wtv.pl
lockdown

Marek BAZAK/East News

Widmo kolejnych lockdownów. Zdecyduje liczba zaszczepionych

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Przedstawiciele polskiego rządu coraz śmielej mówią o możliwości wprowadzenia kolejnego lockdownu. Według zapowiedzi kolejne zamknięcie może warunkować procent zaszczepionych w poszczególnych regionach.

Choć liczba zakażeń stopniowo spada i zdaje się utrzymywać na stabilnym poziomie, polityków i wirusologów wyraźnie martwi możliwość nadejścia IV fali epidemii, związanej z tzw. wariantem Delta koronawirusa.

Przedstawiciele rządu – w tym premier Mateusz Morawiecki – raz po raz zaznaczają, że stopień zaszczepienia obywateli jest zbyt niski, by mówić o końcu pandemii.

Rząd rozważa kolejny lockdown

Nadejście kolejnej fali epidemii zapowiadał już sam Adam Niedzielski. Według zapewnień szefa Ministerstwa Zdrowia wyraźny wzrost zakażeń może pojawić się już w okolicy połowy sierpnia.

Chcąc uniknąć sytuacji z jesieni ubiegłego roku, gdy regularnie zakażeniu ulegało przeszło 20 tys. obywateli w ciągu doby, rządzący rozważają kolejny lockdown. Tym razem jednak nie dla wszystkich.

Z zapowiedzi Niedzielskiego wynika, że przy jego wprowadzaniu kluczowym czynnikiem będzie poziom zaszczepienia w poszczególnych gminach.

– Bardzo ważną zaletą tego parametru jest to, że on pozwala działać prewencyjnie – mówił minister zdrowia. – Nie w reakcji na zwiększoną liczbę zakażeń, tylko w sytuacji, kiedy widzimy, że to wyszczepienie jest niskie.

W przypadku kolejnego lockdownu obszary o niskim wskaźniku szczepień miałyby zostać oznaczone jako te o "podwyższonym ryzyku".

– Jeżeli dojdziemy do pewnego przyspieszenia pandemicznego, poziom wyszczepienia będzie brany pod uwagę – zapewnił Adam Niedzielski.

Podhale jako pierwsze?

Poziom wyszczepienia Polek i Polaków nadal jest daleki od imponującego. Gminy będące w czołówce mogą pochwalić się wskaźnikiem w okolicach 50 procent mieszkańców.

Na przeciwległym krańcu szali znajdziemy z kolei regiony, w których poziom zaszczepienie to około 8-10 procent.

W przypadku lockdownu jako pierwsze zamknięto by zatem Podhale. Na południu Małopolski ludzie nadal szczepią się najrzadziej.

Najwięcej szczepień do tej pory wykonano na Mazowszu. Najmniej zainteresowani akcją wakcynacji są z kolei mieszkańcy województwa opolskiego i podlaskiego – wynika z danych polskiego rządu.

zdjęcie: gov.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, gov.pl
zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >