wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dostała sprzęt po pośle, w którym zachowane były hasła, zdjęcia i maile. Polscy politycy mają problem z bezpieczeństwem

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W poniedziałek media obiegły informacje o włamaniu na konto posła i szefa KP PiS Marka Suskiego na Twitterze. Nowe światło na sprawę rzuca przywoływana przez Wirtualną Polskę relacja posłanki, która wskazuje na niedokształcenie polskich posł&oacut

  • W poniedziałek doszło do włamania na konto Marka Suskiego na Twitterze

  • To już kolejny z serii cyberataków na posłów PiS w ostatnich miesiącach

  • Rozmówczyni Wirtualnej Polski wskazuje na brak wyszkolenia polskich posłów w kwestiach cyberbezpieczeństwa

  • W jej ręce trafił sprzęt z wrażliwymi danymi posła opozycji

W poniedziałek rano na profilu szefa Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego na Twitterze pojawiło się kilka wpisów, w których oskarżał on radną z ramienia Zjednoczonej Prawicy o molestowanie seksualne. Wpisom towarzyszyły półnagie zdjęcia radnej.

Wkrótce potem rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zakomunikowała, że doszło do włamania na konto posła, a publikowane treści nie są jego autorstwa. "Sprawa jest wyjaśniana" - napisała Czerwińska na Twitterze. Informacje o włamaniu potwierdził także sam Suski.

- Włamano się na moje konto. Niestety zmieniono również hasło. Jestem w trasie, ale szybko powiadomię organy ścigania o tym włamaniu - miał tłumaczyć poseł w rozmowie z dziennikarzem Wirtualnej Polski Mateuszem Cieślakiem poseł PiS. Później w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Suski sugerował, że za atakiem stoją zagraniczne służby specjalne, twierdząc, że w kraju sąsiedzkim istnieje "specjalna jednostka do atakowania Polski".

Włamanie na konto Suskiego na Twitterze wpisuje się w całą serię cyberataków na polityków PiS, do jakich doszło w ostatnich miesiącach. Jak podaje "Rzeczpospolita", w grudniu ubiegłego roku doszło do włamań na konta Arkadiusza Czartoryskiego, Joanny Borowiak, Marcina Duszka oraz byłego posła Andrzeja Melaka. Ofiarą podobnego ataku padła także minister Marlena Maląg.

Wszystkie te incydenty wskazują na brak wyszkolenia polskich polityków w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Jak podaje Wirtualna Polska, ze względu na brak świadomości tego rodzaju zagrożeń posłowie sami wystawiają się na ataki, za którymi faktycznie mogą stać rosyjskie służby.

Posłowie nie są szkoleni z cyberbezpieczeństwa

Z rozmowy z posłanką, która pragnie pozostać anonimowa, dziennikarze Wirtualnej Polski dowiedzieli się, że odebrała ona sprzęt "po jednym z prominentnych posłów opozycji", na którym zachowane były hasła tego polityka. Niewyczyszczona była ponadto pamięć urządzenia oraz historia rozmów i wiadomości SMS.

- Telefon miał zapisane wszystkie zdjęcia oraz dostęp do chmury danych polityka. Szok - mówiła posłanka w rozmowie z Wirtualną Polską. Gdy zwróciła się z tą sprawą do Kancelarii Sejmu, usłyszała, że Kancelaria odpowiada jedynie za stan techniczny sprzętu, nie odpowiadając za jego "zawartość".

W odpowiedzi na pytanie Wirtualnej Polski o procedury przekazywania posłom sprzętu elektronicznego Kancelaria Sejmu stwierdziła, że twardy dysk jest każdorazowo "czyszczony ze wszystkich danych", a do opisanej sytuacji mogłoby dojść tylko w przypadku przekazania sprzętu bez pośrednictwa Kancelarii.

Niezależnie od działań Kancelarii Sejmu mających na celu minimalizację ryzyka wycieku wrażliwych danych także sami posłowie również powinni mieć świadomość związanych z tym zagrożeń. Przez swoją naiwność wystawiają się jednak na ataki cyberprzestępców. - Chciałabym być agentem obcego wywiadu zajmującym się posłami. Zero wysiłku, zero roboty, wszystko podane na tacy - kwituje posłanka w rozmowie z Wirtualną Polską.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Rzeczpospolita

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Nowy sondaż daje nadzieję dla opozycji. Zyskują Koalicja Obywatelska i Polska 2050

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/EAST NEWS

Polityka

Prezydent Andrzej Duda nie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Kwaśniewski: to jest wielkie głupstwo

Czytaj więcej >
Łukasz Szumowski

Polityka

Łukasz Szumowski dostrzeżony w dniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były minister zdrowia podjął się nowej funkcji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Cztery kraje Unii popierają wstrzymanie pieniędzy dla Polski. Przyczyną kwestia praworządności

Czytaj więcej >
JANEK SKARZYNSKI / AFP

Polityka

Polacy na niemieckich polach i praca aż do śmierci? Oto wizja UE według posłanki PiS

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Polityka

Konferencja Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia zapowiedział rozmowy z protestującymi oraz ogłosił powołanie nowego wiceministra

Czytaj więcej >