wtv.pl
Niestety widząc wyniki sondażu PiS nie może być pewne ciągłości swojej władzy

(zdjęcie wykadrowane) Piotr Molecki/East News

Najnowszy sondaż IBRiS. Spadek notowań PiS

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

To kolejny już sondaż badający nastroje wyborców, który powinien być dla Prawa i Sprawiedliwości (PiS) flagą ostrzegawczą. Niestety sympatia wyborców nieustannie topnieje, choć nadal to właśnie partia rządząca pozostaje na fotelu lide

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wskazał, że nadal to właśnie Prawo i Sprawiedliwość (PiS) poszczyć się może największym poparciem wśród wyborców. Nie trzeba być jednak specjalistą, by stwierdzić, że pierwsze miejsce pierwszemu miejscu nierówne.

Chociaż to właśnie PiS nadal otrzymać może najwięcej głosów w czasie wyborów, to już spadek poparcia jest widoczny. Co najważniejsze jednak nie jest chwilowy i sygnalizuje, że rządy Zjednoczonej Prawicy nie są już tak atrakcyjne dla wyborców, jak jeszcze niedawno.

Liderem PiS, drugie miejsce dla Szymona Hołowni i jego ruchu Polska 2050

Wydawać by się mogło, że 31 proc. poparcia, jakie otrzymało wśród respondentów PiS to w stosunku do wyników reszty ugrupowań to i tak dobry wynik. Warto jednak zaznaczyć, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie chce oddawać władzy i wrócić do czasów, gdy konieczne były kompromisy i ustępowanie ze stanowiska, tak by osiągnąć główne założenia poszczególnych ruchów.

Sondaż wykonany przez IBRiS jasno wskazuje, iż możliwe, że już niedługo PiS będzie musiało jednak pogodzić się z tym, iż nie będzie w stanie rządzić samodzielnie. 31 proc. poparcia jest oczywiście godnym podziwu wynikiem, jednak jeśli spojrzy się na dawny wyniki sondażowe widać spory i — co najważniejsze — trwały spadek.

Jak podaje „Rzeczpospolita” jeszcze przed pojawieniem się konfliktu związanego z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w związku z zaostrzeniem prawa do terminacji ciąży, PiS mógł nieprzerwanie cieszyć się z poparcia wyborców na poziomie 40 proc. Dziś jest to 31 proc. i wbrew wcześniejszym wskazaniom, spadek ten nie jest jedynie tymczasowy.

Na drugim miejscu sondażu znalazła się Polska 2050. Różnica między ruchem Szymona Hołowni a PiS jest spora. Przy 31 proc. partii rządzącej, Polska 2050 zebrała „jedynie” 19,1 proc. Co warto zaznaczyć, obecnie ruch ma zaledwie kilku przedstawicieli w parlamencie.

Co z innymi partiami opozycyjnymi?

W przeprowadzonym badaniu Koalicja Obywatelska zajęła dopiero trzecie miejsce, odstając od prowadzącego PiS. Rzekomo największa partia opozycyjna trzymała zaledwie 15,2 proc. poparcia wśród pytanych o swoje wybory polityczne ankietowanych.

Tuż za KO uplasowała się Lewica, co potwierdza tylko niedawne badania mówiące o mocnym wzroście poparcia dla partii lewicowych, szczególnie wśród młodych Polek i Polaków. Lewica pochwalić się może poparciem na poziomie nieco ponad 8 proc.

Tuż za nią znalazła się skrajnie inna partia. Konfederacja zajęła 5. miejsce, otrzymując w sondażu IBRiS 7,2 proc. Prawdopodobnie największym przegranym badania zleconego przez „Rzeczpospolitą” jest PSL. 

Po dawnej fali świetności Polskiego Stronnictwa Ludowego nie ma wręcz śladu. Znalazło się ono na końcu stawki i zupełnie nie zagraża PiS w procesie umacniania i utrzymywania władzy. Partia Władysława Kosiniaka-Kamysza popierana jest przez zaledwie 5,1 proc. badanych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Akcja #NiebieskaLinia - dołącz i pomóż ofiarom przemocy w rodzinie!

  • IMGW wydało ostrzeżenia i prognozy zagrożeń meteorologicznych dla 6 województw

  • Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało na komunikat zespołu KEP ws. szczepionek

undefined

Źródło: Twitter.com @IBRiS_PL / Rzeczpospolita

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >