wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Paszporty dla zaszczepionych będą też w Polsce? Minister potwierdza plany wprowadzenia certyfikatu

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Czy w Polsce powstaną paszporty dla zaszczepionych? Po dwudniowym szczycie władz Unii Europejskiej członek Rady Ministrów wyjaśnił, jaki był główny temat rozmów. Wiemy też, że trwają dyskusje nad utworzeniem cyfrowych świadectw szczep

Informacji o propozycji udzielił Konrad Szymański. W rozmowie z Polsat News przedstawiciel rządu nie krył wsparcia dla paszportu szczpień. - Na pewno to rozwiązanie musi być rozwiązanie europejskim, tak byłoby najlepiej. Polska zdecydowanie popiera prace nad stworzeniem takiego wspólnego, wzajemnie uznawanego certyfikatu - przekazał minister do spraw Unii Europejskiej. Szczyt odbywał się w formie wideokonferencji. 

- To jest kwestia strat na wspólnym rynku, które powinny być minimalizowane, taki certyfikat z pewnością by pomógł - dodawał.

Czy w Polsce powstaną paszporty dla zaszczepionych? Minister zabrał głos

Polska wraz czterema innymi krajami członkowskimi zaapelowała o rozwiązanie konfliktu dotyczącego opóźnień w dostawach. Przypomnijmy, że w pierwszym kwartale bieżącego roku Polska otrzyma o 6 milionów dawek mniej niż deklarowały koncerny. Same paszporty mają być dokumentem, potwierdzającym przyjęcie obu dawek szczepienia na koronawirusa. Certyfikat umożliwiłby uniknięcie obostrzeń, nakładanych przez kraje Unii Europejskiej.

- Komisja Europejska jest świadoma, że aktualny stan wdrażania tego planu jest niezadawalający głównie ze względu na zachowanie niektórych producentów szczepionek - deklarował Konrad Szymański na antenie Polsat News.

Należy zaznaczyć, że wdrożenie dyskutowanego rozwiązania nie doprowadzi do zamknięcia granic dla osób niezaszczepionych. Grupa społeczna będzie jednak objęta obostrzeniami, za nieprzestrzeganie których grożą i będą grozić kary finansowe. Paszporty pozwolą na przekroczenie granic bez odbywania kwarantanny. Pierwsze dokumenty mogłyby być wydawane już latem, by branża turystyczna mogła zacząć odrabiać straty. 

W samym marcu Polska zaszczepiła 3 miliony 242 tysiące obywateli. Liczba ta będzie rosnąć, choć najprawdopodobniej na początku sezonu wakacyjnego nie będziemy mogli mówić o odporności populacyjnej. Nie zmienia to jednak faktu, że zaszczepieni Polacy mogliby korzystać z uroków pogody nad morzem, w górach, bądź na mazurach. W Izraelu paszporty już umożliwiają korzystanie z hoteli, basenów, czy też oferty instytucji kultury. 

Trwają także dyskusje o zniesieniu patentów na preparaty na koronawirusa. - Prawo własności intelektualnej pozwala na to, aby otworzyć dyskusję na temat szerszego dzielenia się własnością przemysłową, patentami, w przypadku zagrożenia życia, zdrowia i bezpieczeństwa obywateli - deklarował na antenie Polsat News minister do spraw Unii Europejskiej. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Znana jest odpowiedź na działania Zbigniewa Ziobry. Dotyczy śmierci Polaka w Meksyku

  • Patryk Jaki w Radiu Maryja straszył "cywilizacją śmierci"

  • Od dziś nowe obostrzenia. Okazuje się, że są jednak spore wyjątki

Źródło: [Polsat News]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >