wtv.pl > Polska > Sondaż. Większość Polaków za podaniem się Episkopatu do dymisji
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:24

Sondaż. Większość Polaków za podaniem się Episkopatu do dymisji

wtv
WTV.pl
  • Zdaniem 58,7 proc. uczestników wspomnianego badania odwołanie Episkopatu Polski byłoby dobrym rozwiązaniem

  • Za dymisją opowiadają się przede wszystkim wyborcy opozycji oraz mieszkańcy dużych miast

W najnowszym sondażu United Surveys dla „Wprost” respondentom zadano następujące pytanie: Proszę powiedzieć na ile zgadza, lub nie zgadza się Pan(i)/ z następującym twierdzeniem: „Po ujawnieniu kolejnych afer pedofilskich w polskim Kościele cały Episkopat powinien podać się do dymisji”.

Z zawartą w pytaniu tezą zgadzało się 58,7 proc. uczestników badania. Przeciwko opowiedziało się 33,9 proc. badanych, a zdania w sprawie nie miało 7,4 proc. pytanych.

Polacy za dymisją Episkopatu

Istotnym czynnikiem wpływającym na stosunek respondentów do przyszłości Episkopatu były ich preferencje polityczne.

Za dymisją hierarchów opowiedziało się 70 proc. biorących udział w sondażu wyborców opozycji. Podobną odpowiedź wskazało jedynie 41 proc. osób sympatyzujących z obozem Zjednoczonej Prawicy.

Gruntowne zmiany personalne wewnątrz Episkopatu popiera 77 proc. mieszkańców średnich oraz 70 proc. mieszkańców dużych miast. W przypadku osób mieszkających na wsi jest to 52 proc.

Za odwołaniem obecnych członków Episkopatu opowiedziało się 93 proc. osób definiujących się jako niewierzące i praktykujące oraz 86 proc. osób niewierzących i niepraktykujących. Osoby wierzące i praktykujące regularnie zgadzały się z proponowanym rozwiązaniem w 45 do 43 procent.

Rezygnacji Episkopatu chce 66 proc. osób wierzących, lecz niepraktykujących.

Kolejnym istotnym czynnikiem był również wiek pytanego.

Odpowiedź „zgadzam się z tym twierdzeniem” wybrało 87 proc. osób w grupie między 30. a 39. rokiem życia. Wśród osób po 70-ce było to 74 proc. W przypadku respondentów w wieku 50-59 lat za podobnym rozwiązaniem jest zaledwie 25 proc. pytanych.

Badanie przeprowadzono w dniu 19.02.2021 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1000 osób.

źródło: wprost.pl

Źródło: Poslat News / adamowiczmagdalena.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

-

Powiązane