wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Szykuje się kolejna kluczowa zmiana ws. kolejności szczepień. Inna strategia dotycząca szczepienia ozdrowieńców

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Strategia dotycząca szczepienia ozdrowieńców doczeka się kolejnej zmiany. W miniony czwartek Michał Dworczyk poinformował, że wspomniana grupa będzie szczepiona jedną dawką po sześciu miesiącach od zakażenia. W piątek przekazano jednak , że oficjal

W trakcie przeprowadzonej 4 marca konferencji prasowej Michał Dworczyk przedstawił szczegóły decyzji dotyczących zmian w Narodowym Programie Szczepień. O ich szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Jedną z najważniejszych wiadomości przekazanych przez szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów były szczegóły planu szczepienia osób, które przebyły zakażenie koronawirusem. Dworczyk zaznaczył, że ozdrowieńcy zostaną zaszczepieni jedną dawką po pół roku od zakażenia.

Zmiana strategii ws. szczepienia ozdrowieńców

Informacji w piątek zaprzeczył jednak niejako minister zdrowia Adam Niedzielski, wskazuje internetowy serwis radia RMF FM. Szef resortu przekazał, że decyzja w sprawie szczepienia ozdrowieńców jedną dawką jeszcze nie zapadła.

Rekomendacja Rady Medycznej, która zalecała wspomniane przez Dworczyka rozwiązanie, miała zostać przedstawiona organom formalnym przy ministrze zdrowia, czyli zespołowi ds. szczepień.

I jednocześnie poprosiłem Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o przebadanie literatury w tym zakresie i badań, które będą pozwalały mi podjąć decyzję – przekazał Niedzielski.

W rozmowie z TVN24 Michał Dworczyk przyznał, że na ten moment wycofano się z pomysłu podawania ozdrowieńcom wyłącznie jednej dawki szczepionki.

Zmiany w terminie podania drugiej dawki?

Wspomniany serwis zaznacza, że szefa Kancelarii Premiera zapytano również o kwestię wydłużenia czasu, jaki ma upłynąć między przyjęciem pierwszej a drugiej dawki.

Przypomnijmy, że w trakcie czwartkowej konferencji Dworczyk przekazał, że druga dawka szczepionki firmy AstraZeneka będzie podawana po 12 tygodniach od przyjęcia pierwszej, a w przypadku produktu firmy Pfizer/BioNTech będzie to 42 dni.

W trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał, że choć rekomendacja w sprawie terminów podawania drugiej dawki została wystosowana przez Radę Medyczną, ostateczna decyzja nadal nie zapadła.

Co ciekawe, Michał Dworczyk, pytany o słowa ministra zdrowia, zapewnił, że decyzja została już podjęta i niedługo zostanie opublikowana. Zmiana zasad ma dotyczyć ponadto szczepionki oferowanej przez Modernę.

źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

</

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >