wtv.pl
Episkopat Polski

WTV

Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało na komunikat zespołu KEP ws. szczepionek

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Episkopat Polski zbulwersował opinię publiczną wpisem dotyczącym przyjmowania szczepień przy użyciu preparatów firm AstraZeneca i Johnsons&Johnsons. Odpowiedź przyszła ze strony Centrum Informacyjnego Rządu. W trzech zdaniach zripostowali kontr

  • Europejska Agencja Leków, działająca przy Komisji Europejskiej, pozytywnie zaopiniowała szczepionki firmy AstraZeneca, Pfizer i BioNtech, Moderny, a ostatnio Johnsons&Johnsons. Oznacza to, że preparaty są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne

  • W sprawie preparatu AstraZeneki i Johnsons&Johnsons wypowiedziała się właśnie Konferencja Episkopatu Polski. Biskup Wróbel nie zabrania szczepień, jednak mówi wprost o "poważnym sprzeciwie morlanym"

  • Odpowiedź przyszła ze strony Centrum Informacyjnego Rządu. "Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych" - czytamy w komunikacie na stronie "Szczepimy Się" na Twitterze

Zwolennicy teorii spiskowych nieustannie rosną w siłę, docierając do kolejnych obywateli za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tymczasem rząd wraz z państwami Unii Europejskiej, a także Watykanem, starają się nieustannie udowadniać pozytywny wpływ szczepień w walce z pandemią. Swoje trzy grosze postanowił dorzucić Episkopat Polski.

Episkopat Polski doczekał się odpowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu

Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych przeanalizował dostępne dane na temat szczepień, by wydać oficjalne stanowisko. Biskup Wróbel, bo o nim mowa, pisze o "poważnym sprzeciwie moralnym". Według kapłana z AstraZeneki i Johnsons&Johnsons mogą korzystać wierni, którzy nie mogą skorzystać z innego preparatu. Mowa też o wiernych wprost zobligowanych określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi.

W stanowisku niejednokrotnie podkreślono "poważny sprzeciw moralny", jaki ma budzić technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

"W przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów" - czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski. 

Biskup Wróbel uważa, że katolicy nie powinni godzić się na szczepienie "budzącymi sprzeciw moralny" preparatami. Należy zaznaczyć, że nie wyklucza to korzystania z obu osiągnięć nauki. Co ciekawe, uspokojono wiernych, zapewniając, że na zabiegi można stawiać się "bez winy moralnej", jednak "konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji". 

Na odpowiedź ze strony opinii publicznej nie trzeba było długo czekać. Mało kto spodziewał się, że jednym z głosów w debacie okaże się Centrum Informacyjne Rządu. Pod komunikatem Episkopatu Polski strona "Szczepimy Się", prowadzona właśnie przez instytucję, nie szczędziła ostrych deklaracji. Oświadczenie, złożone z 3 zdań, może doprowadzić do różnic między Kościołem katolickim w Polsce a Zjednoczoną Prawicą. 

"Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych" - zaczęli przedstawiciele "Szczepimy się", powołując się na deklaracje Papieża Franciszka. "Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów" - czytamy w komunikacie.

Następnie urzędnicy zwrócili uwagę na obostrzenia, uniemożliwiające prowadzenie "normalnego" życia wspólnoty wyznaniowej. "Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia między innymi normalnych praktyk religijnych" - zakończyli. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kobieta chce odzyskać dziecko zostawione w oknie życia w Łodzi

  • Kaja Godek krytykuje akcję "Kochajcie mnie, mamo i tato"

  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak tylko do 18 kwietnia. Istnieją wyjątki

Źródło: [WTV/Facebook/Kaja Godek]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >