wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

AstraZeneca została zatwierdzona przez WHO do użytku w nagłych przypadkach

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Do mediów przekazano informacje na temat decyzji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat szczepionki autorstwa AstraZeneca. Od poniedziałku dopuszczano używanie jej w przypadkach nagłych. Dystrybucja kolejnej szczepionki przeciwko koronawiruso

  • W poniedziałek WHO poinformowało, że szczepionka AstraZeneca przeciwko COVID-19 zostaje oficjalnie dopuszczona do użytku

  • W tym momencie szczepienie produktem brytyjsko-szwedzkiej firmy jest możliwe w razie nagłych przypadków

  • AstraZeneca opublikowała oświadczenie, gdzie mowa jest nawet o 300 milionach dawek szczepionki

Oficjalnie dopuszczono przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) szczepionkę produkowaną przez AstraZenecę. Zarówno WHO, jak i firma produkująca lek nie kryją swoich nadziei idących za tym krokiem.

Do tej pory AstraZeneca nie mogła liczyć na takie samo traktowanie ze strony podmiotów leczniczych na świecie jak szczepionki Pfizera i BioNTech oraz Moderny. Od poniedziałku wszystko jednak uległo zmianie.

WHO: szczepionka przeciwko COVID-19 AstraZeneci dopuszczona do użycia, jest warunek

W poniedziałek podjęto ważną dla firmy AstraZeneca decyzję. WHO oficjalnie potwierdziło, że kolejna szczepionka przeciwko COVID-19 zostaje dopuszczona do użytku. W tym momencie jednak nie zawsze pierwszeństwo wyboru otrzyma nowy lek.

Od początku szczepień podmioty lecznice, w tym polskie, korzystają ze szczepionek stworzonych przez Pfizera i BioNTech oraz Moderny. Teraz do grona dystrybutorów dołącza jeszcze AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzki koncern otrzymał zielone światło od WHO. Na razie jednak szczepionka może być podawana tylko w razie nagłych przypadków.

- Obecnie 2 wersje szczepionki AstraZeneca #COVID19 znajdują się na liście szczepionych możliwych do użycia w nagłych wypadkach, jest to zielone światło dla tych szczepionek do rozdystrybuowania ich globalnie za pośrednictwem #COVAX - przeczytać można na Twitterze Światowej Organizacji Zdrowia.

Na temat kolejnego ważnego kroku w walce z pandemią koronawirusa z optymizmem wypowiada się zarówno szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, jak i sama AstraZeneca. Firma opublikowała specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Szef WHO mówi o potrzebach w produkcji szczepionek

- Mamy teraz wszystko, co potrzebne do szybkiej dystrybucji szczepionek. Ale nadal musimy zwiększyć produkcję . [] Wciąż wzywamy twórców szczepionek przeciw COVID-19 do przedkładania ich dokumentacji WHO do wglądu w tym samym czasie, w którym przekazują je organom regulacyjnym - przekazywał Tedros Adhanom Ghebreyesus cytowany m.in. przez Reutera.

Obecnie zapotrzebowanie na porcje szczepionki na całym świecie wciąż rośnie, to firmy coraz częściej ostrzegają, że mogą mieć problemy z pokryciem swoich wcześniejszych obietnic, co do ilości dostarczanych sztuk leku do konkretnych państwa. Tym bardziej poniedziałkowa decyzja WHO w sprawie dopuszczenia szczepionki AstraZeneci wydaje się ważniejsza. Sama firmy postanowiła dość śmiało określić swoje plany dotyczące dystrybucji swojej szczepionki.

AstraZeneca obiecuje nawet 300 milionów dawek

- Oczekuje się, że w pierwszej połowie 2021 roku ponad 300 milionów dawek szczepionki zostanie udostępnionych 145 krajom za pośrednictwem COVAX w oczekiwaniu na wyzwania związane z dostawami i operacjami - napisała w oświadczeniu, cytowanym m.in. przez portal Interia, AstraZeneca.

COVAX to stworzony specjalny program mający zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek przeciwko koronawirusowi. Ma to zapobiegać nierównościom i uprzywilejowaniu bogatszych krajów.

Źródło: Twitter.com @WHO / Interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjna reklama w Niemczech, naigrywają się z Polaków. Internauci żądają reakcji polskiego MSZ

Czytaj więcej >

Świat

Nagłe zatrzymanie polskiego samolotu. Jest reakcja MSZ i oświadczenie PLL LOT, wyjaśniają, co się stało

Czytaj więcej >
Pixabay/tiburi

Świat

Naukowcy przedłużyli życie myszy. Będzie szansa dla ludzi?

Czytaj więcej >