wtv.pl
Ksiądz

YouTube/Parafia Hopowo

Skrajnie nieodpowiedzialne słowa księdza o szczepieniach, podczas porannej mszy

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podczas mszy świętej ksiądz postanowił wyjaśnić parafianom, kiedy przyjęcie szczepień koncernów Johnsons&Johnsons i AstraZeneci stanowi grzech. Posunął się do zaskakujących deklaracji. Wydarzyło się dziś w godzinach porannych na Kaszubach.

  • 14 kwietnia, tuż przed transportem preparatów Johnsons&Johnsons do kraju, komunikat o szczepieniach wydał biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych

  • Wskazano, że Technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny. Dziś, podczas mszy porannej stanowisko Konferencji Episkopatu Polski przedstawiono w parafii Hopowo na Kaszubach

  • - Te komórki (z abortowanych płodów - red.) stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek - informował ksiądz w ramach ogłoszeń parafialnych. Na pytania i wątpliwości wiernych odpowiadano na zakrystii

Do zdarzenia doszło dziś między 9 a 10 rano podczas wygłaszania ogłoszeń parafialnych w Hopowie. Ksiądz na samym początku pochylił się nad oświadczeniem biskupa Józefa Wróbla. - Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami - przekonywał członek Episkopatu, podkreślając, iż katolicy nie grzeszą, jeśli nie mogą zdecydować się na szczepienie preparatem innego koncernu. Duchowny z Kaszub, przez wzgląd na niejasne deklaracje, postanowił jeszcze raz przedstawić wiernym racje Kościoła.

Hopowo jest niewielką wsią kaszubską, ulokowaną na terenie województwa pomorskiego. Aglomeracja, według wyliczeń Głównego Urzędu Statycznego, zgromadzi zaledwie 421 mieszkańców i mieszkanek. W gminie funkcjonuje rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Podczas mszy ksiądz posunął się do zaskakujących deklaracji. Tłumaczył wiernym, kiedy szczepienie jest grzechem  

- Ja tylko w skrócie powiem, bo te szczepionki, które wykorzystują mRNA, czyli Pfizer i Moderna nie budzą etycznych przeciwskazań - podkreślił. Następnie zrezygnował z odczytywania całego stanowiska przez wzgląd na częste występowanie "terminów naukowych". - Szczepionki firm  AstraZeneca i Johnson&Johnson, no niestety, one pochodzą z technologii na komórkach pochodzących z abortowanych płodów i to ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny - deklarował ksiądz.

Duchowny poparł i przypomniał ostrzeżenie biskupa, według którego członkowie wspólnoty wyznaniowej Kościoła katolickiego powinni sprzeciwiać się przyjmowaniu preparatów wymienionych koncernów. - Natomiast ten, kto jest przymuszony przez pracodawcę, różne tam czynniki posłuszeństwa wobec określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki, może przyjąć szczepionkę bez winy moralnej - doprecyzował. 

Ksiądz postanowił wyjaśnić, na czym polegałaby ewentualna wina wiernego. - Bo wina byłaby wtedy, gdyby na ich zamówienie była dokonana aborcja, żeby dostać szczepionkę - usłyszeliśmy - Osoby przymuszone do użycia nie muszą się z tego spowiadać - dodawał podczas porannej mszy.

Ksiądz prosił, by wykorzystać ewentualną możliwość posłużenia się preparatami Pfizera lub Moderny, by uniknąć kontrowersji. - Jeżeli ktoś chciałby dopowiedzenia, zapraszam na zakrystię, gdzie mogę cały dokument przedstawić - urwał ogłoszenie. Następnie złożono życzenia zdrowia, pokoju i szczęścia dla wszystkich wiernych z Hopowa. 

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski wywołało oburzenie nawet ze strony Centrum Informacyjnego Rządu. Za pośrednictwem rządowego portalu "Szczepimy Się" wyjaśniono hierarchom Kościoła katolickiego, iż powrót do normalności, także w sferze życia religijnego, zależy między innymi od preparatów AstraZeneci i Johnsons&Johnsosn.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >