wtv.pl > Polska > Co z godzinami dla seniorów po 1 lutego? Kluczowe zmiany
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:43

Co z godzinami dla seniorów po 1 lutego? Kluczowe zmiany

Godziny dla seniorów
Marek BAZAK/East News
  • Od 1 lutego w życie wejdą nowe zmiany dotyczące polityki sanitarno-epidemicznej. W konferencji wzięli udział Adam Niedzielski wraz z Marleną Maląg

  • Otwarte zostaną także instytucje kultury takie jak muzea czy galerie sztuki. Będą funkcjonować w pełnym reżimie sanitarnym

  • Polska Izba Handlu przekazała dane CMR Panel, z których wynika, że między 10 a 12 obroty małych sklepów i supermarketów spadały o prawie 40%

 - Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Otwarte zostają również instytucje kultury - galerie sztuki i muzea - podawał podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski. Godziny dla seniorów odejdą w zapomnienie, jednak obostrzenia mogą zostać zaostrzone, jeśli dojdzie do nagłego rozwoju epidemii. 

Już za 3 dni godziny dla seniorów odejdą w zapomnienie. Rząd pracuje nad kolejnymi rekomendacjami

Minister zdrowia przekazał, że przyczyną częściowego poluzowania restrykcji jest stopniowy spadek dziennej liczby zakażeń. Od kilkunastu dni w ciągu jednej doby przybywa znaczniej mniej niż 10 tysięcy zakażonych.

- W ostatnim tygodniu sytuacja wygląda trochę lepiej i z całą pewnością jest to zasługa dyscypliny społecznej, którą zachowaliśmy przez ten okres feryjny i też jest to wskazanie, że było to dobre rozwiązanie, przyczyniło się do ustabilizowania sytuacji w Polsce, sytuacji pandemicznej - informował przedstawiciel Rady Ministrów.

Wiemy, że obowiązek noszenia maseczek, dezynfekcji rąk oraz utrzymywania społecznego dystansu pozostanie z nami na najdłużej. 

CMR Panel opublikował ważne dane, przytoczone przez Polską Izbę Handlu. Eksperci wyliczyli skutki, jakie godziny dla seniorów przyniosły dla przedsiębiorców. W kwietniu przeanalizowano ruch oraz obrót w sklepach o wielkości do 300 metrów kwadratowych, a także sieciach mierzących 301-2500 metrów kwadratowych. 

Wyliczono, że między 10 a 12, w czasie godzin dla seniorów, obrót spadał o aż 40% w porównaniu do obrotu odnotowywanego godzinę później

Wątpliwości budziła także obecność osób powyżej 60 roku życia w sklepach poza wyznaczonymi ramami. 

- Od 1 lutego powracamy do rozwiązania, które miało miejsce w grudniu i z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny. Widać, że nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans, żeby być w maseczkach, obsługa zawsze zwraca na to uwagę - argumentował minister Niedzielski. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: