wtv.pl > Polityka > Episkopat wydał komunikat ws. afgańskich uchodźców. Przypomnieli słowa Jana Pawła II
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:03

Episkopat wydał komunikat ws. afgańskich uchodźców. Przypomnieli słowa Jana Pawła II

Episkopat
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Episkopat wprost sprzeciwia się trzymaniu uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Uderzyli w obóz Jarosława Kaczyńskiego. Powołali się na dawne słowa Jana Pawła II.

Konferencja Episkopatu Polski odniosła się do działań rządu, uparcie blokującego przyznanie ochrony międzynarodowej grupie 32 uchodźców. Kościół jednoznacznie opowiedział się po stronie potrzebujących, uderzając w czuły punkt polityki obozu Jarosława Kaczyńskiego.

W specjalnym komunikacie powołano się na orędzie, wygłoszone przez Jana Pawła II, podczas Światowego Migranta i Uchodźcy. Papież zaczął przemowę od nakazu zawartego w słowach Jezusa. "Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie" - przypominał hierarcha.

Episkopat wydał komunikat. Powołali się na Jana Pawła II

- Nakaz zawarty w słowach Jezusa [...] pozostaje całkowicie w mocy w każdych okolicznościach i jest wyzwaniem dla sumienia wszystkich, którzy chcą iść Jego śladami - deklarował.

Ówczesna głowa Kościoła wskazywała, że nie można ograniczać humanitarnej i ewangelicznej reakcji na problemy związane z uchodźcami i migrantami.

- Gościnność względem obcego jest jednym ze wyznaczników naszej wiary - dodawał.

Papież jeszcze w 1999 roku apelował odrzucenie barier oraz dyskryminacji rasowej. Jak przypomina Episkopat, jednoznacznie opowiadał się za uznaniem osobowej godności każdego człowieka.

Tymczasem Jarosław Kaczyński zapadł się pod ziemię. Nieobecność w przestrzeni publicznej przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych odnotował między innymi polityk Platformy Obywatelskiej, Marcin Kierwiński.

Nic także nie wskazuje na to, by Andrzej Duda miał zareagować na apel Episkopatu Polski. 22 sierpnia zwołano tajną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem wiodącym była sytuacja związana z kryzysem w Afganistanie.

Bierność władz skutecznie odstraszyła 8 z 32 uchodźców, koczujących na polskiej granicy. Jak podaje Straż Graniczna, otoczonych jest już jedynie 20 mężczyzn i 4 kobiety. Wśród przetrzymywanych nie ma dzieci.

Uchodźcy mają być wspierani przez stronę Białoruską. Straż Graniczna nie dopuszczała do potrzebujących lekarza, a także jedzenia i picia.

Na miejscu interweniowali między innymi: Agata i Piotr Ikonowiczowie, Gabriela Morawska-Stanecka, Dariusz Joński, Michał Szczerba, Klaudia Jachira oraz Maciej Konieczny.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Powiązane