Strategia dotycząca szczepienia ozdrowieńców doczeka się kolejnej zmiany. Szef KPRM Michał Dworczyk zaprzeczył wcześniejszych doniesieniom.. unsplash/ Macau Photo Agency
Źródło: unsplash/ Macau Photo Agency
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Marca 2021

Szykuje się kolejna kluczowa zmiana ws. kolejności szczepień. Inna strategia dotycząca szczepienia ozdrowieńców

Strategia dotycząca szczepienia ozdrowieńców doczeka się kolejnej zmiany. W miniony czwartek Michał Dworczyk poinformował, że wspomniana grupa będzie szczepiona jedną dawką po sześciu miesiącach od zakażenia. W piątek przekazano jednak , że oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła.

W trakcie przeprowadzonej 4 marca konferencji prasowej Michał Dworczyk przedstawił szczegóły decyzji dotyczących zmian w Narodowym Programie Szczepień. O ich szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Jedną z najważniejszych wiadomości przekazanych przez szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów były szczegóły planu szczepienia osób, które przebyły zakażenie koronawirusem. Dworczyk zaznaczył, że ozdrowieńcy zostaną zaszczepieni jedną dawką po pół roku od zakażenia.

Zmiana strategii ws. szczepienia ozdrowieńców

Informacji w piątek zaprzeczył jednak niejako minister zdrowia Adam Niedzielski, wskazuje internetowy serwis radia RMF FM. Szef resortu przekazał, że decyzja w sprawie szczepienia ozdrowieńców jedną dawką jeszcze nie zapadła.

Rekomendacja Rady Medycznej, która zalecała wspomniane przez Dworczyka rozwiązanie, miała zostać przedstawiona organom formalnym przy ministrze zdrowia, czyli zespołowi ds. szczepień.

Rolnicy zakłócili konferencję, chcieli rozmawiać z premierem. Nie zostali dopuszczeniRolnicy zakłócili konferencję, chcieli rozmawiać z premierem. Nie zostali dopuszczeniCzytaj dalej

I jednocześnie poprosiłem Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o przebadanie literatury w tym zakresie i badań, które będą pozwalały mi podjąć decyzję – przekazał Niedzielski.

W rozmowie z TVN24 Michał Dworczyk przyznał, że na ten moment wycofano się z pomysłu podawania ozdrowieńcom wyłącznie jednej dawki szczepionki.

Zmiany w terminie podania drugiej dawki?

Wspomniany serwis zaznacza, że szefa Kancelarii Premiera zapytano również o kwestię wydłużenia czasu, jaki ma upłynąć między przyjęciem pierwszej a drugiej dawki.

Przypomnijmy, że w trakcie czwartkowej konferencji Dworczyk przekazał, że druga dawka szczepionki firmy AstraZeneka będzie podawana po 12 tygodniach od przyjęcia pierwszej, a w przypadku produktu firmy Pfizer/BioNTech będzie to 42 dni.

W trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał, że choć rekomendacja w sprawie terminów podawania drugiej dawki została wystosowana przez Radę Medyczną, ostateczna decyzja nadal nie zapadła.

Co ciekawe, Michał Dworczyk, pytany o słowa ministra zdrowia, zapewnił, że decyzja została już podjęta i niedługo zostanie opublikowana. Zmiana zasad ma dotyczyć ponadto szczepionki oferowanej przez Modernę.

źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: