wtv.pl > Polityka > Episkopat Polski nie wyda akt. Komisja ds. pedofili bezradna
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:57

Episkopat Polski nie wyda akt. Komisja ds. pedofili bezradna

Episkopat Polski
Piotr Molecki/East News

Episkopat Polski wyda akta kościelne komisji ds. pedofili pod jednym warunkiem. Duchowni chcą wykazania odpowiednich uprawnień do dysponowania tego typu dokumentami. Do tego czasu nie ujawnią prowadzonych spraw wobec kapłanów, którzy mogli wykorzystywać nieletnich.

Od lutego 2021 roku przewodniczący sejmowej komisji ds. pedofilii, Błażej Kmiecik wnioskuje do Episkopatu Polski o wydanie akt wszystkich prowadzonych postępowań kanonicznych wobec księży podejrzanych o wykorzystywanie małoletnich.

Mowa o postępowaniach prowadzonych od 1 stycznia 2000 roku do lutego 2021 roku. Urzędnicy wnosili o przedstawienie oryginalnych akt.

Episkopat Polski nie wyda akt. Podali jeden, konkretny warunek

Wnioskiem zajęła się Delegatura Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży. Władze Kościoła odmówiły wydania akt, powołując się na brak podstawy do przekazania dokumentów.

Członek biura, ksiądz Piotr Studnicki wyjaśnił, dlaczego związek wyznaniowy oczekuje wykazania uprawnień do otrzymania akt Kościoła katolickiego.

- To nie jest argument typu "nie, bo nie". Episkopat oczekuje, by działanie Państwowej Komisji w tak newralgicznym punkcie jak przekazanie akt zawierających dane wrażliwe, było umocowane w prawie - deklarował w rozmowie z Interią.

- W stosunku do urzędu państwowego to naprawdę nie są zbyt wygórowane oczekiwania - dodał.

Ze stanowiskiem strony kościelnej nie zgadza się sam Błażej Kmieciak. Pytany przez Interię o uzasadnienie Episkopatu, nie krył zdziwienia.

- Uprawnienia daje nam ustawa, która wskazuje na obowiązek monitorowania działań organizacji, a jedną z nich jest Kościół katolicki w Polsce jako związek wyznaniowy - tłumaczył.

Przewodniczący komisji podkreślił, że Episkopat nie skierował żadnej interpretacji prawnej, podważającej uprawnienia organu państwowego. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, Interia Źródło zdjęcia głównego: Piotr Molecki/East News

Powiązane