Inicjatywa zrzeszająca biskupów całej Polski. Celem grupy jest koordynacja oraz podejmowanie decyzji o pracy hierarchów Kościoła katolickiego. Organ wydaje oficjalne stanowiska w imieniu związku wyznaniowego. Prezentuje też zalecenia dla przedstawicieli ze stanu duchowieństwa.
O. Adam Szustak jest jednym z najbardziej popularnych duchownych z zakonu dominikanów. Od lat prowadzi na Youtube swój kanał, gdzie przedstawia filmy o Bogu i Kościele skierowane głównie do młodych. Jego popularność zawiodła go do programu „Imponderabilia”, gdzie w nie pozostawiający wątpliwości negatywny sposób wypowiedział się o działaniach episkopatu. Jest już po spotkaniu z abpem Gądeckim, a jego wnioski mogą zaskakiwać.Szustak od lat uważany jest za niepokorne dziecko Kościoła, ale jak dotychczas nie zdarzyła mu się reprymenda ze strony kościelnych hierarchów.
Na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Polski pojawiło się powiadomienie o zmianie w treści Litanii do św. Józefa. To polskie tłumaczenie kilku nowych wezwań, które 1 maja ogłosiła Stolica Apostolska. Wszystko wskazuje na to, że książeczki do nabożeństwa będą musiały zostać zaktualizowane. Zmiany w treści modlitwy Zmiany w treści modlitwy wynikają z postanowienia Stolicy Apostolskiej, opublikowanego w Liście Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ogłoszone zostały na początku maja. Chodzi o popularną Litanię do św. Józefa. Watykan zdecydował się wprowadzić do niej siedem nowych wezwań brzmiących w łacińskim oryginale: Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum. Nowa treść dostosowana musiała zostać do polskich wiernych. Tłumaczeniem modlitwy na nasz narodowy język zajęła się Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. 12 czerwca Konferencja Episkopatu Polski ostatecznie zatwierdziła nową wersję Litanii do św. Józefa. Rok św. Józefa Siedem nowych wezwań, które pojawiły się w Litanii do św. Józefa to: Opiekunie Odkupiciela Sługo Chrystusa Sługo zbawienia Podporo w trudnościach Patronie wygnańców Patronie cierpiących Patronie ubogich. Pozostała część modlitwy pozostaje w formie znanej wiernym do tej pory. Ósmego grudnia 2020 r. Kościół katolicki obchodził 150. rocznicę ustanowienia św. Józefa swoim patronem. Z tej okazji papież Franciszek zadecydował o ogłoszeniu 2021 r. - rokiem biblijnego opiekuna Jezusa. Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu - napisała o św. Józefie w Liście apostolskim "Patris corde" głowa Kościoła. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Mocne kazanie Jędraszewskiego. Uderzył w zmagających się z niepłodnościąPapież Franciszek podjął decyzję o ważnych zmianach w Kodeksie Prawa KanonicznegoJakim katechetą był o. Rydzyk? Jego były uczeń opowiedziałŹródło: wtv.pl, episkopat.pl, vaticannews.vaZdjęcie: East News/Jakub Kaminski - zdjęcie ilustracyjne
Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oficjalnie pożegnał zmarłego w wieku 83 lat biskupa Mariana Dusia. Hierarcha złożył kondolencje na ręce metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.W czwartek 9 września zmarł biskup Marian Duś. Smutną wiadomość przekazał na Twitterze ks. Przemysław Śliwiński.Po długiej chorobie zmarł dziś w godzinach popołudniowych biskup Marian Duś. W latach 1986-2013 biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Dewizą jego biskupiego posługiwania były słowa: "W krzyżu zbawienie". Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie + pic.twitter.com/1lVdrzxfMX— ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) September 9, 2021 Hierarcha, który w latach 1986-2013 pełnił funkcję biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej, od dawna zmagał się z chorobą. O śmierci duchownego informowaliśmy TUTAJ.
Podczas homilii w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił się do uczestników pielgrzymki rodzin z archidiecezji krakowskiej. Metropolita mówił o prawdzie małżeństwa i przestrzegał przed "neopogaństwem".W trakcie homilii wygłaszanej w sanktuarium pielgrzymów hierarcha wspominał konsekwencje, które wynikają z "kalkulującego myślenia" o małżeństwie.Cytowany przez WP abp Marek Jędraszewski mówił o "rozszerzającej się pladze związków nieformalnych".
Na Twitterze metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego pojawił się wpis, w którym hierarcha zdaje się nawiązywać do uchodźców koczujących na polsko-białoruskiej granicy. "Chrystus nigdy nie przeszedł obojętnie obok ludzi potrzebujących pomocy" – czytamy.Decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie granicznym przy granicy z Białorusią nadal wywołuje ogromne emocje w przestrzeni publicznej.Przypomnijmy, że na terenie Białorusi na wysokości miejscowości Usnarz Górny nadal koczuje licząca około 30 osób grupa uchodźców.
Episkopat wprost sprzeciwia się trzymaniu uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Uderzyli w obóz Jarosława Kaczyńskiego. Powołali się na dawne słowa Jana Pawła II. Konferencja Episkopatu Polski odniosła się do działań rządu, uparcie blokującego przyznanie ochrony międzynarodowej grupie 32 uchodźców. Kościół jednoznacznie opowiedział się po stronie potrzebujących, uderzając w czuły punkt polityki obozu Jarosława Kaczyńskiego. W specjalnym komunikacie powołano się na orędzie, wygłoszone przez Jana Pawła II, podczas Światowego Migranta i Uchodźcy. Papież zaczął przemowę od nakazu zawartego w słowach Jezusa. "Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie" - przypominał hierarcha.
Episkopat Polski wystosował oficjalny komunikat w sprawie grupy uchodźców koczujących na polsko-białoruskiej granicy. Rada KEP ds. Migracji i Pielgrzymek zaapelowała o odwagę, by wyrażać "solidarność i gotowość do udzielenia pomocy".Od dwóch tygodni w lesie w Usnarzu Górnym na polsko-białoruskiej granicy grupa uchodźców z Afganistanu koczuje w oczekiwaniu na możliwość wejścia na teren naszego kraju.Jak ustalono, migranci chcą ubiegać się w Polsce o ochronę międzynarodową. Grupy pilnuje Straż Graniczna wspomagana przez wysłanych przez MON niemal 1000 wojskowych, którzy pomagają w kontrolowaniu terenu. Okolicę zabezpieczono drutem kolczastym.
Polski Ład mierzy się z potężną krytyką. Do grona niezadowolonych z nowych pomysłów PiS dołącza nawet Episkopat. Abp Stanisław Gądecki wysłał list do premiera, w którym przekonuje, że nie ma zgody na podwyżkę podatków dla księży.
Jesienią polscy biskupi będą zmuszeni pojawić się w Watykanie, gdzie staną bezpośrednio przed głową Kościoła katolickiego. Arcybiskup Stanisław Gądecki zdementował plotki, jakoby hierarchowie zostali wezwani "na dywanik" w związku z aferami pedofilskimi wewnątrz instytucji.Już w październiki biskupi z Polski odbędą tzw. wizytę ad limina, w ramach której spotkają się z papieżem Franciszkiem.Jej cele w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną wyjaśnił arcybiskup Gądecki.
Episkopat Polski wyda akta kościelne komisji ds. pedofili pod jednym warunkiem. Duchowni chcą wykazania odpowiednich uprawnień do dysponowania tego typu dokumentami. Do tego czasu nie ujawnią prowadzonych spraw wobec kapłanów, którzy mogli wykorzystywać nieletnich. Od lutego 2021 roku przewodniczący sejmowej komisji ds. pedofilii, Błażej Kmiecik wnioskuje do Episkopatu Polski o wydanie akt wszystkich prowadzonych postępowań kanonicznych wobec księży podejrzanych o wykorzystywanie małoletnich. Mowa o postępowaniach prowadzonych od 1 stycznia 2000 roku do lutego 2021 roku. Urzędnicy wnosili o przedstawienie oryginalnych akt.
W związku ze spodziewanym wzrostem zakażeń abp Stanisław Gądecki zwrócił się do wiernych z ważnym apelem. Przewodniczący Episkopatu wskazał, że decyzją dotycząca szczepienia powinna "uwzględniać wymogi dobra wspólnego".Na oficjalnej stronie Episkopatu Polski pojawił się komunikat arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który zaapelował do wiernych o "żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii".Hierarcha wspomniał przy tym "życie i zdrowie naszych rodaków", a także zwrócił uwagę na chęć uniknięcia kolejnych "rygorystycznych obostrzeń sanitarnych".
Według oficjalnych wytycznych polskich biskupów, od 20 czerwca została zniesiona dyspensa w kościołach. To oznacza, że już w poprzednią niedzielę każdy katolik, który nie uczestniczył we mszy św. bez ważnego powodu, będzie musiał spowiadać się z grzechu ciężkiego.Informacje o zmianach przekazać mieli księża diecezjalni wszystkim parafianom.
Episkopat Polski podjął przełomową decyzję. Wierni nie mogą wymigać się od udziału w niedzielnej mszy. Koniec z dyspensą z powodu kryzysu sanitarno-epidemicznego. Biskupi byli jednogłośni. Konferencja Episkopatu Polski wydała oficjalny komunikat dotyczący stałego spadku zachorowań. Koniec z dyspensą od udziału w niedzielnej mszy. Od 20 czerwca seniorzy i osoby narażone na ciężki przebieg choroby nie będą mogły uniknąć udziału w nabożeństwie.
Episkopat Polski wciąż zmaga się z obostrzeniami dotyczącymi limitu wiernych, którzy mogą przebywać jednocześnie na terenie miejsca kultu religijnego. Rzecznik hierarchów Kościoła katolickiego, w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej, nie krył zdziwienia opieszałością przy luzowaniu restrykcji sanitarno-epidemicznych. W sprawie interweniował już arcybiskup Stanisław Gądecki. Na ten moment Episkopat Polski jest zobowiązany do przestrzegania restrykcji nałożonej podczas trzeciej fali zachorowań. Mowa o 1 osobie na 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej miejsca kultu. Co więcej, wciąż rekomendowane jest organizowanie nabożeństw na świeżym powietrzu. Nieco inne wytyczne wydano w sprawie pielgrzymek. W tym przypadku mowa o 300 osobach oraz uprzednim skonsultowaniu wydarzenia z władzami danej gminy. Konieczne jest także zachowanie odstępów oraz zapewnienie środków dezynfekujących.
Głośny wywiad o. Szustaka u Karola Paciorka odbił się echem w samej Konferencji Episkopatu Polski. Zakonnik został zaproszony na rozmowę z abp. Stanisławem Gądeckim. Przedmiotem rozmowy mają być wątpliwości względem Kościoła katolickiego. Słowa duchownego w popularnym programie internetowym „Imponderabilia” nie należą do łagodnych.Zapewne nawet sam o. Szustak nie spodziewał się, że jego internetowa działalność doprowadzi go do spotkania z samym abp. Stanisławem Gądeckim. Słowa, jakimi podzielił się w programie Karola Paciorka, nie trafiły w próżnię.Sam o. Szustak również aktywnie tworzy w sieci. Rozpoznawalność przyniósł mu autorski kanał na YouTube o nazwie „Langusta na palmie”. Prowadzi go od 2014 roku.
Papież Franciszek przyjął na ręce rezygnację złożoną przez biskupa Jana Tyrawę. Przedstawiciele nuncjatury apostolskiej w Polsce przedstawili zaskakujące wiadomości o jednym z antybohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Kapłan jest oskarżony od ukrywanie księży pedofilów, którzy wykorzystywali seksualnie nieletnich wiernych. Równolegle z ogłoszeniem decyzji papieża Franciszka, ogłoszono, kto zastąpi biskupa diecezji bydgoskiej Jana Tyrawę. Mowa o biskupie Wiesławie Śmigielu - przewodniczącym Zespołu Biskupów do spraw Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.Do złożenia i przyjęcia rezygnacji przez papieża Franciszka doszło dziś, czyli 12 maja. Za pośrednictwem oficjalnej strony diecezji bydgoskiej wydano krótki, oficjalny komunikat w sprawie.
Dziś mija 1700. rocznica wydania przez cesarza Konstantyna I Wielkiego dekretu ustanawiającego niedzielę dniem świątecznym. Wydarzenie nałożyło się ze sporem dotyczącym niedzieli handlowejPlatforma Obywatelska z okazji 20-lecia trwania partii przedstawiła swój program wyborczy. Wprost wskazali, że chcą dążyć do likwidacji ustawowego dnia wolnego w ostatni dzień tygodnia."Wiadomości" TVP straszą przed odebraniem dnia wolnego na spędzenie czasu z dziećmi, a Episkopat Polski nawołuje do uszanowania katolickiej tradycjiOstatnie dni lutego dla Platformy Obywatelskiej upłynęły pod znakiem prac programowych. W ostatnią sobotę posłanka Izabela Leszczyna ogłosiła "receptę na kryzys". Jednym z rozwiązań ma być przywrócenie handlu w ostatnim dniu tygodnia, przy zapewnieniu pracownikom przynajmniej dwóch wolnych niedziel w danym miesiącu. Ostatnia niedziela handlowa miała miejsce 31 stycznia. Następna zaś odbędzie się 28 marca. Rok bieżący przewiduje zaledwie 7 wyjątków od restrykcji.
W poniedziałek na Jasnej Górze odbyło się zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie dotyczyło wyzwań stojących przed kościołem w dobie pandemii, beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także języka używanego w debacie publicznej i w życiu społecznym w Polsce oraz wystąpień i wypowiedzi duchownych w mediach. Zespół ekspertów ma przygotować uaktualnioną wersję wytycznych dla takich wypowiedzi.W poniedziałek, 3 maja, na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie poprzedzone zostało uroczystą mszą na szczycie Jasnej Góry w związku z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.Rada Stała KEP o aktualnych kwestiach duszpasterskich Kościoła w Polsce w dobie pandemii Aktualne kwestie...Opublikowany przez Konferencja Episkopatu Polski Poniedziałek, 3 maja 2021Biskupi dziękowali papieżowi Franciszkowi za podanie do wiadomości daty beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystosowali również apel o to, żeby z planowanej na 12 września uroczystości uczynić okazję do "przypomnienia i pogłębienia nauczania tego wielkiego Polaka".Późniejsze obrady Rady Stałej KEP dotyczyły m.in. wyzwań, przed jakimi polski kościół stoi w związku z pandemią koronawirusa i towarzyszącymi jej obostrzeniami oraz "osłabieniem aktywności religijnej wiernych".- Papież Franciszek uświadamia nam jednak, że czas po pandemii nie będzie polegał tylko na uruchomieniu starych działań, ale także konieczności podjęcia nowego rodzaju działań - relacjonuje KEP.
O 22:00 w sylwestra ruszył Różaniec z Maryją"Proponujemy ten sylwester spędzić razem z Maryją w Niepokalanowie i połączyć to z aktualnym programem Różańca do granic czasu" - informują nas organizatorzyEpiskopat wydał specjalne stanowisko i odciął się od wydarzenia. "Rada Stała zaleciła zachowanie dystansu"W wiadomości skierowanej do naszej redakcji organizatorzy Różańca z Maryją informują, że planują przeprowadzenie uroczystości w formie zdalnej. Początkowo wierni Kościoła katolickiego zalecali zarejestrowanie się na stronie internetowej "Różańca do granic".
Mamy informacje WOŚP o warunkach prowadzenia zbiórki oraz organizacji koncertu. Fundacja zastosuje i sfinansuje wszelkie zabezpieczeniaKEP ponownie nie zajmie stanowiska ws. WOŚP-uNa wsparcie duchownych mogła liczyć Kaja Godek, gdy próbowała zakazać Parad Równości. Orkiestra chce zaś zebrać datki na sprzęt laryngologiczny i otolaryngologicznySkierowaliśmy do Konferencji Episkopatu Polski pytania, czy związek wyznaniowy zaangażuje się w zbiórkę pieniędzy na rzecz WOŚP. W tym roku społecznicy będą skupiać się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Zdaniem 58,7 proc. uczestników wspomnianego badania odwołanie Episkopatu Polski byłoby dobrym rozwiązaniemZa dymisją opowiadają się przede wszystkim wyborcy opozycji oraz mieszkańcy dużych miastW najnowszym sondażu United Surveys dla „Wprost” respondentom zadano następujące pytanie: Proszę powiedzieć na ile zgadza, lub nie zgadza się Pan(i)/ z następującym twierdzeniem: „Po ujawnieniu kolejnych afer pedofilskich w polskim Kościele cały Episkopat powinien podać się do dymisji”.Z zawartą w pytaniu tezą zgadzało się 58,7 proc. uczestników badania. Przeciwko opowiedziało się 33,9 proc. badanych, a zdania w sprawie nie miało 7,4 proc. pytanych.
Europejska Agencja Leków, działająca przy Komisji Europejskiej, pozytywnie zaopiniowała szczepionki firmy AstraZeneca, Pfizer i BioNtech, Moderny, a ostatnio Johnsons&Johnsons. Oznacza to, że preparaty są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczneW sprawie preparatu AstraZeneki i Johnsons&Johnsons wypowiedziała się właśnie Konferencja Episkopatu Polski. Biskup Wróbel nie zabrania szczepień, jednak mówi wprost o "poważnym sprzeciwie morlanym"Odpowiedź przyszła ze strony Centrum Informacyjnego Rządu. "Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych" - czytamy w komunikacie na stronie "Szczepimy Się" na TwitterzeZwolennicy teorii spiskowych nieustannie rosną w siłę, docierając do kolejnych obywateli za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tymczasem rząd wraz z państwami Unii Europejskiej, a także Watykanem, starają się nieustannie udowadniać pozytywny wpływ szczepień w walce z pandemią. Swoje trzy grosze postanowił dorzucić Episkopat Polski.
14 kwietnia, tuż przed transportem preparatów Johnsons&Johnsons do kraju, komunikat o szczepieniach wydał biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw BioetycznychWskazano, że Technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny. Dziś, podczas mszy porannej stanowisko Konferencji Episkopatu Polski przedstawiono w parafii Hopowo na Kaszubach- Te komórki (z abortowanych płodów - red.) stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek - informował ksiądz w ramach ogłoszeń parafialnych. Na pytania i wątpliwości wiernych odpowiadano na zakrystii Do zdarzenia doszło dziś między 9 a 10 rano podczas wygłaszania ogłoszeń parafialnych w Hopowie. Ksiądz na samym początku pochylił się nad oświadczeniem biskupa Józefa Wróbla. - Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami - przekonywał członek Episkopatu, podkreślając, iż katolicy nie grzeszą, jeśli nie mogą zdecydować się na szczepienie preparatem innego koncernu. Duchowny z Kaszub, przez wzgląd na niejasne deklaracje, postanowił jeszcze raz przedstawić wiernym racje Kościoła.Hopowo jest niewielką wsią kaszubską, ulokowaną na terenie województwa pomorskiego. Aglomeracja, według wyliczeń Głównego Urzędu Statycznego, zgromadzi zaledwie 421 mieszkańców i mieszkanek. W gminie funkcjonuje rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Mateusz Morawiecki podczas wizytacji punktu szczepień we Wrocławiu zachęcał Polki i Polaków do podjęcia wakcynacjiPremier powiedział, że zaszczepienie się jest jedyną możliwością zmniejszenia ryzyka zakażeniaMorawiecki podkreślił, że ma świadomość różnych poglądów na temat szczepionek, nawiązując w pewnym sensie do głośnego ostatnio stanowiska episkopatu w sprawie preparatów AstraZeneki i Johnson & JohnsonEpiskopat nie będzie zadowolony ze słów Mateusza Morawieckiego.
Na oficjalnej strony Watykanu opublikowano obszerny list papieża Franciszka do Iberoamerykańskiego Sekretarza Generalnego - Rebeci Grynspan Mayufis. W piśmie padły ważne deklaracje dotyczące wsparcia procesu szczepień oraz upamiętnienia wszystkich zmarłych w wyniku pandemii"Godna pochwały jest ciężka praca lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego, kapelanów i wolontariuszy, którzy w tych trudnych czasach, oprócz leczenia chorych, z narażeniem życia, byli dla nich członkiem rodziny i przyjacielem" - deklarował papieżHierarcha prosi o połączenie sił i odrzucenie pogoni za zyskiem na rzecz ochrony życia ludzkiego poprzez uznanie szczepień za dobro powszechnePapież Franciszek przekazał pozdrowienia dla uczestników szczytu. "W szczególnie trudnym okresie ze względu na straszne skutki COVID-19 we wszystkich dziedzinach życia codziennego" hierarcha zapewnił o regularnej modlitwie w intencji milionów ofiar pandemii, a także osób, które obecnie walczą z koronawirusem. "Okresie, który wymagał ogromnych poświęceń od każdego narodu i jego obywateli, i który wzywa całą społeczność międzynarodową do zaangażowania się w duchu odpowiedzialności i braterstwa, aby stawić czoła wielu wyzwaniom, które już istnieją i i tych, którzy przyjdą" - czytamy w liście papieża Franciszka.
Abp Stanisław Gądecki 15 marca odprawił mszę w intencji ofiar COVID-19Konferencja Episkopatu Polski (KEP) poinformowała, że polski Kościół przyłącza się do akcji biskupów europejskich, tzw. łańcucha eucharystycznegoKonferencja Episkopatu Polski zdecydowała, że polski Kościół dołączy się do ogólnoeuropejskiej akcji. Biskupi z całego kontynentu ogłosili, że swoją modlitwą szczególnie obejmą ofiary koronawirusa.Gest wykonany przez europejski Kościół ma pomóc wiernym w przetrwaniu trudnego okresu pandemii oraz przypomnieniu, że żadna z ofiar koronawirus nie jest anonimowa. Konferencja Episkopatu Polski wydała oficjalny komunikat w tej sprawie.