wtv.pl > Polska > Podano terminy szczepień kolejnych grup Polaków. Już 15 marca następna tura
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:24

Podano terminy szczepień kolejnych grup Polaków. Już 15 marca następna tura

wtv
WTV.pl
  • Rządzący poinformowali, że kolejne grupy będą mogły skorzystać ze szczepienia przeciwko koronawirusowi

  • Pierwsza podana data to 15 marca i wtedy pierwszą dawkę szczepionki otrzymają pacjenci przewlekle chorzy

  • Tydzień później rozpoczną się szczepienia służb mundurowych

Przekazano kolejne informacje na temat szczepienia przeciwko koronawirusowi. Postanowiono wskazać daty, kiedy pierwsze dawki szczepionki otrzymają następne osoby zaliczane do grup uprzywilejowanych w harmonogramie Narodowego Programu Szczepień.

Pierwsze daty szczepienia kolejnych grup wskazano już na 15 marca. Wiadomo, kto może oczekiwać wezwania do punktu wykonującego szczepienia w swojej okolicy.

Kolejne osoby uzyskają prawo do szczepienia przeciwko koronawirusowi

Niestety, chociaż wiele osób wyraża taką chęć, to wciąż nie może skorzystać z możliwości szczepienia przeciwko koronawirusowi. Rządzący zdecydowali się ogłosić daty, gdy kolejne grupy zostaną zaproszone do gabinetów pielęgniarskich w celu przyjęcia pierwszej dawki leku.

Wśród jednej z uprzywilejowanych pod względem pierwszeństwa szczepienia grup są służby mundurowe. Pracownicy tych państwowych organów, a więc m.in. policjanci, czy strażacy PSP będą mogli otrzymać pierwszą dawkę szczepionki już 22 marca.

RMF FM podaje, iż oszacowano, że ta grupa zawodowa szczepiona będzie do 5 kwietnia br. Tydzień wcześniej przed służbami możliwość szczepienia uzyskają pacjenci przewlekle chorzy. Proces w tym przypadku ma przebiec wręcz ekspresowo szybko.

Przewlekle chorzy pacjenci otrzymają szczepionkę

Według decyzji rządzących pacjenci zaliczani do grupy osób przewlekle chorych to m.in. osoby dializowane, po przeszczepach, czy wentylowane mechanicznie. W harmonogramie Narodowego Programu Szczepień grupa ta określana jest jako 1B.

Przewlekle chorzy zostaną zaproszeni do szczepienia od 15 marca. W tym przypadku proces szczepienia ma potrwać tylko 5 dni, czyli do 20 marca. Tak krótki okres wynika z tego, że do grupy 1B zaliczanych jest jedynie około 70 tys. osób.

Ministerstwo Zdrowia informuje o liczbie wykonanych szczepień

18 lutego na profilu Szczepimy Się na Twitterze, będącym oficjalnym profilem rządzących pojawiły się dane na temat ilości wykonanych szczepień. Ministerstwo Zdrowia z dumą zaraportowało, że do 18.02.2021 r. do godziny 10:30 wykonano 2 384 794 szczepień.

We wczorajszym raporcie informowano o 2 230 117 szczepieniach, zatem w ciągu doby wykonano ich 154 677. Aktualne informacje oraz harmonogram Narodowego Programu Szczepień można znaleźć na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: RMF FM / Twitter.com @szczepimysie

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane