wtv.pl > Polska > Kiedy pojawi się Unijny Certyfikat Covid? Miniserstwo Zdrowia podało datę
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:20

Kiedy pojawi się Unijny Certyfikat Covid? Miniserstwo Zdrowia podało datę

Unijny Certyfikat Covidowy
Pixabay/katyveldhorst & (screen) gov.pl

W piątek na Twitterze Ministerstwa Zdrowia pojawiła się informacja o Unijnym Certyfikatacie Covid. Po wejściu na stronę Internetowego Konta Pacjenta zobaczyć można je w kafelku Certyfikaty. Jak poinformowano, od 25 czerwca dostępne będą również w aplikacji mObywatel.

Unijny Certyfikat Covid pozwala m.in. na sprawne poruszanie się w granicach Unii Europejskiej.

Unijny Certyfikat Covid - jak go zdobyć?

Dostępne są już Unijne Certyfikaty Covid, zwane potocznie paszportami covidowymi. Każda osoba, która się zaszczepiła, zrobiła test na koronawirusa z wynikiem negatywnym lub jest ozdrowieńcem, będzie mogła z niego skorzystać.

Na Internetowym Koncie Pacjenta w kafelku Certyfikaty jest już dostęp do wszystkich trzech opcji paszportu. Żeby z niego skorzystać, wystarczy pobrać ze strony kod QR, który pozwoli na identyfikację pacjenta.

UCC pozwoli na swobodne przemieszczanie się między krajami Unii Europejskiej, choć jeszcze nie wszystkimi - część z nich to rozwiązanie wprowadza u siebie dopiero od 1 lipca.

Ministerstwo Zdrowia na swoim Twitterze zapowiedziało, że certyfikaty będą dostępne również w aplikacji mObywatel. Przewidywana data wprowadzenia paszportu covidowego na urządzenia mobilne to 25 czerwca.

Paszporty covidowe - szczegóły

Nie otrzymanie paszportu covidowego nie oznacza, że nie będzie można przemieszczać się po Europie - na miejscu najpewniej trafi się jednak na kwarantannę.

Dla zaszczepionych certyfikat ważny będzie przez rok. Jeśli w tym czasie pojawią się badania, które wykażą, że odporność poszczepienna jest dłuższa, wtedy działanie paszportu zostanie wydłużone.

Certyfikaty ozdrowieńców funkcjonować mogą od 11 do 180 dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Po tym czasie stracą ważność. U osób z negatywnym wynikiem testu, ważność obowiązuje jedynie przez 48 godzin.

Paszporty covidowe mogą dostać też dzieci - grupa ta podzielona jest na trzy kategorie - młodych zaszczepionych (w tej chwili 16- i 17-latków), ozdrowieńców oraz tych, którzy otrzymali negatywny wynik testu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [gov.pl]