wtv.pl > Polska > Te województwa są najbardziej zagrożone lockdownem, gdy w Polsce pojawi się IV fala koronawirusa
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:18

Te województwa są najbardziej zagrożone lockdownem, gdy w Polsce pojawi się IV fala koronawirusa

IV fala koronawirusa
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Komu najbardziej zagrozi nadchodząca IV fala koronawirusa? W czterech województwach może dojść do lockdownu, jeśli w Polsce zacznie szaleć wariant Delta. Naukowcy wskazali, gdzie sytuacja będzie najgorsza.

Naukowcy alarmują. Rządzący od dłuższego czasu starają się zmienić sytuację w problematycznych regionach.

Te cztery województwa są najbardziej zagrożone lockdownem

Według przeprowadzonych badań związanych ze szczepieniami w Polsce, w razie przyjścia IV fali koronawirusa woj. małopolskie, podkarpackie, lubelskie i podlaskie znajdują się w najgorszej sytuacji. Wszystko przez kwestię szczepień.

To właśnie w tych czterech województwach poziom zaszczepień jest najniższy w całej Polsce. Bardzo źle wygląda to również w grupie osób starszych.

Sytuacja wygląda bardzo źle w gminach wiejskich, gdzie poziom zaszczepień dwiema dawkami nie wychodzi poza 30 proc. Najmniej w całym województwie podkarpackim jest zaszczepionych w gminie Bojanów - jedynie 14,2 proc.

Podobnie jest na Lubelszczyźnie - w gminie wiejskiej Serniki zaszczepionych jest tylko 14.9 proc. osób. Na Podlasiu najgorzej wygląda sytuacja w Grajewie, gdzie zaszczepiło się 15,5 proc. osób.

Najgorzej sytuacja wygląda w woj. małopolskim. Poniżej 14 proc. zaszczepionych osób jest aż w pięciu gminach. Najmniej zaszczepionych jest w gminie Lipnica Wielka - 8,7 proc. mieszkańców.

Rząd uruchomił już telefony do niezaszczepionych

Szalejący w Wielkiej Brytanii wariant Delta niedługo dotrzeć może także do Polski. Szacuje się, że epidemia wróci do kraju w połowie sierpnia.

By zapobiec dużej transmisji wirusa, rząd rozpoczął kolejne działania zachęcające do szczepień tych najmniej przekonanych. U wszystkich osób, które nie przyjęły ani jednej dawki rozdzwonią się telefony mające zachęcić ich do przyjęcia preparatu.

Nie wiadomo, na ile te działania okażą się skuteczne. Według tego, co widać na mapach, ogromne liczby Polaków wciąż nie są zaszczepione w pełni i spada zainteresowanie przyjmowaniem preparatów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane