska 2050 wysłała zapytanie do KPRM z prośbą o wyjaśnienie, czy roszady przeprowadzone przy rekonstrukcji rządu rzeczywiście poprawiły jakiekolwiek sprawy budżetowe państwa. W odpowiedzi otrzymała pismo, w którym przekazano, że na razie poinformowanie o tym nie jest możliwe, bo urzędnicy, którzy mieliby przygotować odpowiednie materiały, są niezbędnym ogniwem do „walki z pandemią”. 

Jak na razie nie wiadomo więc, czy reforma Morawieckiego przyniosła jakiekolwiek skutki finansowe. 

źródło: [next.gazeta.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Hanna Lis zwróciła uwagę na wpadkę Dudy. Miał pogratulować Bidenowi zwycięstwa

  • Pojawiło się zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego i mszy za jego matkę. Sanepid wciąż nie podjął decyzji

  • Przewrót kadrowy w TVN? Doniesienia o planowanych zwolnieniach

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >