wtv.pl > Polityka > Episkopat chce poluzowania obostrzeń dot. kultu religijnego
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:50

Episkopat chce poluzowania obostrzeń dot. kultu religijnego

Episkopat Polski
Jakub Kaminski/East News

Episkopat Polski wciąż zmaga się z obostrzeniami dotyczącymi limitu wiernych, którzy mogą przebywać jednocześnie na terenie miejsca kultu religijnego. Rzecznik hierarchów Kościoła katolickiego, w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej, nie krył zdziwienia opieszałością przy luzowaniu restrykcji sanitarno-epidemicznych. W sprawie interweniował już arcybiskup Stanisław Gądecki.

Na ten moment Episkopat Polski jest zobowiązany do przestrzegania restrykcji nałożonej podczas trzeciej fali zachorowań. Mowa o 1 osobie na 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej miejsca kultu. Co więcej, wciąż rekomendowane jest organizowanie nabożeństw na świeżym powietrzu.

Nieco inne wytyczne wydano w sprawie pielgrzymek. W tym przypadku mowa o 300 osobach oraz uprzednim skonsultowaniu wydarzenia z władzami danej gminy. Konieczne jest także zachowanie odstępów oraz zapewnienie środków dezynfekujących.

Episkopat Polski uskarża się na obostrzenia. Rzecznik komentuje

Poluzowanie restrykcji dla Kościoła katolickiego wejdzie w życie dopiero od 25 czerwca. Władze związku wyznaniowego interweniowały już 24 maja. Wówczas, jak podaje PAP, abp Stanisław Gądecki skierował list do Mateusza Morawieckiego, prosząc o zmiany w prowadzonej polityce epidemicznej.

- Arcybiskup przedstawił też konkretną propozycję zmniejszenia ograniczeń dotyczących liczby osób w budynkach i innych obiektach kultu religijnego - deklarował dla PAP-u rzecznik Episkopatu Polski, ksiądz Gęsiak.

Prośbę motywowano nierównomiernym tempem luzowania restrykcji. Duchowny wskazał na brak sygnałów od rządu, świadczących o przyznaniu Kościołowi większych przywilejów dotyczących limitu wiernych.

- Mając na uwadze luzowanie obostrzeń w innych dziedzinach [...], pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi pewne wątpliwości - deklarował rzecznik Episkopatu Polski dla PAP. Kapłan zapewnia, że wielu katolików regularnie uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach uskarża się na niesprawiedliwe traktowanie związku wyznaniowego względem innych gałęzi życia społecznego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Polska Agencja Prasowa]