wtv.pl
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Od niedzieli nie obowiązuje już dyspensa w polskich kościołach. Wierni muszą wrócić na msze?

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Według oficjalnych wytycznych polskich biskupów, od 20 czerwca została zniesiona dyspensa w kościołach. To oznacza, że już w poprzednią niedzielę każdy katolik, który nie uczestniczył we mszy św. bez ważnego powodu, będzie musiał spowiadać się z grzechu ciężkiego.

Informacje o zmianach przekazać mieli księża diecezjalni wszystkim parafianom.

Koniec z dyspensą. Wierni muszą wrócić do kościołów

Od 20 czerwca we wszystkich diecezjach w Polsce zdjęto obowiązującą dyspensę związaną z ograniczeniami w czasie pandemii koronawirusa. Dotychczas niedzielnych mszy św. można było wysłuchiwać lub oglądać je bez żadnych konsekwencji, teraz do kościołów trzeba będzie wrócić.

Zdjęcie dyspens związane jest również z poluzowaniem obostrzeń w kościołach, które wejdą w życie 26 czerwca. Od tego dnia świątynie będą mogły być zapełnione w 75 proc. Taki stan ma obowiązywać do 31 sierpnia.

To oznacza, że ci katolicy, którzy przez całą pandemię korzystali z mszy transmitowanych przez radio, telewizję lub internet, będą musieli wrócić do tych na żywo, chyba że wystąpią okoliczności, które nie pozwolą im na takie uczestnictwo.

Wśród okoliczności łagodzących znalazły się opieka nad dzieckiem, osobą starszą, choroba, niedyspozycyjność oraz uzyskanie dyspensy od kapłana.

Grzech ciężki za brak wizyty na niedzielnej mszy

Hierarchowe podkreślali w czasie całej pandemii, że msze św. nie mają takiej mocy w środkach przekazu ze względu na żywe spotkanie z Chrystusem i możliwość przyjęcia komunii.

Jak wskazywano, za ominięcie mszy św. w niedzielę grozi grzech ciężki, chyba że spełniony zostanie jeden z warunków związany z brakiem możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu.

To oznacza, że każdy katolik, który ominie niedzielne święto, będzie musiał się wyspowiadać i dopiero potem uzyska ponowną możliwość przystąpienia do komunii.

W kościołach wciąż należy przestrzegać zasady dystansu społecznego oraz zakrywać nos i usta.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl
zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >