wtv.pl
Abp Gądecki zaprosił o. Szustaka na rozmowę o Kościele katolickim

Piotr Molecki/East News; YouTube.com/Langusta na palmie

O. Szustak ostro o Episkopacie: „Do k. nędzy, ręce mi opadają”. Abp Gądecki zaprasza go na rozmowę

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Głośny wywiad o. Szustaka u Karola Paciorka odbił się echem w samej Konferencji Episkopatu Polski. Zakonnik został zaproszony na rozmowę z abp. Stanisławem Gądeckim. Przedmiotem rozmowy mają być wątpliwości względem Kościoła katolickiego. Słowa duchownego w popularnym programie internetowym „Imponderabilia” nie należą do łagodnych.

Zapewne nawet sam o. Szustak nie spodziewał się, że jego internetowa działalność doprowadzi go do spotkania z samym abp. Stanisławem Gądeckim. Słowa, jakimi podzielił się w programie Karola Paciorka, nie trafiły w próżnię.

Sam o. Szustak również aktywnie tworzy w sieci. Rozpoznawalność przyniósł mu autorski kanał na YouTube o nazwie „Langusta na palmie”. Prowadzi go od 2014 roku.

Abp Stanisław Gądecki zaprosił o. Szustaka na rozmowę

Dziś popołudniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że o. Szustak został zaproszony do abp. Stanisława Gądeckiego. Okazało się, że hierarchowie słyszeli o ostrych słowach zakonnika względem ich działań.

Ks. Leszek Gęsiak za pomocą Twittera przekazał, że oficjalne zaproszenie zostało wystosowane dziś, we wtorek 25 maja 2021 r. Dodał jednocześnie wytłumaczenie tej decyzji.

Andrzej Duda

Sieć obiega specyficzny fragment wywiadu Andrzeja Dudy

CZYTAJ DALEJ

W krótkim komunikacie rzecznik KEP, w odniesieniu do krytycznych słów o. Szustaka, podkreślił, iż w każdym momencie, gdy „pojawiają się wątpliwości odnośnie do roli Kościoła instytucjonalnego, warto wsłuchiwać się w różne opinie i podjąć konstruktywny dialog”.

Co takiego w programie Karola Paciorka „Imponderabilia” powiedział o. Szustak, że doczekał się reakcji ze strony najwyższych hierarchów polskiego Kościoła? Okazuje się, że nie patrzy on przychylnym okiem m.in. na ostatnie działania KEP względem zalecanych kroków podejmowanych przez duchownych.

O. Szustak nie stronił od wulgaryzmów

Odcinek „Imponderabilia” z o. Szustakiem obejrzało już ponad 700 tys. osób. Tym bardziej nie dziwi fakt, że KEP i abp Stanisław Gądecki zdecydowali się na reakcję.

W swojej opinii na temat instytucji Kościoła o. Szustak powiedział w rozmowie z Karolem Paciorkiem, że jest „zmęczony, zniechęcony, zrozpaczony tą degrengoladą, która się dzieje”. To jednak nie wszystko.

Najwięcej kontrowersji związanych jest z opinią zakonnika na temat wydanego przez KEP, w tym abp. Stanisława Gądeckiego, oświadczenia w sprawie niezbędnych w Kościele działań.

Powiedział on, że hierarchowie zdecydowali się wskazać, że z racji początku końca pandemii Kościół musi dołożyć wszelkich działań, by wierni powrócili do świątyń. To wskazanie skwitował jednoznacznym zdaniem: „No do k***y nędzy, w takim razie mi ręce opadają”.

Wie, że nie wszystkim spodoba się jego opinia

Chociaż w czasie udzielania Karolowi Paciorkowi wywiadu nikt nie przypuszczał, że abp Stanisław Gądecki zaprosi o. Szustaka na rozmowę, to zakonnik nie miał złudzeń, że jego podejście nie przypadnie do gustu wszystkim ze wspólnoty wiernych, w tym ludzi Kościoła.

W „Imponderabilia” (odcinek z o. Szustakiem obejrzeć można na końcu tego artykułu) oświadczył on, że jest świadomy, że zaraz znajdą się ludzie, którzy wytkną mu, że mu „nie zależy na Eucharystii, żeby ludzie nie chodzi do komunii, nie byli zbawieni”.

Skwitował to wiele mówiącą refleksją. Stwierdził bowiem, że brak mu nadziei w „gościach”, którzy jako najważniejszy punkt pracy Kościoła po pandemii widzą to, by ludzie wrócili do murów świątyń.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: YouTube.com @Imponderabilia / Twitter.com @rzecznikKEPpl / Onet

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >