wtv.pl > Polska > Nie będzie uchylania obostrzeń, a jedynie "łagodzenie"? Na oficjalnej rządowej stronie nastąpiła zmiana
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:47

Nie będzie uchylania obostrzeń, a jedynie "łagodzenie"? Na oficjalnej rządowej stronie nastąpiła zmiana

Lockdown może zostać przedłużony
East News/Piotr Molecki

Wszystko wskazuje na to, że na odwołanie lockdownu przyjdzie Polakom jeszcze trochę poczekać. Na oficjalnej rządowej stronie nie mówi się już o "uchylaniu", a jedynie o "łagodzeniu" obostrzeń do końca maja.

Zmęczeni lockdownem? Rząd nie ma dla was zbyt dobrych wieści.

Lockdown przedłużony?

Choć do tej pory rząd wielokrotnie mówił, że do końca maja obostrzenia zostaną uchylone, dziś zdaje się wycofywać ze swoich postanowień. Wskazują na to informacje na oficjalnej stronie Gov.pl/koronawirus, gdzie obecnie pisze się już jedynie o ich "łagodzeniu".

Entuzjazm rodaków, którzy liczyli na to, że już wkrótce powrócimy do normalności znanej sprzed pandemii mógł z pewnością ostygnąć, bo wszystko wskazuje na to, że lockdown może pozostać z nami jeszcze na długo.

Z czego może wynikać decyzja rządu? Najprawdopodobniej chodzi o zbyt małą ilość zaszczepionych osób. Z najnowszych danych wynika, że w tej chwili całkowitą wakcynację ma za sobą zaledwie 4 030 995 Polek i Polaków. Po pierwszej dawce preparatu jest natomiast 10 864 425 osób.

Jeśli rodacy wciąż niechętnie podchodzić będą do tematu szczepień, zapomnieć możemy o uzyskaniu zbiorowej odporności do końca lata. Oznaczać to może kolejną falę zachorowań na jesieni oraz idące za tym ponowne zamrożenie gospodarki.

Co dalej z obostrzeniami?

"Majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń". Tak nazywa się obecnie plan odmrażania gospodarki, który jeszcze do niedawna przewidywał uchylenie ograniczeń do końca miesiąca. Dziś nie jest to już takie pewne.

Funkcjonowanie gospodarki zostanie naturalnie ułatwione, ale do stanu sprzed pandemii przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Póki co, już od jutra wprowadzane zostaną kolejne, zapowiedziane przez rząd, udogodnienia.

Już od najbliższej soboty zniesiony zostaje nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek ich zakładania mamy jednak wciąż w pomieszczeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości zachowania dystansu międzyludzkiego.

15 maja umożliwione zostaje również zajmowanie wszystkich miejsc siedzących w transporcie publicznym lub 50 % z nich, jeśli dopuszcza się również miejsca stojące. Powraca również działalność restauracji, ale na razie tylko na świeżym powietrzu. Podobnie jak obiekty gastronomiczne działać mogą również teatry, kina i filharmonie.

W klasach 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 średnich wprowadzona zostaje edukacja w formie hybrydowej. Na otwartych obiektach sportowych już jutro odbywać się będą mogły zawody, pod warunkiem obłożenia jedynie 25 % miejsc dla publiczności.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radiozet.pl, Gov.pl, Medonet.pl