Kościół. Flickr/Episkopat NewsŹródło: Flickr/Episkopat News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 31 Grudnia 2020

O 22 ruszył specjalny Różaniec z Maryją. Polski Kościół szybko się odcina, o co chodzi?

Polski Kościół katolicki wydał ważne stanowisko. Padło zalecenie, by podejść do inicjatywy Różańca z Maryją z dystansem. Tymczasem otrzymaliśmy informacje o planowanym wydarzeniu religijnym. Przedsięwzięcie zaczęło się już o 22.

  • O 22:00 w sylwestra ruszył Różaniec z Maryją
  • "Proponujemy ten sylwester spędzić razem z Maryją w Niepokalanowie i połączyć to z aktualnym programem Różańca do granic czasu" - informują nas organizatorzy
  • Episkopat wydał specjalne stanowisko i odciął się od wydarzenia. "Rada Stała zaleciła zachowanie dystansu"

W wiadomości skierowanej do naszej redakcji organizatorzy Różańca z Maryją informują, że planują przeprowadzenie uroczystości w formie zdalnej. Początkowo wierni Kościoła katolickiego zalecali zarejestrowanie się na stronie internetowej "Różańca do granic". 

Polski Kościół katolicki ostrzega przed Różańcem z Maryją? Hierarchowie mówią o "apokaliptycznej wizji historii i świata"

Autorzy akcji prosili o poświęcenie świec i zapalenie ich w oknach przed godziną 22. Po wybiciu wybranej godziny rozpoczęła się zdalna modlitwa prowadzona za pośrednictwem platformy YouTube. W medium społecznościowym jest transmitowany "Sylwester z Maryją" prosto z bazyliki NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie.

Uroczystość religijną w kościele poprowadzić miał ksiądz Mirosław Kopczewski.

Władzie polskiego Kościoła katolickiego postanowiły przyjrzeć się organizatorom wydarzenia religijnego. W sprawie głos zabrała sama Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, która zauważyła, że Różaniec z Maryją ma być "pozbawiony teologicznego i pastoralnego uporządkowania"

TVP może żałować, że podczas Sylwestra skierowało kamery na widownię. Oburzenie w sieciTVP może żałować, że podczas Sylwestra skierowało kamery na widownię. Oburzenie w sieciCzytaj dalej

 - W ocenie teologów, niektóre wydarzenia, organizowane przez Fundację Solo Dios Basta, bazują m.in. na magicznym traktowaniu praktyk religijnych, pobożności o wyłącznie pokutnym charakterze, błędnych interpretacjach słowa Bożego, apokaliptycznej wizji historii i świata, a także na wybranych prywatnych objawieniach - czytamy w informacji na stronie hierarchów Kościoła.

"Różaniec do granic" ma naruszać zasady Kościoła, dotyczące organizowania uroczystości religijnych o charakterze ogólnopolskim. Co więcej, duszpasterze mają być zaskakiwani brakiem subordynacji, jakiegokolwiek pastoralnego uporządkowania, jak i hierarchicznego umocowania.

Konferencja Episkopatu Polski ostrzega, a także zaleca wykazanie dystansu wobec przedsięwzięć organizowanych przez Fundację "Solo Dios Basta".

31 grudnia w parafiach na terenie całego kraju mają odbywać się oficjalne nabożeństwa dziękczynno-przebłagalne na zakończenie Starego Roku.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło; [WTV/KEP]