wtv.pl
Episkopat Polski

WTV

Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało na komunikat zespołu KEP ws. szczepionek

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Episkopat Polski zbulwersował opinię publiczną wpisem dotyczącym przyjmowania szczepień przy użyciu preparatów firm AstraZeneca i Johnsons&Johnsons. Odpowiedź przyszła ze strony Centrum Informacyjnego Rządu. W trzech zdaniach zripostowali kontr

  • Europejska Agencja Leków, działająca przy Komisji Europejskiej, pozytywnie zaopiniowała szczepionki firmy AstraZeneca, Pfizer i BioNtech, Moderny, a ostatnio Johnsons&Johnsons. Oznacza to, że preparaty są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne

  • W sprawie preparatu AstraZeneki i Johnsons&Johnsons wypowiedziała się właśnie Konferencja Episkopatu Polski. Biskup Wróbel nie zabrania szczepień, jednak mówi wprost o "poważnym sprzeciwie morlanym"

  • Odpowiedź przyszła ze strony Centrum Informacyjnego Rządu. "Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych" - czytamy w komunikacie na stronie "Szczepimy Się" na Twitterze

Zwolennicy teorii spiskowych nieustannie rosną w siłę, docierając do kolejnych obywateli za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tymczasem rząd wraz z państwami Unii Europejskiej, a także Watykanem, starają się nieustannie udowadniać pozytywny wpływ szczepień w walce z pandemią. Swoje trzy grosze postanowił dorzucić Episkopat Polski.

Episkopat Polski doczekał się odpowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu

Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych przeanalizował dostępne dane na temat szczepień, by wydać oficjalne stanowisko. Biskup Wróbel, bo o nim mowa, pisze o "poważnym sprzeciwie moralnym". Według kapłana z AstraZeneki i Johnsons&Johnsons mogą korzystać wierni, którzy nie mogą skorzystać z innego preparatu. Mowa też o wiernych wprost zobligowanych określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi.

W stanowisku niejednokrotnie podkreślono "poważny sprzeciw moralny", jaki ma budzić technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

"W przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów" - czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski. 

Biskup Wróbel uważa, że katolicy nie powinni godzić się na szczepienie "budzącymi sprzeciw moralny" preparatami. Należy zaznaczyć, że nie wyklucza to korzystania z obu osiągnięć nauki. Co ciekawe, uspokojono wiernych, zapewniając, że na zabiegi można stawiać się "bez winy moralnej", jednak "konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji". 

Na odpowiedź ze strony opinii publicznej nie trzeba było długo czekać. Mało kto spodziewał się, że jednym z głosów w debacie okaże się Centrum Informacyjne Rządu. Pod komunikatem Episkopatu Polski strona "Szczepimy Się", prowadzona właśnie przez instytucję, nie szczędziła ostrych deklaracji. Oświadczenie, złożone z 3 zdań, może doprowadzić do różnic między Kościołem katolickim w Polsce a Zjednoczoną Prawicą. 

"Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych" - zaczęli przedstawiciele "Szczepimy się", powołując się na deklaracje Papieża Franciszka. "Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów" - czytamy w komunikacie.

Następnie urzędnicy zwrócili uwagę na obostrzenia, uniemożliwiające prowadzenie "normalnego" życia wspólnoty wyznaniowej. "Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia między innymi normalnych praktyk religijnych" - zakończyli. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kobieta chce odzyskać dziecko zostawione w oknie życia w Łodzi

  • Kaja Godek krytykuje akcję "Kochajcie mnie, mamo i tato"

  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak tylko do 18 kwietnia. Istnieją wyjątki

Źródło: [WTV/Facebook/Kaja Godek]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >