wtv.pl
Emerytury

Marek BAZAK/East News

Lewica chce podnieść emerytury. Może skorzystać aż 76 tys. osób

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Lewica chce podnieść emerytury dla seniorów, którzy utrzymywali się z nieoskładkowanych umów cywilnoprawnych. W Sejmie złożono konkretny projekt, który może spotkać się z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Warto się zainteresow

  • 22 kwietnia do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Za przyjęciem przepisów w izbie niższej będzie lobbować posłanka partii Razem z Warszawy - Magdalena Biejat

  • Jak podali nam przedstawiciele Lewicy, kwota refundacji z budżetu państwa na podwyższenie emerytur do kwoty minimalnej wzrosłaby do ok. 245 mln, czyli o 56 mln zł w skali roku. Zmiany miałyby być finansowane z budżetu państwa

  • "To jest projekt umożliwiający osobom, które pracowały na śmieciówkach, otrzymanie emerytury minimalnej" - tłumaczy nam Magdalena Biejat. Na propozycji skorzystać może blisko 76 tysięcy seniorów i seniorek

Posłanką wnioskodawczynią, która będzie bronić projektu w Sejmie, jest Magdalena Biejat. "To jest projekt umożliwiający osobom, które pracowały na śmieciówkach, otrzymanie emerytury minimalnej" - tłumaczy wiceprzewodnicząca klubu Lewicy. 

Wyższe emerytury dla grupy 76 tysięcy seniorów? Ważny projekt w Sejmie

"Z największą tego typu patologią na rynku pracy mieliśmy do czynienia zwłaszcza w latach 90. W tej chwili mamy ponad 300 tysięcy emerytów, którzy nie otrzymują minimalnego świadczenia. W 2011 roku to było tylko 23 tysiące osób. Częściowo wynika to z tego, że okres pracy na śmieciówkach nieoskładkowanych nie zalicza się stażu wliczającego do emerytury minimalnej" - dodaje w rozmowie z naszą redakcją. 

Posłanka partii Razem wyjaśnia, że głównym celem Lewicy jest przekazanie pomocy najuboższym emerytom w "przetrwaniu do pierwszego". "Liczymy, że Prawo i Sprawiedliwość zechce poprzeć ten projekt. On jest naprawdę bardzo prosty i oznacza realne wsparcie osób, które w tej chwili dostają głodowe, bardzo niskie emerytury" - deklaruje Biejat. 

Wnioskodawczyni przypomina, że świadczenie minimalne na rękę wynosi niecałe 1100 złotych miesięcznie. "Jeśli ktoś otrzymuje poniżej tej kwoty, to żadna 13. i 14. emerytura nie uwolni seniora od problemu wyboru między opłaceniem czynszu a lekami" - ocenia, podkreślając, iż na obecnym rozwiązaniu mogłoby skorzystać aż 76 tysięcy osób. "To jest ogromna grupa. Będziemy lobbować, żeby Prawo i Sprawiedliwość to rozwiązanie przyjęło" - słyszymy.

Spytaliśmy także o koszty zmian. Dowiedzieliśmy się, że na wsparcie emerytów z budżetu państwa w skali roku miałoby pójść 56 milionów złotych. "Partia rządząca na 13. i 14 emerytury wydała miliardy złotych, więc skala tego wydatku będzie nieduża. Warto pamiętać, że te pieniądze, które przekażemy dla emerytów, wrócą do gospodarki, bo seniorzy będą je wydawać na bieżące potrzeby" - komentuje Magdalena Biejat.

Skontaktowaliśmy się z rzeczniczką prasową partii Razem, która przekazała nam projekt ustawy dotyczący zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument składa się z 2 stron przepisów, a konkretnie 3 artykułów, zmieniających obecnie obowiązujące prawo. "Przy ustalaniu okresów składkowych i nieskładkowych uwzględnia się również, traktując je jak okresy składkowe, okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług" - czytamy w projekcie Lewicy.

"Emeryt, któremu ustalono wysokość emerytury przysługującej z Funduszu określonej w art. 26, łącznie z okresową emeryturą kapitałową, albo emerytury przysługującej z Funduszu określonej w art. 26, w kwocie niższej [...] może zgłosić organowi rentowemu w każdym czasie wniosek o podwyższenie sumy przysługujących mu świadczeń do tej kwoty z uwzględnieniem okresów wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług" - brzmi kolejny artykuł. 

Jak czytamy w przesłanym nam projekcie Lewicy, do wszczętych, a niezakończonych przed wejściem w życie ustawy postępowań w sprawie ustalenia prawa do emerytury i jej wysokości, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Andrzej Kosmala ujawnił, że Krzysztof Krawczyk miał problemy ze zdrowiem od dawna

  • TVN nakręci wersję LGBTQ+ programu "Kawaler do wzięcia"!

  • Wyrzucono pięciu polskich dyplomatów ambasady RP z Rosji

Źródło: [WTV]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

UOKiK będzie sprawdzał konta gwiazd na Instagramie, chodzi o reklamy

Gospodarka

UOKiK będzie sprawdzał uczciwość influencerów w kwestii reklam w mediach społecznościowych

Czytaj więcej >
UOKiK: blisko 40 proc. przebadanych ubranek dla dzieci zakwestionowane przez Inspekcję Handlową

Gospodarka

UOKiK i Inspekcja Handlowa sprawdziły skład ubranek dla dzieci. "Skład rzeczywisty a deklarowany różni się w przypadku prawie 40 proc. badanych produktów"

Czytaj więcej >
GUS: w ciągu roku ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły o 5,8 proc.

Gospodarka

GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.

Czytaj więcej >
Sejm

Gospodarka

"12 tys. plus" powoli staje się faktem. Posłowie większością głosów zadecydowali o zatwierdzeniu nowego programu socjalnego

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Gospodarka

Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Czytaj więcej >
Piqsels/Patty - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Mięsożercy ucierpią przez nowe unijne przepisy? Niektóre produkty podrożeją

Czytaj więcej >