wtv.pl > Polityka > Sławomir Mentzen z Konfederacji o młodych działaczach Lewicy: "trzeba było się uczyć"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:24

Sławomir Mentzen z Konfederacji o młodych działaczach Lewicy: "trzeba było się uczyć"

wtv
WTV.pl
  • Na Twitterze Sławomira Mentzena pojawiła się krytyka postulatów z konferencji Młodej Lewicy

  • Polityk Konfederacji wskazał, że młodzi Polacy powinni się uczyć, pracować i oszczędzać i nie musieliby borykać się z problemami i późną możliwością zakupu mieszkania

  • Na stwierdzenie polityka odpowiedział Adrian Zandberg

Poseł Konfederacji Sławomir Mentzen aktywnie działa nie tylko na polu politycznym, ale również w mediach społecznościowych. Wiceprezes partii KORWiN postanowił odnieść się do postulatów Młodej Lewicy, która niedawno zorganizowała konferencję, gdzie poruszono problemy z jakimi zmagają się młodzi ludzie.

Niestety prezentowane punkty nie znalazły aprobaty ani zrozumienia u Sławomira Mentzena. Polityk zdecydował odnieść się do stwierdzenia, że młode pokolenie ciężko pracuje, a i tak nie będzie w stanie zbyt szybko wyprowadzić się „na swoje”.

Rynek pracy i życiowe rady okiem Sławomira Mentzena

Obecnie Sławomir Mentzen w głównej mierze zajmuje się kwestią poszkodowanych przez obostrzenia wprowadzone przez premiera Mateusza Morawieckiego. Podobnie, jak reszta Konfederacji głośno mówi o tym, że obecne działania rządzących są wątpliwe w kwestii prawnej, a na pewno szkodliwe dla polskiej gospodarki i prywatnych biznesów.

Polityk prowadzi również swój kanał na YouTubie, gdzie mówi m.in. o podatkach. Może pochwalić się ponad 80 tys. subskrypcji. Niemniej nie zabrakło mu czasu, aby odnieść się do konferencji Młodej Lewicy. Na Twitterze pojawiła się seria wpisów krytykujących tezy prezentowane przez młodych polityków, jak i samej jej postawy. 

- Brutalna prawda jest taka, że trzeba było się uczyć, pracować i oszczędzać. Nauczylibyście się malować ściany, spawać, prowadzić TIRa, to byście z rodzicami nie mieszkali. Niestety, zamiast pracować, wolicie zabierać tym, którym chciało się brać odpowiedzialność za własne życie - napisał Sławomir Mentzen we wpisie udostępniającym post Młodej Lewicy.

W czasie konferencji młodzieżówki Lewicy z ust Łukasza Michnika z Olsztyna padło bowiem stwierdzenie, że „pokolenie młodych ludzi jest w ciężkiej sytuacji, ponieważ zaharowuje się na kasie czy w taksówce i średnio do 35. roku życia będzie mieszkać z rodzicami”. Co dla większości młodych Polaków jest niemal codziennością, dla posła Konfederacji wydaje się problemem socjalistów. Dane wydają się jednak nie potwierdzać słów Sławomira Mentzena.

Odsetek wykształconych osób nieustannie rośnie, podobnie jak ceny mieszkań

Czy fakt, że młode Polki i młodzi Polacy nie mogą szybciej cieszyć się własnym mieszkaniem i niezależnością to faktycznie efekt tego, że są leniwi i zaniedbują swoją edukację oraz karierę zawodową? Dane m.in. Głównego Urzędu Statystycznego i Eurostatu tego nie potwierdzają.

Tylko w ciągu 10 lat liczba osób z wyższym wykształceniem w Polsce wzrosła o 12 proc. W 2008 r. jedynie 32 proc. młodych ludzi w przedziale wiekowym 25-34 mogło pochwalić się dyplomem uczelni wyższej. W 2018 r. było to już natomiast aż 44 proc. w tej samej grupie badanych. Dane te zostały zawarte w raporcie "Education at a glance 2019". Młodzi ludzie zatem kształcą się coraz chętniej, czy to możliwe zatem, że to nie ich działanie jest problemem?

Od lat mówi się, że należy uregulować kwestię tzw. umów śmieciowych. Dodatkowo kolejnym murem, na który natrafiają młodzi chcący uciec z domowego gniazda to ceny mieszkań. Niestety mało kto jest w stanie bez kredytu na całe życie, a nawet pokolenia, pochwalić się własnym kątem. 

Ceny mieszkań nieustannie rosną i nawet pandemia ich nie zatrzymała. Według informacji podawanych przez InnPoland w Warszawie zakup mieszkania z rynku pierwotnego to obecnie wydatek rzędu nawet ponad 10 tys. za mkw. Co więcej, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w Polsce mamy drugą najmniejszą liczbę mieszkań na tle całej wspólnoty Unii Europejskiej.

Sławomir Mentzen nie zdecydował się na spojrzenie na sytuację pod kątem niskich zarobków, nieopłacalnych stawek za wykonywaną pracę, czy nieustannie wzrastającej inflacji oraz cen produktów. Postanowił natomiast dodać, że „to w sumie ciekawe, że współczesna lewica gardzi pracą fizyczną i czuje się oburzona, że ktoś im może to zaproponować. Z ruchu robotniczego zrobił się ruch roszczeniowych konsumentów sojowego latte, patrzących z wyższością na ludzi wykonujących uczciwą i dobrze płatną pracę”. Na słowa polityka Konfederacji odpowiedział Adrian Zandberg.

Lider partii Razem odpowiada Sławomirowi Mentzenowi

- Mili wyborcy @KONFEDERACJA_! Pracujecie w callcenter albo w sklepie? Wg Konfederacji to nie jest praca. Obijacie się po prostu. Mówić ludziom, którzy ciężko zarabiają na życie, że ich praca to nie praca - to gruba bezczelność. Zwłaszcza, gdy ktoś trudni się tym, czym pan Mentzen - napisał w odniesieniu do wpisu Sławomira Mentzena Adrian Zandberg.

Na tym dyskusja się jednak nie zakończyła, gdyż wiceprezes partii KORWiN odparł, że Adrian Zandberg to nie tylko socjalista, ale „jeszcze analfabeta. Do tego to całkiem zabawne, że żyjący z moich podatków poseł ma pretensje do tego, że radzę sobie w biznesie”.

Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo już większość osób będzie mogła skorzystać z rady posła Konfederacji, chociaż wydaje się, że to nie w młodych Polkach i Polakach leży problem, o czym świadczą kolejne raporty na temat rynku pracy, czy coraz lepszego wskaźnika osób z wykształceniem wyższym w kraju.

Zdjęcie wyróżniające to fragment filmu opublikowanego przez Sławomira Mentzena na YouTubie. Całość materiału pod tytułem „Mentzen o podatkach #14 Najczęstsze błędy przy prowadzeniu księgowości oraz ewidencji IP BOX” znaleźć można w serwisie YouTube.com

Źródło: Twitter.com / GUS / Eurostat / Wprost / InnPoland / Dziennik Gazeta Prawna

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Sejm Lewica
Powiązane