wtv.pl
Według nieoficjalnych ustaleń onet.pl rząd wprowadzi twardy lockdown.

Piotr Molecki/East News

Onet nieoficjalnie: Rząd pracuje nad zakazem przemieszczania. Do tego twardy lockdown

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z nieoficjalnych ustaleń portalu onet.pl wynika, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd rozważa wprowadzenie twardego lockdownu wraz z zakazem przemieszczania się. Taka decyzja będzie nieunikniona, jeśli utrzyma się obserwowan

W czwartek liczba nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 25 tysięcy przypadków, w związku z czym nieuniknione wydaje się wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu.

Jak podaje onet.pl, może się okazać, że wprowadzone obostrzenia będą jednak jeszcze surowsze niż te, którymi objęte zostały dotychczas cztery województwa o największej ilości zakażeń: warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie, a następnie (od 20 marca) cały kraj.

Czy rząd wprowadzi "twardy lockdown"?

Według onet.pl, jeśli utrzyma się obserwowana aktualnie tendencja wzrostowa liczby zakażeń, rząd może zdecydować się na wprowadzenie "twardego lockdownu" wraz z zakazem przemieszczania się

"Twardy lockdown" miałby według portalu onet.pl polegać na zaostrzeniu restrykcji oraz zamknięciu niemal wszystkich sklepów i usług - w tym usług fryzjerskich, kosmetycznych czy optycznych oraz księgarni, salonów prasowych, sklepów budowlanych i sklepów z elektroniką.

Otwarte - chociaż także z ograniczeniami liczby klientów - pozostałyby jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Z ustaleń dziennikarza RMF FM Krzysztofa Brendy wynika, że rząd może się zdecydować na podjęcie tych radykalnych kroków, gdy dobowy przyrost zakażeń przekroczy 30 tys. przypadków

Nie jest jednak wykluczone, że tym surowym restrykcjom towarzyszyć będą także ograniczenia mobilności obywateli. Według informatora portalu onet.pl, jeśli utrzyma się obserwowana tendencja wzrostowa ilości zakażeń, rząd może wydać stosowne rozporządzenie jeszcze przed Wielkanocą.

- To będzie ostateczność, ale i na taki wariant zakazu przemieszczania się i pozostania w domach musimy być także przygotowani - przekazał portalowi onet.pl jeden z ministrów.

Jak wskazuje onet.pl, wydanie rozporządzenia ograniczającego przemieszczanie się obywateli na terenie RP może być jednak problematyczne ze względów prawnych: Sąd Najwyższy uznał niedawno, że tego typu ograniczenia nie mogą być wprowadzane za pomocą rozporządzenia. Konieczne byłoby zatem wprowadzenie ich poprzez ustawę lub innego rodzaju regulacje dostosowane do orzeczenia Sądu Najwyższego.

Tymczasem według przywoływanych przez onet.pl prognoz epidemiologicznych przy aktualnie obserwowanych tempie wzrostu ilości zakażeń prawdopodobne jest, że próg 30 tys. zakażeń dziennie przekroczymy jeszcze w tym tygodniu. Eskalacja epidemii może się wiązać z faktem, że obecnie za większość zakażeń odpowiada bardziej transmisyjna i groźniejsza dla zdrowia brytyjska odmiana koronawirusa.

Źródło: onet.pl, RMF FM

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Onet]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >