W trakcie specjalnej konferencje prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów, poinformował o dalszych losach Narodowego Programu Szczepień.. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Marca 2021

Dworczyk wprowadził ważne zmiany ws. szczepień osób zakażonych i planu szczepień

W trakcie specjalnej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów, poinformował o dalszych losach Narodowego Programu Szczepień. „Na koniec pierwszego kwartału pierwszą dawką będzie zaszczepione około 3,5 mln osób”, przekazał.

W czwartkowe popołudnie odbył się sztab kryzysowy dotyczący Narodowego Programu Szczepień i pandemii koronawirusa. W spotkaniu udział wziął również premier Mateusz Morawiecki.

Tuz po godzinie 14:30 rozpoczął się briefing prasowy ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz sekretarza stanu w KPRM rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

Michał Dworczyk: „Ponad 3,6 mln wykonanych szczepień”

Szef KPRM wskazał, że do dziś wykonano 3,6 mln szczepień.

Od początku realizowania naszego programu deklarowaliśmy, że do końca pierwszego kwartału pierwszą dawką zaszczepimy co najmniej 3 mln osób. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten cel zostanie zrealizowany – zaznaczył Michał Dworczyk.

Popularny lek na trądzik zmienił ostrzeżenie z „uszkodzenia płodu”, na „nienarodzone dziecko”. O co chodzi?Popularny lek na trądzik zmienił ostrzeżenie z „uszkodzenia płodu”, na „nienarodzone dziecko”. O co chodzi?Czytaj dalej

Przedstawiciel rządu zapowiedział, że czas, jaki musi upłynąć od podania pierwszej do podania drugiej dawki szczepionki, zostanie wydłużony, co wynika bezpośrednio z wyników badań oraz zaleceń producenta.

Od przyszłego tygodnia szczepionka AstraZeneca będzie podawana jako drugie szczepienie po 12 tygodniach od pierwszej dawki. Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizer, będą to 42 dni– przekazał Dworczyk na czwartkowej konferencji prasowej.

Osoby, które przebyły zakażenie, a jest ich ok. 1,5 mln - będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką. To rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami – dodał szef KPRM.

Według przekazanych informacji do najbliższej niedzieli zaszczepionych zostanie 90 proc. nauczycieli. Zakończenie szczepienia wszystkich z nich (zarówno ze szkół podstawowych, średnich, jak i wykładowców uczelni) mają zakończyć się 14 marca.

Szczepienia uzupełniające w tzw. grupie zero mają ruszyć w poniedziałek 8 marca i zakończyć się 21 marca. 10 marca ruszy z kolei rejestracja na szczepienia dla osób przewlekle chorych.

Według zapowiedzi Michała Dworczyka 11 marca rozpocznie się rejestracja na szczepienia dla osób kończących 69. rok życia.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: