Jarosław Kaczyński może odpowiedzieć za brak maseczki w trakcie mszy świętej w starachowickim kościele.. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Stycznia 2021

Jarosław Kaczyński poniesie konsekwencje? Sanepid wszczął postępowanie

Jarosław Kaczyński może odpowiedzieć za brak maseczki w trakcie mszy świętej w starachowickim kościele. Prezes PiS wziął udział w nabożeństwie poświęconym pamięci swojej zmarłej matki, Jadwigi. Postępowanie administracyjne zostało wszczęte przed sanepid.

  • 16 stycznia w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach odbyła się msza upamiętniająca Jadwigę Kaczyńską
  • Po nabożeństwie na ambonę wyszedł prezes Prawa i Sprawiedliwości
  • W trakcie wystąpienia, w którym Jarosław Kaczyński atakował politycznych rywali, ust i nos polityka nie zasłaniała maseczka

Obowiązujące Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. (...) dopuszcza przebywanie w kościołach bez zakrywania ust i nosa tylko osób sprawujących kult religijny – w fotogalerii widzimy, że pan Jarosław Kaczyński nie przestrzegał tego zapisu, napisano w zawiadomieniu do sanepidu złożonym przez organizację „Forum Unia Młodych”.

Treść pisma skierowanego do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach, w którym wnoszono o zbadanie sprawy i ukaranie uczestników mszy, przytacza Wirtualna Polska.

Jarosław Kaczyński zostanie ukarany?

Postępowanie w sprawie zachowania Jarosława Kaczyńskiego wszczął Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach, wskazuje wspomniany portal.

Do prokuratury trafiło zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego i jego apeli. Zapadła decyzjaDo prokuratury trafiło zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego i jego apeli. Zapadła decyzjaCzytaj dalej

Zostały wysłane do stron zapytania o złożenie stosownych wyjaśnień, czekamy na odpowiedź. Próbujemy ustalić: kto był organizatorem – przekazała Ewa Dróżdż ze starachowickiego sanepidu.

I dalej: – Wystąpiliśmy też do policji z pytaniem o to, czy nie toczy się postępowanie, bo wiemy, że policja w jakiś sposób zabezpieczała tę mszę. Ze strony policji nie mamy jakiegoś stwierdzenia naruszenia wymagań. Zbieramy materiały i będziemy rozważać.

Przedstawicielka sanepidu zaznaczyła, że w Starachowicach nie doszło do złamania zapisu, według którego w świątyni może przebywać jedynie określona liczba osób. Pytana o brak maseczki na twarzy Jarosława Kaczyńskiego, odparła, że „prezes PiS maseczkę zdjął tylko na okoliczność wygłoszenia przemówienia”.

Kaczyński: „Zło atakuje nasz kraj”

Przypomnijmy, że po mszy Kaczyński wygłosił dość obszerne przemówienie, transmitowane przez stację TVP Info. Nie mając maseczki, prezes wspominał swoją zmarłą matkę oraz wagę, jaką przywiązywała do jej rodzinnego miasta.

Wicepremier szybko przeszedł jednak do narracji pasującej raczej do sejmowej mównicy. – Zło atakuje nasz kraj, nasz naród i instytucję, która jest centrum naszej tożsamości, czyli Kościół katolicki – mówił lider obozu rządzącego.

Nawiązując do zgromadzonych przed kościołem manifestantów, Kaczyński wskazał, że stoją tam ci, „który walczą w najgorszej sprawie” i „chcą zniszczyć Kościół od środka”.

Nie zabrakło też nawiązania do słynnej afery Amber Gold i produkcji szykowanej przez Sylwestra Latkowskiego. – Być może są wśród państwa osoby, które obejrzały film o aferze Amber Gold. Doskonale pokazuje on, na czym polegał mechanizm rządzenia Polską w ciągu dziesięcioleci, które mam nadzieję, skończyły się w roku 2015 – przekonywał prezes PiS w starachowickiej świątyni.

źródło: WP

Artykuły polecane przez redakcję WTV: