wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zmiany ws. szczepień. Pacjenci nie przyjmą dawki dalej niż 100 km od domu

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Do tej pory szczepienie nadal nie jest powszechne i korzystać mogą z niego jedynie uprzywilejowane do tego grupy. Rządzący zdecydowali się na drobną, aczkolwiek istotną korektę dotyczącą dostępu do punktów szczepień. Od tej pory istotna będzie

  • Rządzący mają wprowadzić zmiany w doborze miejsc, gdzie przyjąć będzie można szczenieni przeciwko COVID-19

  • Jak donosi RMF FM, od 25 marca nowa grupa dopuszczona do rejestracji będzie otrzymywać listę punktów, gdzie wykonywane są szczepienia i jednocześnie nie są one dalej niż 100 km od miejsca zamieszkania pacjenta

Ważna zmiana w tym, gdzie przyjmowane będzie szczepienie przeciwko COVID-19. Rząd odnosząc się do sygnałów o problemach z dostępem do punktów i absurdalnych wręcz sytuacji miał postanowić działać.

Z informacji przekazanych na temat zmian w szczepieniach przez RMF FM wywnioskować można, że doszło do swoistej regionalizacji. Od teraz system ma zostać ograniczony w kwestii przydzielania miejsc, gdzie podawana będzie dawka uodparniającą na wirusa SARS-CoV-2.

RMF FM: rząd zmienia zasady udzielania szczepienia

Kolejna grupa już niedługo będzie mogła zapisywać się na szczepienie. 25 marca, wraz z rozpoczęciem kolejnego procesu rejestracji, w życie wejść mają nowe zasady. Dotyczą one miejsca, gdzie pacjenci będą stawiać się, aby otrzymać swoje dawki szczepionki.

Jak podaje RMF FM, zdecydowano, że wraz z następną turą zapisów pacjenci będą otrzymywać możliwość stawienia się w punktach udzielających szczepień oddalonych nie bardziej niż 100 km od miejsca zamieszkania. Ma to ograniczyć patologiczne sytuacje, jakie nagłaśniały media.

Swego czasu głośno było o przypadku emeryta, który po zapisaniu się na szczepienie otrzymał informacje, że odbędzie się ono na Podkarpaciu. Gdyby nie fakt, że sam mężczyzna na stałe mieszka w Szczecinie, to sytuacja nie wywołałaby większych emocji. Rządzący chcą zapewne uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji i zdecydowali się na regionalizację tego procesu.

Wyjaśniono jednocześnie, dlaczego system ten nie zostanie wdrożony wcześniej. Dopiero kolejna tura zapisów dla osób powyżej 70. roku życia będzie działała już na zupełnie nowych zasadach.

Dlaczego szczepienie na nowych zasadach nie zacznie obowiązywać wcześniej?

Okazuje się, że na przeszkodzie do wcześniejszego wdrożenia decyzji rządzących stać ma kwestia technologiczna. System nie może zostać tak szybko zaktualizowany do nowych wytycznych, zatem obecna tura rejestracji zostaje przeprowadzona bez zmian i ograniczenia dotyczącego punktu szczepień znajdującego się nie dalej niż 100 km.

W ostatnich godzinach rządzący oraz samo Ministerstwo Zdrowia — bezpośrednio koordynujące działania związane nie tylko ze szczepieniami, ale wszystkimi mechanizmami mającymi pomóc w pokonaniu pandemii — ogłosili m.in., że część pacjentów może dowiedzieć się o konieczności przełożenia zaplanowanych wcześniej zabiegów.

NFZ ogłasza zmiany z polecenia Adama Niedzielskiego

W poniedziałek 8 marca wieczorem Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że placówkom przekazywane są nowe zalecenia dotyczące zaplanowanych wcześniej świadczeń. Zalecono, by część zabiegów została przełożona. Mowa o ich ograniczeniu oraz nawet częściowym zawieszeniu.

- Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo - przekazywała w komunikacje Centrala NFZ (więcej na ten temat przeczytać możesz >TUTAJ<).

Źródło: RMF FM / polsatnews.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >