wtv.pl > Polska > Episkopat krytykuje Polski Ład podatkowy. Abp Gądecki wysłał już list do premiera
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:02

Episkopat krytykuje Polski Ład podatkowy. Abp Gądecki wysłał już list do premiera

morawiecki
Piotr Molecki/East News

Polski Ład mierzy się z potężną krytyką. Do grona niezadowolonych z nowych pomysłów PiS dołącza nawet Episkopat. Abp Stanisław Gądecki wysłał list do premiera, w którym przekonuje, że nie ma zgody na podwyżkę podatków dla księży.

Polski Ład jednak niekorzystny? Grono krytyków rośnie

Polski Ład ma zapewnić mocny start w lepszą przyszłość - w tym tonie nieustannie wypowiadają się politycy partii rządzącej. Z oficjalnych wyliczeń rządu wynika, że nowy plan rozwoju na najbliższą dekadę będzie korzystny lub neutralny dla 90 proc. obywateli.

Przeciwnego zdania jest Jarosław Gowin, który uważa, że Polski Ład podniesie podatki o prawie 50 proc. dla ogromnej grupy przedsiębiorców. Brak wsparcia dla PiS-owskich reform kosztował go stanowisko ministra rozwoju, pracy i technologii. 

Okazuje się, że nie tylko przedsiębiorcy krytykują propozycje PiS. Puls Biznesu donosi, że Polski Ład znalazł się także na celowniku Kościoła katolickiego. 

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, wysłał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym krytycznie odnosi się do rządowych reform. Pismo pojawiło się w Rządowym Centrum Legislacji, ale nie jest już dostępne.

Polski Ład to wyższe podatki. Episkopat krytykuje

W liście do premiera abp Gądecki zarzuca, że Polski Ład przełoży się na podwyżkę podatków dla księży. To bezpośredni skutek likwidacji możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. W rezultacie należności księży względem fiskusa wzrosną o 7,75 proc.

Przewodniczący Episkopatu podpiera się opinią ks. Piotra Stanisza, prof. KUL, z której wynika, że “obciążenia duchownych opłacających podatek zryczałtowany wyraźnie wzrosną”. Ekspert zaproponował, aby wyższe składki zdrowotne były częściowo opłacane z Funduszu Kościelnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Jednak podwyżka podatków to nie jedyny zarzut względem Polskiego Ładu. Abp Gądecki ma pretensje do rządu, że nie przeprowadził konsultacji z Kościołem katolickim zanim opracował nową strategię podatkową. 

- Pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne - oznajmił przewodniczący Episkopatu.

Jak na razie list abpa Gądeckiego pozostaje bez odpowiedzi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WTV.pl, Gazeta.pl

Powiązane