wtv.pl
Premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje na temat tzw. łóżek covidowych

Facebook.com/kancelaria.premiera

Premier pilnie o sytuacji w szpitalach. Zdradził prawdziwą miarę obciążenia służby zdrowia

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kierujący działaniami rządu Mateusz Morawiecki odwiedził dziś szpital tymczasowy w Pyrzowicach na Dolnym Śląsku. To właśnie tam premier przekazał niepokojące informacje dotyczące procentu zajętości tzw. łóżek covidowych. Tylko dziś Ministerstwo Zdr

  • W czasie wizyty w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach Mateusz Morawiecki poruszył temat stanu epidemiologicznego w kraju

  • Premier wskazał, że obecnie w Polsce zajętych jest 75 proc. tzw. łóżek covidowych

  • Szef rząd poinformował również, że wprowadzane będą ostrzejsze restrykcje

  • Michał Rogalski, prowadzący arkusz z danymi na temat epidemii, przekazał, że dane wskazują, iż za kilka dni na Mazowszu zabraknie również wolnych respiratorów

Od początku tygodnia pojawiają się dziennikarskie ustalenia, jakoby premier Mateusz Morawiecki wraz ze swoimi ministrami i ekspertami mieli w planach zaostrzanie obostrzeń. W czasie swojego wystąpienia w Pyrzowicach polityk Prawa i Sprawiedliwości przekazał niepokojące dane.

Zgodnie z relacji Mateusza Morawieckiego w Polsce zajętych jest już 75 proc. wszystkich tzw. łóżek covidowych. Wszystko wskazuje na to, że kolejne decyzje zapadną w najbliższych dniach.

Mateusz Morawiecki mówi o obciążeniu służby zdrowia

Chociaż jeszcze w wakacje uśmiechnięty Mateusz Morawiecki przekonywał emerytów, że koronawirusa nie trzeba się już bać i można iść na wybory, to obecnie wydaje się mieć w tej kwestii zupełnie inne zdanie. Jego dzisiejsza wypowiedź zdradza, iż sytuacja pandemiczna w Polsce jest poważna.

24 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby nieco ponad 95 tys. testów na koronawirusa i aż 29 978 z nich dało wynik pozytywny. Znaczy to, że ponad 1/4 wykonanych badań potwierdziło zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

W czasie wizytacji premiera w jednym ze szpitali tymczasowych na Śląsku padły wyjątkowo znaczące słowa. Mateusz Morawiecki nie ukrywa, że obecnie służba zdrowia jest bardzo obciążona. Dane potwierdzają to stanowisko, szef rządu przekazał, że obecnie zajętych jest 75 proc. tzw. łóżek covidowych.

— To jest miara obciążenia służby zdrowia — podsumował w Pyrzowicach Mateusz Morawiecki. Jasno postanowił również kwestię ewentualnych kolejnych obostrzeń.

Premier zapewnia, że rząd wprowadzi ostrzejsze restrykcje

Będziemy wdrażać kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały tydzień przed i tydzień po świętach — dodał w czasie swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki.

Już wcześniej spekulowano, iż rządzący zdecydują się na jeszcze większe restrykcje, mimo iż już wcześniej w kraju ponownie zamknięto baseny, kina, czy teatry. RMF FM podaje, iż obecnie na stole pojawił się również scenariusz mówiący o możliwości ograniczenia działania kościołów.

Nie tylko łóżka covidowe. Sytuacja z respiratorami również jest ciężka

Na Twitterze Michała Rogalskiego, nastolatka zbierającego dane na temat epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, pojawił się wpis na temat zajętości respiratorów w województwie mazowieckim. Stawiana teza nie jest optymistyczna. Z wyliczeń za kilka dni na Mazowszu zabraknąć może wolnych aparatów wspomagających oddychanie.

Już teraz zajętych jest 92 proc. dostępnych w woj. mazowieckim aparatów. Warto zaznaczyć jednocześnie, że nie tylko ilość respiratorów jest ograniczona, ale również wykwalifikowanych ludzi, którzy potrafią je obsługiwać.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło Polsat News / Facebook.com Kancelaria Premiera / Twitter.com @micalrg

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >