wtv.pl > Polska > Rząd chce zakazu przemieszczania się w sylwestra. Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu: niezgodne z Konstytucją
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:43

Rząd chce zakazu przemieszczania się w sylwestra. Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu: niezgodne z Konstytucją

Sylwester
WTV
  • Adam Niedzielski zarządził zakaz przemieszczania się od 19:00 31.12 do 06:00 01.01

  • Przedstawiciel Trybunału Stanu uważa działanie za naruszające Konstytucję, a co za tym idzie - nieobowiązujące

  • „Nie podporządkuję się ograniczeniom nielegalnej godziny policyjnej” - czytamy w komunikacie

17 grudnia na oficjalnej konferencji prasowej przedstawicieli Rady Ministrów poinformowano o bieżących działaniach celem zwalczania kryzysu epidemicznego. Wciąż nie wiemy, czy w Polsce dojdzie do rozwoju trzeciej fali zachorowań. Adam Niedzielski potwierdził jednak, że jeśli tak się stanie, służba zdrowia może nie udźwignąć jej ciężaru. Wymusiło to nałożenie szczególnych obostrzeń w sylwestra

Czy tegoroczny sylwester z obostrzeniami jest rozwiązaniem konstytucyjnym?

Niezbędne było zarządzenie kolejnych restrykcji. 28 grudnia miał zakończyć się zapowiedziany wcześniej etap odpowiedzialności. W nowy okres wejdziemy dwutygodniową narodową kwarantanną. Minister, choć nie zapowiedział lockdownu, obiecał zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz utrzymanie obowiązujących zasad sanitarnych. 

Kwarantanna będzie trwać do 17 stycznia, czyli obejmie także okres ferii zimowych. Sylwester zaś zostanie objęty zakazem przemieszczania się, nazwanym przez profesora Chmaja godziną policyjną

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia między 19:00 a 06:00 zakazane zostanie wychodzenie z domu. Wyjątki stanowią czynności służbowe oraz zaspokajanie pilnych potrzeb. Według wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu działanie to jest sprzeczne z założeniami ustawy zasadniczej, regulującej metody ograniczania swobód obywatelskich. 

„Nikogo nie zachęcam i nie podżegam, ale ja osobiście deklaruję, że dla ochrony naszych wolności, nie podporządkuję się ograniczeniom nielegalnej godziny policyjnej” - czytamy we wpisie profesora Chmaja. 

Artykuł 52 ustęp 1 Konstytucji wskazuje, że każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ustępie 3 zaś możemy przeczytać, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Artykuł 31 ustęp 3 ustawy zasadniczej podkreśla, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności”.

Ograniczenie w poruszaniu się może zapewnić ogłoszenie stanu klęski wyjątkowej, o czym traktuje artykuł 233 ustęp 1 Konstytucji. Sylwester więc, według Marka Chmaja, nie powinien zostać ograniczony w ten konkretny sposób.

Pamiętajmy jednak, że wirus bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu oraz życiu. Bez względu na działania rządu oraz ich ocenę, warto zachować szczególną ostrożność oraz zasady bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest maksymalne ograniczenie społecznej mobilności.

Wychodząc z domu przed zakażeniem może uchronić nas społeczny dystans, poprawnie założona maseczka oraz dezynfekcja rąk. 

Źródło: [Facebook/Marek Chmaj]

Powiązane