wtv.pl
Minister zdrowia skomentował możliwość spożywania alkoholu po szczepieniu

Jakub Kaminski/East News

Uwaga, nie wolno robić tego po szczepieniu. Może mieć fatalne skutki, minister ostrzega

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

  • Minister Adam Niedzielski odniósł się do pytan o spożywanie alkoholu po szczepieniu przeciwko COVID-19

  • Szef resortu zdrowia stanowczo odradził. Wskazał, że już samo szczepienie to duży wysiłek dla organizmu

  • W tym samym tonie wypowiadają się lekarze. Dodatkowo podkreślają oni, że kwestia ta poruszana jest przez pacjentów bardzo często

Ważne informacje dla wszystkich osób, które przyjęły szczepienie, bądź mają to jeszcze przed sobą. Głos zabrał sam minister zdrowia Adam Niedzielski. Okazuje się bowiem, że kwestia dotycząca spożywania alkoholu po przyjęciu szczepionki była jednym z częściej wyszukiwanych w okresie majówki hasłem w sieci.

Stanowisko szefa resortu zdrowia w kwestii szczepienia i alkoholu nie pozostawia złudzeń. Dla wielu Polaków nie będzie to dobra wiadomość, szczególnie iż obecnie przyjmowanie preparatów przeciwko COVID-19 kolejnych firm znacząco przyspieszyło.

Okazuje się jednak, że wiele osób, które pojawiło się w długi majowy weekend w punktach, gdzie z ważnym skierowaniem można było przyjąć szczepienie, decydowało się na późniejsze poszukiwanie odpowiedzi na to, czy mogą spożywać alkohol. Do sprawy odniósł się sam Adam Niedzielski. Jego odpowiedź jest jasna i nie ma w niej miejsca na spekulacje.

Czy po szczepieniu można pić alkohol? Adam Niedzielski odpowiada

W czasie weekendu majowego wiele osób decydowało się na poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy mogę się napić po szczepieniu”. Zbiegło się to w czasie z akcją, zaszczep się w majówkę, która okazała się ogromnym sukcesem rządzących.

W Polsce, szczególnie właśnie w czasie pierwszego weekendu w maju, spotkania i spożywanie alkoholu jest niczym tradycja. Wszyscy, którzy przyjęli szczepionkę bądź przyjmą ją w najbliższym czasie, powinni zapoznać się ze stanowiskiem Adama Niedzielskiego.

Racibórz

Poruszające sceny podczas pogrzebu zabitego policjanta

CZYTAJ DALEJ

W piątek zapytany został on o picie alkoholu tuż po zaszczepieniu. Odpowiedź szefa resortu jest jednoznaczna. — Absolutnie odradzam. [...] szczepienie to sztuczne wywołanie reakcji organizmu do walki z obcym ciałem — przekazywał Adam Niedzielski.

W rozmowie z TVN24 dodawał jednocześnie, iż samo szczepienie to dla naszego organizmu spory wysiłek, a dodawanie do tego osłabienia alkoholem i zmuszania ciała do trawienia go może je nad wyraz obciążyć.

Nie tylko minister, lekarze również odradzają spożycie alkoholu po szczepieniu

Z relacji lekarzy wynika, że pytanie dotyczące picie alkoholu po przyjęciu szczepionki nie jest rzadkością. Medycy słyszą je wyjątkowo często, jednak odpowiedź również tym razem nie ucieszy koneserów wyskokowych trunków.

Dr Michał Sutkowski, pełniący funkcję szefa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przekazał, że w przypadku, gdy osoba zaszczepiona wypije zbyt dużo alkoholu, może narazić się na wystąpienie niepożądanych objawów poszczepiennych (NOP).

Dodatkowo lekarz przekazuje, że alkohol nie powinien być pity przez pacjentów przyjmujących szczepienie nie tylko po, ale również przed. Nie jest tajemnicą, że alkohol nie jest dla naszego organizmu korzystny, a zmuszanie go do trawienia napojów wyskokowych, odwadnianie oraz jednocześnie radzenie sobie ze szczepionką jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale przede wszystkim niebezpieczne.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: TVN24 / Wirtualna Polska

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >