wtv.pl
Papież Franciszek

Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News

Papież Franciszek: Szczepienia powinny być uważane za "powszechne dobro wspólne"

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Papież Franciszek wystosował specjalny list z okazji 27. szczytu szefów rządów i państw z rejonu Iberoamerykańskiego. Najwyższy hierarcha Kościoła katolickiego zwrócił uwagę na kwestię szczepień, apelując o traktowanie osiągnięcia nau

  • Na oficjalnej strony Watykanu opublikowano obszerny list papieża Franciszka do Iberoamerykańskiego Sekretarza Generalnego - Rebeci Grynspan Mayufis. W piśmie padły ważne deklaracje dotyczące wsparcia procesu szczepień oraz upamiętnienia wszystkich zmarłych w wyniku pandemii

  • "Godna pochwały jest ciężka praca lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego, kapelanów i wolontariuszy, którzy w tych trudnych czasach, oprócz leczenia chorych, z narażeniem życia, byli dla nich członkiem rodziny i przyjacielem" - deklarował papież

  • Hierarcha prosi o połączenie sił i odrzucenie pogoni za zyskiem na rzecz ochrony życia ludzkiego poprzez uznanie szczepień za dobro powszechne

Papież Franciszek przekazał pozdrowienia dla uczestników szczytu. "W szczególnie trudnym okresie ze względu na straszne skutki COVID-19 we wszystkich dziedzinach życia codziennego" hierarcha zapewnił o regularnej modlitwie w intencji milionów ofiar pandemii, a także osób, które obecnie walczą z koronawirusem. 

"Okresie, który wymagał ogromnych poświęceń od każdego narodu i jego obywateli, i który wzywa całą społeczność międzynarodową do zaangażowania się w duchu odpowiedzialności i braterstwa, aby stawić czoła wielu wyzwaniom, które już istnieją i i tych, którzy przyjdą" - czytamy w liście papieża Franciszka.

Papież Franciszek ponownie zabrał głos ws. szczepień. Episkopat Polski może nie być zadowolony

Przedstawiciel Kościoła katolickiego zwrócił uwagę na charakter pandemii, która uderzył w ludzi bez dokonywania rozróżnień na wiarę, poglądy polityczne, kulturę, warstwę społeczną i ekonomiczną. "Wszyscy znamy i czuliśmy stratę bliskiej osoby, która zmarła na koronawirusa lub która doznała skutków zarażenia" - dodaje duszpasterz, wskazując, iż każdy z nas rozumie trudną sytuację rodzin, którzy nie mogą trzymać za rękę bliskich, walczących w szpitalach o zdrowie i życie.

Głowa Kościoła katolickiego pochyliła się nad tragiczną sytuacją dzieci i młodzieży. Kapłan prosi, by bacznie obserwować wpływ pandemii na rozwój i zdrowie najmłodszych pokoleń. Następnie papież postanowił ponownie przekazać opinii publicznej swój pogląd na naukowe osiągnięcie, jakim jest skuteczna szczepionka przeciwko COVID-19. Zalecił traktowanie szczepienia jako powszechne dobro wspólne. Wskazał na imponujący proces produkcji i dystrybucji preparatów. 

"W tej dziedzinie szczególnie mile widziane są inicjatywy zmierzające do stworzenia nowych form solidarności na poziomie międzynarodowym, z mechanizmami mającymi na celu zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek, nie opartej na kryteriach czysto ekonomicznych, ale uwzględniających potrzeby wszystkich, zwłaszcza tych, którzy najbardziej bezbronnych i potrzebujących" - deklarował, pisząc o potrzebie ponownego przemyślenia relacji między człowiekiem a gospodarką. 

"Musimy połączyć siły, aby stworzyć nowy horyzont oczekiwań, w którym korzyści ekonomiczne nie są głównym celem, ale raczej ochrona życia ludzkiego. W tym sensie należy pilnie zastanowić się nad modelem naprawy zdolnym do generowania nowych, bardziej inkluzywnych i trwałych rozwiązań, ukierunkowanych na powszechne dobro wspólne, spełniających obietnicę Boga dla wszystkich ludzi" - dodawał papież Franciszek. 

Duchowny zwrócił uwagę na potrzebę renegocjacji długów najsłabiej rozwijających się państw, prosząc o solidarność międzynarodową, celem zminimalizowania dramatycznych skutków pandemii wśród osób najuboższych. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadza ważne zmiany. Nowy model wsparcia matek dzieci z wadą letalną

  • Mateusz Damięcki pożegnał zmarłą przyjaciółkę

  • SE: Auto Macierewicza miało niebezpiecznie szybko pędzić po Warszawie

Źródło: [Vatican.va]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >