wtv.pl > Polska > Episkopat powołał specjalny zespół. Chcą unormować wypowiedzi biskupów w mediach
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:41

Episkopat powołał specjalny zespół. Chcą unormować wypowiedzi biskupów w mediach

Episkopat
diecezja.pl [zdjęcie wykadrowane]

W poniedziałek na Jasnej Górze odbyło się zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie dotyczyło wyzwań stojących przed kościołem w dobie pandemii, beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także języka używanego w debacie publicznej i w życiu społecznym w Polsce oraz wystąpień i wypowiedzi duchownych w mediach. Zespół ekspertów ma przygotować uaktualnioną wersję wytycznych dla takich wypowiedzi.

W poniedziałek, 3 maja, na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie poprzedzone zostało uroczystą mszą na szczycie Jasnej Góry w związku z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Rada Stała KEP o aktualnych kwestiach duszpasterskich Kościoła w Polsce w dobie pandemii Aktualne kwestie...

Opublikowany przez Konferencja Episkopatu Polski Poniedziałek, 3 maja 2021

Biskupi dziękowali papieżowi Franciszkowi za podanie do wiadomości daty beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystosowali również apel o to, żeby z planowanej na 12 września uroczystości uczynić okazję do "przypomnienia i pogłębienia nauczania tego wielkiego Polaka".

Późniejsze obrady Rady Stałej KEP dotyczyły m.in. wyzwań, przed jakimi polski kościół stoi w związku z pandemią koronawirusa i towarzyszącymi jej obostrzeniami oraz "osłabieniem aktywności religijnej wiernych".

- Papież Franciszek uświadamia nam jednak, że czas po pandemii nie będzie polegał tylko na uruchomieniu starych działań, ale także konieczności podjęcia nowego rodzaju działań - relacjonuje KEP.

Episkopat o języku debaty publicznej i mediach

Kolejnym temat obrad był język używany w polskiej debacie publicznej i życiu społecznym.

Podążając za nauczaniem papieża Franciszka dotyczącym tzw. języka inkluzywnego, biskupi zachęcili Radę Społeczną KEP do sporządzenia dokumentu podkreślającego "konieczność podjęcia działań sprzyjających budowaniu wzajemnego zrozumienia, łagodzeniu konfliktów oraz niwelowaniu istniejących podziałów".

Obradowano również na temat medialnych wystąpień i wypowiedzi duchownych, które nie zawsze są w pełni zgodne z oficjalną nauką kościoła.

W związku z tym Rada Stała KEP powołała zespół ekspertów, który ma dokonać rewizji i aktualizacji "Norm Konferencji Episkopatu Polski dotyczących występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych".

- Od czasu ich uchwalenia w 2004 r. w przestrzeni medialnej zaszły bardzo duże zmiany, dotyczące głównie mediów internetowych i platform społecznościowych, mających ogromny wpływ na społeczeństwo, zwłaszcza na ludzi młodych - czytamy na stronie episkopat.pl.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Konferencja Episkopatu Polski / episkopat.pl, diecezja.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane