wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Szykuje się kolejna kluczowa zmiana ws. kolejności szczepień. Inna strategia dotycząca szczepienia ozdrowieńców

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Strategia dotycząca szczepienia ozdrowieńców doczeka się kolejnej zmiany. W miniony czwartek Michał Dworczyk poinformował, że wspomniana grupa będzie szczepiona jedną dawką po sześciu miesiącach od zakażenia. W piątek przekazano jednak , że oficjal

W trakcie przeprowadzonej 4 marca konferencji prasowej Michał Dworczyk przedstawił szczegóły decyzji dotyczących zmian w Narodowym Programie Szczepień. O ich szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Jedną z najważniejszych wiadomości przekazanych przez szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów były szczegóły planu szczepienia osób, które przebyły zakażenie koronawirusem. Dworczyk zaznaczył, że ozdrowieńcy zostaną zaszczepieni jedną dawką po pół roku od zakażenia.

Zmiana strategii ws. szczepienia ozdrowieńców

Informacji w piątek zaprzeczył jednak niejako minister zdrowia Adam Niedzielski, wskazuje internetowy serwis radia RMF FM. Szef resortu przekazał, że decyzja w sprawie szczepienia ozdrowieńców jedną dawką jeszcze nie zapadła.

Rekomendacja Rady Medycznej, która zalecała wspomniane przez Dworczyka rozwiązanie, miała zostać przedstawiona organom formalnym przy ministrze zdrowia, czyli zespołowi ds. szczepień.

I jednocześnie poprosiłem Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o przebadanie literatury w tym zakresie i badań, które będą pozwalały mi podjąć decyzję – przekazał Niedzielski.

W rozmowie z TVN24 Michał Dworczyk przyznał, że na ten moment wycofano się z pomysłu podawania ozdrowieńcom wyłącznie jednej dawki szczepionki.

Zmiany w terminie podania drugiej dawki?

Wspomniany serwis zaznacza, że szefa Kancelarii Premiera zapytano również o kwestię wydłużenia czasu, jaki ma upłynąć między przyjęciem pierwszej a drugiej dawki.

Przypomnijmy, że w trakcie czwartkowej konferencji Dworczyk przekazał, że druga dawka szczepionki firmy AstraZeneka będzie podawana po 12 tygodniach od przyjęcia pierwszej, a w przypadku produktu firmy Pfizer/BioNTech będzie to 42 dni.

W trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał, że choć rekomendacja w sprawie terminów podawania drugiej dawki została wystosowana przez Radę Medyczną, ostateczna decyzja nadal nie zapadła.

Co ciekawe, Michał Dworczyk, pytany o słowa ministra zdrowia, zapewnił, że decyzja została już podjęta i niedługo zostanie opublikowana. Zmiana zasad ma dotyczyć ponadto szczepionki oferowanej przez Modernę.

źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

</

Tagi:

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >