wtv.pl > Świat > Europejska Agencja Leków o szczepionce AstraZeneca: Jest bezpieczna i efektywna
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:22

Europejska Agencja Leków o szczepionce AstraZeneca: Jest bezpieczna i efektywna

wtv
WTV.pl
  • Jeszcze tydzień temu informowaliśmy, że aż 7 państw zawiesiło stosowanie preparatu AstraZeneki. Władze Austrii, Danii, Estonii, Litwy, Luksemburgu, Norwegii i Łotwy podejrzewały, iż szczepionka mogła powodować zakrzepy krwi. Później w ich ślady poszły kolejne kraje

  • Komisja Europejska przyjęła zgłoszenia i obiecała podjęcie decyzji zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków

  • "Nasz komitet ekspercki przejrzał wszystkie przypadki zakrzepów u osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneki. Jest to bezpieczna i efektywna szczepionka" - zapewniła szefowa Agencji, Emer Cooke

Preparat firmy AstraZeneca przyjęło już blisko 7 milionów mieszkańców Unii Europejskiej. W Wielkiej Brytanii substancję otrzymało zaś 11 milionów pacjentów. Europejska Agencja Leków obiecała baczne monitorowanie wszelkich niepokojących sygnałów. 

Konferencję prasową poprowadziła szefowa Agencji, Emer Cooke. Wydarzenie było transmitowane na antenie TVN24. Ekspertka przekazała wnioski naukowe, zgodnie z którymi szczepionka jest bezpieczną i efektywną opcją chronienia przed COVID-19. 

Szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i chroni przed wirusem

- Zmobilizowaliśmy ekspertów europejskich, pracowaliśmy blisko z innymi organizacjami na świecie. Wnioski naukowe zapewniają państwom członkowskim niezbędną informację, żeby podjąć decyzję na temat wykorzystania szczepionki AstraZeneki - zadeklarowała podczas konferencji prasowej.

Głos zabrała również dr Sabine Straus. - Komitet zauważył, że liczba przypadków zakrzepowych jest niższa niż średnia dla ogółu ludności, dlatego doszedł do wniosku, że nie ma podwyższenia całościowego ryzyka chorób zakrzepowych - dodawała.

Zarekomendowano umieszczenie ostrzeżeń na ulotkach dołączonych do szczepionek dla lekarzy i pacjentów. Wskazano jednak, że szczepienie dużej grupy ludzi zwiększa szansę na zgłoszenie nietypowych zjawisk, jednak wina nie musi leżeć po stronie substancji. 

- Omawialiśmy szereg hipotez, by sprawdzić, co mogło być wyjaśnieniem dla tych przypadków. Sam COVID-19 jest czynnikiem ryzyka dla zakrzepicy. Będziemy nadal badać to z naszymi grupami doradczym - komentowała Straus. Obecnie trwają pracę nad zaopiniowaniem kolejnych 4 szczepionek na koronawirusa. 

Przypomnijmy, że Polska nie wycofała realizowania zabiegów preparatem. Tłumaczono, że w naszym kraju nie zgłoszono zgonów oraz zakrzepów krwi. Od 27 grudnia do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono łącznie 4972 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 4263 miały charakter łagodny.

Poniżej wymieniamy skutki uboczne, jakich można doświadczyć po przyjęciu preparatu AstraZeneki. Dane zostały zgromadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego na podstawie informacji Europejskiej Agencji Leków.

  • tkliwość w miejscu wstrzyknięcia (63,7%),

  • ból w miejscu wstrzyknięcia (54,2%),

  • ból głowy(52,6%),

  • zmęczenie (53,1%),

  • ból mięśni(44,0%),

  • złe samopoczucie (44,2%),

  • uczucie gorączki (33,6%),

  • gorączka >38oC (7,9%),

  • dreszcze (31,9%),

  • ból stawów(26,4%),

  • nudności (21,9%).

Pamiętajmy, że w punktach szczepień pracują ratownicy, gotowi do niesienia pomocy w razie niespodziewanego pogorszenia samopoczucia po przyjęciu substancji. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane