wtv.pl > Polska > Biskupi stworzyli "łańcuch eucharystyczny". Nagłaśniają specjalną akcję Kościoła
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:15

Biskupi stworzyli "łańcuch eucharystyczny". Nagłaśniają specjalną akcję Kościoła

KEP ogłasza, że Kościół rozpoczyna akcję wspierającą walkę z pandemią
Piotr Molecki/East News
  • Abp Stanisław Gądecki 15 marca odprawił mszę w intencji ofiar COVID-19

  • Konferencja Episkopatu Polski (KEP) poinformowała, że polski Kościół przyłącza się do akcji biskupów europejskich, tzw. łańcucha eucharystycznego

Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała, że polski Kościół dołączy się do ogólnoeuropejskiej akcji. Biskupi z całego kontynentu ogłosili, że swoją modlitwą szczególnie obejmą ofiary koronawirusa.

Gest wykonany przez europejski Kościół ma pomóc wiernym w przetrwaniu trudnego okresu pandemii oraz przypomnieniu, że żadna z ofiar koronawirus nie jest anonimowa. Konferencja Episkopatu Polski wydała oficjalny komunikat w tej sprawie.

KEP: polski Kościół dołącza się do akcji CCEE

Bezpośrednim impulsem do podjęcia takich kroków przez Kościół na starym kontynencie są wezwania papieża Franciszka, który nieustannie porusza temat pandemii. To właśnie dlatego Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) ogłosiła, że rozpoczyna się specjalna akcja.

- W okresie Wielkiego Postu biskupi Europy uruchomili sieć modlitwy, tzw. łańcuch eucharystyczny, za ponad 770 tys. osób w Europie, które zmarły z powodu Covid-19 - napisano na samym początku komunikatu dostępnego na oficjalnej stronie KEP.

- Przy wielu okazjach biskupi Europy przyłączali się do głosu papieża Franciszka, aby ponownie podkreślić bliskość Kościoła wobec wszystkich osób zmagających się z koronawirusem: ofiar i ich rodzin, chorych i pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i wszystkich tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w tym trudnym czasie - dodano jeszcze w oświadczeniu. Od razu podkreślono, iż polski Kościół natychmiast zdecydował się działać.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przewodniczył specjalnej mszy. Odprawiona została 15 marca, a jej intencja była identyczna jak w innych świątyniach w krajach, które zdecydowały się dołączyć do łańcucha eucharystycznego.

Europejski Kościół chce wesprzeć walkę z COVID-19

- Wspólnie rozważyliśmy możliwość, a nawet obowiązek, wspomnienia we Mszy świętej ofiar, bardzo licznych ofiar pandemii - przekazał przewodniczący CCEE kardynał Angelo Bagnasco.

Okazuje się, że mszę w intencji ofiar pandemii, którą 15 marca w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Poznańskich odprawił abp Stanisław Gądecki, zobowiązała się celebrować każda konferencja na terenie Europy.

- Będzie to jak utworzenie łańcucha modlitwy, łańcucha eucharystycznego, ku pamięci i w intencji tak wielu osób. W tej modlitwie chcemy również pamiętać o rodzinach, które przeżyły żałobę i o tych wszystkich, którzy w tej chwili są jeszcze dotknięci chorobą i niepewni swojego życia - podkreślił w czasie swojego wystąpienia kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy

Jak wyglądać mają działania Kościoła?

Konferencja Episkopatu Polski nie przekazała, czy mszy w intencji zmarłych na koronawirusa osób będzie więcej, a samo wsparcie w czasach pandemii ma ograniczyć się do „słowa i modlitwy

- My, biskupi Europy, jednoczymy się [...], wdzięczni tym wszystkim, którzy nadal poświęcają się ludziom najbardziej potrzebującym, aby wspierać naszym słowem, a przede wszystkim naszą modlitwą, ich zaangażowanie, abyśmy mogli razem patrzeć ku lepszej przyszłości - przekazał jeszcze kard. Angelo Bagnasco.

Źródło: episkopat.pl / Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane