wtv.pl > Polityka > Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Alan Wysocki
Alan Wysocki 27.02.2023 14:30

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna

Czwarta fala
Piotr Molecki/East News

Czwarta fala pandemii już na jesieni? Ekspert apeluje o czujność i ostrożność. Zapowiedział nawet powrót do twardego lockdownu. Już za dwa, trzy miesiąca indyjska mutacja wirusa może zdominować Polskę.

W rozmowie z TVN24 profesor Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej zapowiedział nadejście czwartej fali pandemii.

- Nie powinniśmy uśpić swojej czujności. Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna - komentował w programie "Wstajesz i weekend".

Czwarta fala pandemii już za dwa miesiące? Ekspert ostrzega przed lockdownem

Czerwiec upływa pod znakiem osłabienia pandemii. Jeszcze 19 czerwca poinformowano jedynie o 168 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia.

Tymczasem profesor Drąg ostrzega, że już za dwa, trzy miesiąca Polskę może zdominować indyjski wariant koronawirusa. O nadejściu czwartej fali zadecydować może kwestia procesu szczepień.

Wciąż wielu Polaków nie uzyskało pełnej odporności. Niezaszczepionych jest wiele dzieci i seniorów.

- Jeżeli będziemy oczekiwać, że w tym tempie będziemy się szczepić, to żeby dojść do tych magicznych 60 procent to zajmie nam kolejne pół roku, a rok szkolny zaczyna się za niecałe trzy miesiące - deklaruje rozmówca TVN24. Ekspert wskazał, że wersja Delta będzie zakażała dzieci bezobjawowo lub lekko, jednak uczniowie będą zarażać osoby starsze, które są niezaszczepione.

- Wówczas będziemy mieli taką samą historię, jaka miała miejsce na przełomie września, października i listopada [...] możemy oczekiwać nawet twardego lockdownu - dodawał Drąg. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: TVN24

Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News