wtv.pl
kino

Wikimedia Commons / Forumnm

O czym warto pamiętać przy otwarciu kin, teatrów i filharmonii?

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

21 maja to wyczekiwany przez wielu dzień luzowania obostrzeń. Już od dziś ponownie można będzie pójść do kina, czy teatru. Właściciele takich miejsc muszą jednak pamiętać o ważnych zasadach. Nie zdecydowano się na całkowite zniesienie restrykcji, a jedynie ich liberalizację. Co trzeba wiedzieć przed wybraniem się na spektakl lub film?

Lista miejsc, które skorzystają na szybszym luzowaniu obostrzeń, jest imponująca. Mowa bowiem nie tylko o wspomnianych wcześniej kinach i teatrach.

Nie jest tajemnicą, że termin „luzowanie obostrzeń” to wyczekiwana formuła nie tylko przez spragnionych rozrywek rodaków. Przede wszystkim to właściciele biznesów liczący straty wypatrywali dnia, kiedy będą mogli ponownie zaprosić do swoich lokali klientów.

21 maja rozpoczyna się szybsze luzowanie obostrzeń

Piątek upłynąć może pod znakiem cieszenia się z faktu, iż nastąpiło luzowanie obostrzeń. Zanim zaplanujemy weekendowe atrakcje warto pamiętać o kilku, istotnych rzeczach.

Przede wszystkim osoby liczące, iż wraz z dzisiejszymi wydarzeniami całkowicie pożegamy się z restrykcjami, są w wielkim błędzie. Chociaż w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski optymistycznie mówi o okresie wakacyjnym, to już w przypadku komentowania miesięcy jesiennych zdecydował się na większą dozę sceptycyzmu.

Krzysztof Krawczyk

Córka Andrzeja Krawczyka skrytykowała Krzysztofa Juniora tuż po pogrzebie ojca

CZYTAJ DALEJ

Jakie miejsca objętę zostały dziś luzowaniem obostrzeń? Mowa o kinach, teatrach, grupach cyrkowych, filharmoniach, a nawet domach kultury. Instytucje kultury mogą zaprosić Polki i Polaków o osiem dni szybciej niż wcześniej zakładano.

Nie ma mowy o całkowitym zniesieniu obostrzeń

Osoby myślące, iż sale wypełnią się po brzegi, są w błędzie. Rządzący w założeniach luzowania obostrzeń zastrzegli, iż można zająć jedynie 50 proc. dostępnych ogólnie miejsc.

Jednocześnie nadal obowiązuje konieczność rozsadzania widzów niemieszkających ze sobą w jednym gospodarstwie domowym w odstępach. Dystans 1,5 metra musi zostać zachowany również w częściach wspólnych.

Amatorzy przekąsek kinowych nadal nie mogą liczyć na otwarcie studyjnych barów. Klienci nie mogą bowiem spożywać jedzenia i napojów.

Zgodnie z ogólnymi zasadami, luzowanie obostrzeń w instytucjach kultury nie zwalnia z obowiązku zasłaniania ust oraz nosa. Ważne jest zatem, by pamiętać o konieczności zabrania maseczki ochronnej.

Wracają zajęcia w domach kultury. Luzowanie obostrzeń nadal ze sztywnymi zasadami

Spora część teatrów zdecydowała się trwać przy wcześniejszych terminach otwarcia. Nie wiąże się to z brakiem chęci ponownego powitania gości na sali, a z faktem, iż sztuki teatralne to efekt wielu prób i pracy m.in. charakteryzatorów, których nie da się pominąć.

Domy kultury również zostały ujęte w procesie luzowania obostrzeń. Od dziś mogą one, wraz ze świetlicami i innymi ośrodkami kultury, ponownie prowadzić działalność animacyjną oraz edukacyjną w pomieszczeniach. Warunkiem jest jednak to, by zachować reżim sanitarny.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: gov.pl / RMF FM

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >