Postępujące w wielu krajach Europy luzowanie obostrzeń sanitarnych jest często selektywne i dotyczy jedynie osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Wraz z nastaniem wakacji "paszport szczepionkowy" może stać się rzeczywistością dla podróżnych.
Jak donosi Wirtualna Polska, chociaż w związku z postępami w szczepieniach coraz więcej europejskich krajów luzuje obostrzenia mające ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii, to jednak w wielu przypadkach z restrykcji zwolnione są tylko osoby zaszczepione.
Przykładem mogą być Węgry, gdzie 1 maja działalność wznowiły m.in. instytucje kultury, obiekty sportowe oraz placówki gastronomiczne, które jednak otwarte będą jedynie dla osób dysponujących oficjalnym poświadczeniem przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 lub wyzdrowienia.
Jak podaje Wirtualna Polska, wprowadzenie podobnych rozwiązań rozważa się we Francji, gdzie wstęp na wydarzenia sportowe kulturalne dozwolony byłby pod warunkiem okazania paszportu sanitarnego.
Także w Niemczech luzowanie obostrzeń dotyczyć ma tylko osób zaszczepionych. Reszta osób będzie mogła korzystać z szeregu usług tylko pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
W Austrii, gdzie - jak relacjonuje Wirtualna Polska - 19 maja nastąpi wznowienie działalności branży hotelarskiej i gastronomicznej, wstęp do hoteli czy restauracji będzie uzależniony od okazania jednego z trzech dokumentów: potwierdzenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19, negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub zaświadczenia o przejściu zakażenia.
Jak podaje Wirtualna Polska, jeśli państwa UE dojdą w tej kwestii do zgody, możemy spodziewać się także wprowadzenia obowiązujących na terenie całej wspólnoty "paszportów" czy "certyfikatów" szczepionkowych regulujących zasady przemieszczania się po UE w zależności od tego, czy podróżni są zaszczepieni, czy też nie.
Nie żyje były prezydent Gdańska. Jacek Starościak miał 73 lata
CZYTAJ DALEJW certyfikacie mają się znaleźć informacje o dacie zaszczepienia i rodzaju przyjętej szczepionki wraz z wynikami wykonywanych ewentualnie testów na koronawirusa oraz informacjami o przebytym zakażeniu.
- Nie będzie to jednak dokument, który będzie uniemożliwiał swobodne przemieszczanie się po Unii Europejskiej, przekraczanie granic, bo nie może być on nadrzędny wobec podstawowych praw, wobec strefy Schengen - tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską Łukasz Polinceusz, europeista z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Według Wirtualnej Polski Unii Europejskiej zależy na wprowadzeniu tego rodzaju certyfikatów do 25 czerwca, lecz ze względu konieczność dostosowania ich do uwarunkowań poszczególnych państw członkowskich może poskutkować opóźnieniami we wdrożeniu projektu.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Pilna ewakuacja z Indii. Michał Dworczyk ujawnia pewne kwestie
Istotny wpis Mateusza Morawieckiego obiegł sieć. "Nie zatrzymujemy się"
14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?
Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl