wtv.pl > Polska > Godzina policyjna dla niezaszczepionych, a nawet zakaz przemieszczania się? Doradca premiera wyszedł z kontrowersyjną propozycją
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:47

Godzina policyjna dla niezaszczepionych, a nawet zakaz przemieszczania się? Doradca premiera wyszedł z kontrowersyjną propozycją

policja - godzina policyjna
Marek BAZAK/East News

Według propozycji profesora Miłosza Parczewskiego, jednego z doradców premiera Morawieckiego, osoby niezaszczepione powinny zostać objęte godziną policyjną. Główny specjalista ds. pandemii w Zachodniopomorskiem sugeruje również wprowadzenie zakazu przemieszczenia się między województwami.

Już w najbliższą sobotę odmrażanie gospodarki wejdzie w kolejny etap. Po tym, jak do szkół powrócili uczniowie, a rząd zdecydował się przywrócić sport na świeżym powietrzu, 15 maja zniesione zostaną kolejne obostrzenia.

Wchodzące w życie zmiany oznaczają możliwość zdjęcia maseczek na świeżym powietrzu czy udania się do restauracyjnego ogródka. Rząd przywróci również imprezy okolicznościowe.

Według zapowiedzi obiad w restauracji dwa tygodnie później, 28 maja. Niewykluczone jednak, że nie wszyscy cieszyć się będą powrotem do normalności.

Doradca premiera Miłosz Parczewski rozważa godzinę policyjną

W rozmowie z Radiem ZET prof. Miłosz Parczewski, jeden z głównych doradców premiera ds. pandemii, rozważa wprowadzenie rozwiązań, które nakłonią opornych do przyjęcia szczepionki.

Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych – ocenił specjalista ds. COVID w rozmowie z reporterem rozgłośni.

W opinii Parczewskiego, jako że nie można zmusić obywateli do zaszczepienia za pomocą przepisów, należy sprawić, by niezdecydowani zmienili swoje zdanie ws. przyjęcia preparatu.

Rozwiązaniem, które zdaniem doradcy premiera mogłoby pomóc, jest wprowadzenie godziny policyjnej dla osób niezaszczepionych.

Główny specjalista ds. pandemii w województwie zachodniopomorskim wspomniał ponadto zakaz przemieszczania się między województwami dla wspomnianej grupy.

Minionej doby pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że na ten moment zaszczepiono przeszło 15 milionów obywateli.

Według ekspertów osiągnięcie tzw. odporności zbiorowej stanie się możliwe po zaszczepieniu około 70 procent społeczeństwa. Z wolna pojawiają się jednak głosy, że owym progiem może być 90 procent, wskazuje wspomniany serwis.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio ZET | Twitter | WTV

Powiązane