wtv.pl > Polityka > Papież Franciszek przyjął rezygnację bpa Jana Tyrawy
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:46

Papież Franciszek przyjął rezygnację bpa Jana Tyrawy

Papież Franciszek
AFP/EAST NEWS

Papież Franciszek przyjął na ręce rezygnację złożoną przez biskupa Jana Tyrawę. Przedstawiciele nuncjatury apostolskiej w Polsce przedstawili zaskakujące wiadomości o jednym z antybohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Kapłan jest oskarżony od ukrywanie księży pedofilów, którzy wykorzystywali seksualnie nieletnich wiernych.

Równolegle z ogłoszeniem decyzji papieża Franciszka, ogłoszono, kto zastąpi biskupa diecezji bydgoskiej Jana Tyrawę. Mowa o biskupie Wiesławie Śmigielu - przewodniczącym Zespołu Biskupów do spraw Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Do złożenia i przyjęcia rezygnacji przez papieża Franciszka doszło dziś, czyli 12 maja. Za pośrednictwem oficjalnej strony diecezji bydgoskiej wydano krótki, oficjalny komunikat w sprawie.

Papież Franciszek przyjął rezygnację oskarżanego o tuszowanie pedofilii biskupa Jana Tyrawy

"Ojciec Święty Franciszek:

  1. Przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego.

  2. Mianował administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej sede vacante w osobie biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla."

Identyczny komunikat powielono także na oficjalnej platformie Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce poszerzyli oświadczenie o wyjaśnienia dotyczące rezygnacji Tyrawy.

Jak czytamy, działanie Stolicy Apostolskiej podjęto w następnie formalnych zgłoszeń dotyczących zaniedbań.

"W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska – działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi (Wy jesteście światłem świata - przyp. red.) – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań" - czytamy.

Okazało się, że chodzi o sprawy nadużyć seksualnych wobec osób nieletnich. Niektórzy księża diecezji bydgoskiej mieli wykorzystywać dzieci przy cichym przyzwoleniu biskupa Jana Tyrawy.

Episkopat Polski zaznaczył, że to oskarżany hierarcha złożył rezygnację. Wspomniano o kolejnej przyczynie odejścia, jaką były "trudności w zarządzaniu diecezją".

"Tylko nie mów nikomu" - ważny sygnał dla papieża Franciszka

Bracia Sekielscy, kręcąc "Tylko nie mów nikomu", dotarli do 24-letniego mężczyzny, który w dzieciństwie miał paść ofiarą Pawła K. Jeden z bohaterów dokumentu deklarował, że ksiądz w latach 2006-2009 został przeniesiony do diecezji bydgoskiej, której pracę nadzorował właśnie biskup Tyrawa.

Warto podkreślić, że władze Watykanu w 2018 roku wydaliły Pawła K. ze stanu duchownego, co stanowi jedną z najsurowszych, a zarazem najrzadziej stosowanych kar przez Kościół rzymskokatolicki.

Wcześniej, na terenie archidiecezji wrocławskiej, ksiądz miał dopuszczać się przemocy seksualnej wobec nieletniego wówczas 24-latka. Tuż po emisji dokumentu do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy złożono oficjalne pismo, nawołując do przeanalizowania sprawy Tyrawy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV | KEP | Nuncjatura Apostolska | Diecezja bydgoska]

Powiązane