wtv.pl > Białoruś

Białoruś

Graniczące z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją oraz Ukrainą państwo w Europie Wschodniej. Mająca brak dostępu do morza Białoruś jest największym śródlądowym krajem w Europie.

Straż Graniczna
14.06.2022 02:02 Prowokacja przy białoruskiej granicy? Straż Graniczna pokazała nagranie

Prowokacja ze strony białoruskich służb? Straż Graniczna udostępniła nagranie, na którym widać człowieka w mundurze rzucającego czymś w kierunku polskiej granicy, a jak twierdzą strażnicy - w kierunku wozu obserwacyjnego. Mówią, że to nie pierwszy tego typu incydent. - Kolejna noc ciężkiej służby przed nami - pisali na Twitterze strażnicy graniczni.

183418862 308658697293800 8577562751449373690 n
19.03.2022 09:20 “Jak tylko wrócę, od razu trafię do więzienia”. Białorusini uciekli do Polski i opowiedzieli nam swoje historie [REPORTAŻ]

Tęsknią, płaczą, starają się przetrwać. Są młodzi i wykształceni. Nie planowali wyjeżdżać z kraju, który kochają. Mowa tu o Białorusinach, którzy pod wpływem prześladowań i represji ze strony władzy byli zmuszeni uciec z ojczyzny. Dzisiaj po raz pierwszy odważyli się opowiedzieć swoją historię.Żodzino, komisariat policji pod Mińskiem. Kilkanaście osób tłoczy się w celi przeznaczonej dla czterech. Ciężarówki z aresztowanymi protestującymi co chwila parkują pod tym i innymi komisariatami. Po pewnym czasie w celach brakuje już miejsca w środku, ale nikt się tym nie przejmuje. Autorytarna władza szybko znajduje rozwiązanie. Pada decyzja o przetrzymaniu pozostałych przez 14 dni na zewnątrz, pod płotem.- Zatrzymano mnie na dwa tygodnie do aresztu. Mnie, mojego chłopaka i moich przyjaciół. Wychodziliśmy na protesty i byliśmy mocno zaangażowani w działalność opozycji - mówi 20-letnia J., białoruska uchodźczyni polityczna mieszkająca w Warszawie. Nie chce podawać swojego imienia. Boi się.- Nigdy nie zapomnę tego, co mnie tam spotkało. Milicjanci cały czas mnie poniżali. Mówili, że ja i moja rodzina jesteśmy gównem, że to wstyd urodzić osobę taką jak ja. Powiedzieli, że mnie złamią, że poniosę konsekwencje za bunt - mówi z przejęciem dziewczyna.https://twitter.com/HannaLiubakova/status/1314215037678964739

fotis-christopoulos-YbF3rZHHPvM-unsplash
19.03.2022 09:20 Jest oficjalne oświadczenie LOT ws. lotów nad Białorusią

23 maja doszło do kontrowersyjnego przekierowania do Mińska, rejsowego lotu linii Ryanair z Aten do Wilna. Powodem miał być alarm bombowy. Wiele wskazuje na to, że samolot został podstępem zmuszony do lądowania, w celu ujęcia Romana Protasiewicza, białoruskiego dziennikarza, redaktora opozycyjnego portalu Nexta. Dzisiaj w ramach protestu, kilka Europejskich państw wyszło z apelem do pozostałych członków wspólnoty, o wprowadzenie całkowitego zakazu lotów nad terytorium Białorusi. Znamy oficjalne oświadczenie LOT w sprawie zakazu. Co oznacza on dla białoruskich emigrantów?Skontaktowaliśmy się z Rzecznikiem Prasowym PLL LOT. Oto najnowsze informacje:"Do czasu podjęcia decyzji na poziomie europejskim PLL LOT rozważa zmiany tras dla samolotów wykonujących połączenia nad terytorium Białorusi. Na dziś zaplanowane są dwa takie loty – do Mińska i do Moskwy".

W Bobrownikach przy granicy polsko-białoruskiej odbył się protest
19.03.2022 09:20 Bobrowniki: protest Białorusinów na granicy. Chcą spełnienia postulatów, grożą blokadą

Bobrowniki: protest na granicy z Białorusią. Cała akcja odbywała się pod hasłem "Dla wolnej Białorusi”. Przekaz skierowany w reżim Aleksandra Łukaszenki oraz przyglądającej się jego działaniom Europy jest jasny.5 czerwca w Bobrownikach rozpoczął się protest na granicy z Białorusią. Społeczność Białorusinów postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec więzienia w kraju swoich rodaków przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.Protest nieopodal Bobrowników zorganizował Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU). Biało-czerwono-białe flagi, herb Białorusi oraz wolnościowe hasła masowo pojawiły się na przygranicznym terenie. Sobotni protest miał zwrócić uwagę kierowców, którzy kierowali się do przejścia granicznego w Bobrownikach. Wzdłuż drogi ustawiła się długa linia społeczności białoruskiej.

straż graniczna
19.03.2022 09:15 Stan wyjątkowy. Sprawdzamy, jakie ograniczenia wprowadzi polski rząd

Premier Morawiecki poinformował we wtorek o wystąpieniu z wnioskiem do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na części terenu województw lubelskiego i podlaskiego. Sprawdzamy, jakie ograniczenia mogą obowiązywać przez najbliższe 30 dni. Na wtorkowej konferencji szef rządu przekazał informacje o wystąpieniu z wnioskiem do prezydenta Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią na okres 30 dni. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.Stan wyjątkowy wprowadzany jest przez głowę państwa na wniosek Rady Ministrów. Według ustawy dotyczy sytuacji "szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym spowodowanego działaniami o charakterze terrorystycznym lub działaniami w cyberprzestrzeni, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych".

Andrzej Duda
19.03.2022 09:12 Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego. Skierował do Sejmu wniosek

Andrzej Duda podpisał wniosek do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Wszystko wskazuje na to, że już jutro będzie on głosowany podczas posiedzenia. Wniosek zakłada kolejne 60 dni stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią.

Interwencja prawników w Usnarzu Górnym
19.03.2022 09:11 Mimo nakazu ETPC, polskie służby blokują dostęp do uchodźców na granicy. Co dzieje się w Usnarzu Górnym?

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej staje się coraz bardziej napięta. Informowaliśmy o tym, że mimo uszczelnienia granicy, grupy migrantów przedostają się do Polski. Ich dalszy los w większości przypadków jest nieznany, a aktywiści spekulują, że służby wbrew prawu mogą transportować zatrzymanych w Polsce imigrantów za granicę z Białorusią. Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce otworzyć dostęp do pomocy humanitarnej i prawnej dla potrzebujących uchodźców. Tymczasem polskie służby nie stosują się do nakazu, popełniając przy tym poważne wykroczenie.Usnarz Górny i strefa przygraniczna z Białorusią objęta jest stanem wyjątkowym. Oznacza to, że cywile, w tym dziennikarze, aktywiści, a także pomoc medyczna i prawna nie mogą dostać się do przebywających na granicy uchodźców. Przez zaniedbania, na granicy zmarły co najmniej cztery osoby, w tym nastolatek.Europejski Trybunał Praw Człowieka w najszybszym tempie w historii przedstawił nakaz dopuszczenia przez polskie władze wszelakiej pomocy na granicy. Kategorycznie zabroniono także przerzutu uchodźców na stronię Białorusi. Niezastosowanie się łamie art. 34 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Według sondażu IBRiS dla "Rz" zdecydowana większość obywateli chce poparcia przez opozycję Krajowego Planu Odbudowy.
19.03.2022 09:11 Co na temat ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy myślą Polacy? Wyniki sondażu są jednoznaczne

Większość Polaków popiera przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Tak wskazują wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM. Jeszcze we wtorek Rada Ministrów ma pochylić się nad tą kwestią. Termin obowiązywania stanu wyjątkowego mija już w najbliższą sobotę. Czy rząd zdecyduje się go przedłużyć?Polacy chcą stanu wyjątkowego na granicy Aż 46,7% Polek i Polaków opowiada się za przedłużeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią, wynika z najnowszego sondażu United Surveys wykonanego na zlecenie RMF FM. Przeciwnicy takiego rozwiązania stanowią prawie 10% mniej ankietowanych - 37,5%. 28,1% spośród badanych to zdecydowani zwolennicy wzmożonej kontroli na granicy. "Raczej tak" na pytanie o poparcie ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego odpowiedziało 18,7%. 21,8 % ankietowanych to kategoryczni przeciwnicy kolejnych 60 dni obostrzeń na pasie granicznym. 15,6% spośród ankietowanych "raczej" nie chce tego rodzaju rozwiązań. Od głosu wstrzymało się natomiast 15,8% badanych Polek i Polaków. Kryzys graniczny 73% wyborców Zjednoczonej Prawicy opowiada się za przedłużeniem stanu wyjątkowego. Pomysł popiera również 64% sympatyków Konfederacji i 50 % PSL-u. Utrzymania obecnego rygoru na granicy z Białorusią chce również 35% osób, które w ostatnich wyborach oddały głos na Lewicę. Najmniej wśród zwolenników rozwiązania jest wyborców Koalicji Obywatelskiej - 15%. Badanie przeprowadzono 24 września na liczbie 1000 osób. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, Rada Ministrów jeszcze we wtorek pochylić ma się nad sprawą ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego. Kolejne 60 dni jego obowiązywania zdecydowanie rekomenduje minister spraw wewnętrznych Michał Kamiński. Specjalne przepisy weszły w życie 2 września i wstępnie potrwać mają do 2 października. Swoją decyzję rząd argumentował trwającą na granicy "wojną hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi, które odbyły się w rejonie w połowie bieżącego miesiąca. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Poseł Kaczyński oskarża. Twierdzi, że napaść na biuro Beaty Szydło jest winą Sterczewskiego i JachiryOnet: Na granicy polsko-białoruskiej zmarł 16-latek z Iraku. Fundacja Ocalenie: wymiotował krwią"Spuszczę na to zasłonę milczenia". Minister Sellin odpowiada na przemówienie Agnieszki Hollandźródło: rmf24.pl, wtv.pl

Mariusz Kamiński będzie wnioskował o przedłużenie stanu wyjątkowego rży granicy z Białorusią
19.03.2022 09:11 Jest wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego. "Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest nadal bardzo poważna"

- Jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszej granicy minister spraw wewnętrznych i administracji będę składał Radzie Ministrów rekomendację w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego - przekazał w czasie konferencji prasowej Mariusz Kamiński. Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że premier wprowadził do wtorkowych obrad punkt dotyczący tej kwestii.Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że będzie chciał, by rozporządzenie regulujące sytuację granicy z Białorusią zostało przedłużone.Kryzys migracyjny w Usnarzu Górnym nie został zażegnany. - Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze mają stalowe nerwy wiedząc, z jakiego typu prowokacjami mają do czynienia. W ich kierunku rzucane są petardy, żołnierze białoruscy mierzą w ich stronę z broni długiej - przekazywał Mariusz Kamiński.

Flickr/Piotr Drabik, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
19.03.2022 09:11 Prezydent o zakulisowych rozmowach ws. Borysa i Poczobuta. “Oni nie chcieli emigrować”

Od uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta minęło już pół roku. Prezydent Andrzej Duda przyznał w rozmowie z TVN24, że prowadził zakulisowe rozmowy i zabiegał o ich uwolnienie. Jego zdaniem “są więzieni bezprawnie”, ale zwrócił również uwagę, że “nie chcieli emigrować”.

Jarosław Gowin
19.03.2022 09:07 Jarosław Gowin o zaufaniu wobec rządu. Lider Porozumienia zabrał głos w sprawie głosowania nad stanem wyjątkowym na granicy z Białorusią

Jarosław Gowin zabrał głos w sprawie poniedziałkowego głosowania nad odwołaniem rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego wprowadzonego przez prezydenta. Lider Porozumienia przyznał, że jego obóz zaufał rządowi w tej kwestii i będzie głosować razem z PiS.Były wicepremier przyznał jednak, że nie zgadza się ze wszystkimi przepisami zawartymi w rozporządzeniu. Stan wyjątkowy na granicy Decyzją prezydenta i Sejmu, na pasie granicznym z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd zdecydował się na jego wprowadzenie z powodu trwających na przygranicznych terenach naszych sąsiadów rosyjskich ćwiczeń wojskowych. W związku z tym, że na granicy przebywają imigranci m.in. z Iraku, próbujący przedostać się nielegalnie na terytorium Rzeczypospolitej, władza spodziewa się, że może tam dojść do licznych prowokacji ze strony rosyjskiej i białoruskiej. W poniedziałek Sejm odrzucił wniosek Lewicy o uchylenie stanu wyjątkowego - za jego podtrzymaniem głosowali m.in. posłowie Zjednoczonej Prawicy, Konfederacji, Kukiz 15, a także Porozumienie Jarosława Gowina. W programie "Money. To się liczy" Wirtualnej Polski, były wicepremier wyjaśnił motywacje stojąca za decyzją o wsparciu rządu w tej kwestii. Kredyt zaufania- Okazaliśmy zaufanie rządowi, bo uważam, że gdyby sytuacja była naprawdę dramatyczna, to uważam, że prezydent powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego - ocenił Jarosław Gowin - Premier powinien spotkać się z liderami partii opozycyjnych - dodał. Zdaniem byłego wicepremiera, należało poprzeć działania rządu, ponieważ nie ma wątpliwości, że białoruskiemu prezydentowi zależy na toczeniu wojny hybrydowej. Gowin podkreślił jednak, że nie wszystkie zapisy rozporządzenia prezydenta są słuszne. Krytycznie odniósł się do braku możliwości przebywania dziennikarzy na terenie objętym stanem wyjątkowym. Podkreślił jednak, że zakłada, że rząd z wykorzystaniem wywiadu i służb, ma szerszą wiedzę na temat sytuacji na granicy, która w niedalekiej przyszłości może stanowić problem dla państwa polskiego. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Klaudia Jachira ostro na mównicy w Sejmie. Oberwało się Rydzykowi, porażające porównanieSejm zadecydował o stanie wyjątkowym. Morawiecki oskarża opozycję o sprzyjanie MoskwieOpublikowano zdjęcia z Usnarza Górnego. Mają udowadniać, że kryzys migracyjny jest wywoływany przez białoruskie służbyŹródło: wp.pl, wtv.pl

Sejm o stanie wyjątkowym
19.03.2022 09:06 Sejm będzie obradować nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Znamy już datę

Kancelaria Sejmu powiadomiła, że marszałek Elżbieta Witek zadecydowała o wyznaczeniu dodatkowego dnia na obrady posłów. Posiedzenie zwołano na poniedziałek 6 września. Czy Sejm zdecyduje się uchylić postanowienie prezydenta? Dodatkowe posiedzenie Sejmu już wkrótceNa poniedziałek 6 września marszałek Elżbieta Witek wyznaczyła dodatkowe posiedzenie Sejmu. Odbędzie się o godz. 16.30. Taką informację przekazała Kancelaria Sejmu. Jak przekazał dziennikarzom wicemarszałek Ryszard Terlecki, podczas obrad odbędą się wystąpienia przewodniczących klubów poselskich. W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego na przygranicznym z Białorusią pasie, wchodzącym w skład województw lubelskiego i podlaskiego. Z wnioskiem wystąpił premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Politycy argumentowali decyzję trudnymi okolicznościami zaistniałymi na granicy z Białorusią. Niepokoje na granicy - To nie jest żadne straszenie - zaznaczał Mariusz Kamiński w swoim wystąpieniu - Uprzedzamy, wiele niebezpiecznych osób z bronią będzie po drugiej stronie granicy w najbliższych dniach - dodał. Od kilku tygodni na granicy z Białorusią koczują imigranci m.in. z Iraku, sprowadzeni przez tamtejszy rząd. Polska straż graniczna pilnuje, by osoby te nie przedostały się nielegalnie na terytorium Rzeczypospolitej. Wkrótce w rejonie rozpocząć się mają również ćwiczenia wojsk rosyjskich Zapad 21. Członkowie rządu ostrzegają, że dojść może wówczas do prowokacji ze strony naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Władza argumentuje swoją decyzję tym, że w obliczu coraz częstszych w ostatnim czasie wizyt aktywistów i niektórych polityków, próbujących przerzucić znajdującym się na terytorium Białorusi imigrantom żywność, może dojść do nieoczekiwanych i tragicznych konsekwencji. Choć rozporządzenie prezydenta opublikowane zostało już w Dzienniku Ustaw, Sejm ma możliwość uchylenia postanowienia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTVZ ogłoszeniem wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego czekano na powrót Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS jest mocno zaangażowany w kryzys na wschodniej granicyStan wyjątkowy w Polsce. Mamy komentarz PSLStan wyjątkowy. Sprawdzamy, jakie ograniczenia wprowadzi polski rządŹródło: wp.pl, wtv.pl

z ostatniej chwili
19.03.2022 09:05 Andrzej Duda podpisze rozporządzenie o stanie wyjątkowym na granicy z Białorusią. Wiadomo już, kiedy to nastąpi

Jak donosi RMF FM, prezydent Andrzej Duda już w czwartek podpisze rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. W sprawie wnioskowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Stan wyjątkowy już wkrótce?RMF FM dotarło do informacji, z których wynika, że Andrzej Duda podpisze dokument dotyczący wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Chodzi o kryzys związany z imigrantami z Iraku, których rząd białoruski próbuje przeforsować przez granice Unii Europejskiej. We wtorek podczas konferencji rządowej, Mateusz Morawiecki i Mariusz Kamiński poinformowali, że zamierzają złożyć wniosek do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na przygranicznym pasie z Białorusią. Minister spraw wewnętrznych podkreślał, że sytuacja nie ma precedensu i że jest pierwszym tego rodzaju przypadkiem w Polsce po 1990 r. Stan wyjątkowy obejmie swym zasięgiem części terenów dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego. Łącznie 183 miejscowości, w tym zdecydowana większość, bo aż 115 na Podlasiu. Opozycja będzie protestować Pomysł podjęcia tak radykalnych kroków spotkał się ze sprzeciwem ze strony dużej części opozycji. Wielu komentatorów i polityków było zdania, że rząd nie ma żadnego uzasadnienia do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Pozostaje zatem możliwość, że Sejm, który obradować w kwestii będzie najprawdopodobniej w piątek, uchyli tę decyzję. Część opozycji zapowiada, że zamierza złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek. Rząd argumentuje wprowadzenie stanu wyjątkowego licznymi prowokacjami ze strony prezydenta Białorusi, które doprowadzić mogą do tragedii tym bardziej, że już za kilka dni na granicy odbywać będą się ćwiczenia rosyjskich wojsk Zapad 21. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTVPrezydent bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowegoIwona Śledzińska-Katarasińska o stanie wyjątkowym: "Decyzja tyleż symboliczna, co łajdacka"Konferencja premiera Morawieckiego. Mówią o stanie wyjątkowym w dwóch województwachŹródło: rmf24.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: wtv.pl

straż granicza - uchodźcy
19.03.2022 09:05 Iwona Śledzińska-Katarasińska o stanie wyjątkowym: "Decyzja tyleż symboliczna, co łajdacka"

We wtorek premier Morawiecki poinformował o wystąpieniu z wnioskiem do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego oraz lubelskiego przy granicy z Białorusią. Decyzję Rady Ministrów dla wtv.pl skomentowała posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.Podczas rozpoczętej tuż po godzinie 12 konferencji prasowej z udziałem Mateusza Morawieckiego, Mariusza Kamińskiego i Adama Niedzielskiego premier poinformował, że Rada Ministrów wystąpiła z wnioskiem do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią na okres 30 dni.Zabierający głos szef MSWiA wskazał z kolei, że choć rozumie współczucie kierowane pod adresem grupy koczujących na granicy migrantów, wpuszczając ich na terytorium Polski, rząd stworzyłby niebezpieczny precedens.– Jeśli pozwolimy na to, będziemy mieli wiele Usnarzy na całej granicy – mówił Kamiński.

Łukaszenka straszy
19.03.2022 09:05 Wicemarszałek Sejmu otrzymał telefon od białoruskiego polityka. Łukaszenka planuje użyć broni na granicy z Polską?

W przypadku eskalacji na granicy z Polską, Łukaszenka ma użyć broni - taką informację miał przekazać wicemarszałkowi Sejmu Piotrowi Zgorzelskiemu białoruski polityk Pawieł Łatuszka. Czy prezydent Białorusi ponownie próbuje wywrzeć presję na polskiej władzy?Łukaszenka szykuje się na wojnę?Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski był gościem w jednym z programów stacji Polsat News. Podczas jej trwania podzielił się z redakcją niepokojącymi wieściami. Jak twierdzi, na 15 minut przed rozpoczęciem programu, otrzymał telefon od opozycyjnego białoruskiego polityka Pawieła Łatuszki. - Piętnaście minut przed programem zadzwonił do mnie ambasador Paweł Łatuszka - poinformował Zgorzelski - Powiedział, że posiada pewną wiedzę, że Łukaszenka podjął decyzję o użyciu broni w sytuacji, kiedy na granicy białoruskiej mogłyby nastąpić sprawy zbyt mocno eskalowane - dodał. Podejrzenia co do tego, że Łukaszenka czeka tylko na moment, gdy zostanie sprowokowany pojawiały się w mediach już wcześniej. Migranci na granicy Imigranci z Iraku, którzy zostali przywiezieni do Białorusi na zlecenie Łukaszenki od kilkunastu dni przebywają na granicy próbując przedostać się do Polski. Z jednej strony nie mogą zostać wpuszczeni na terytorium kraju, z drugiej nie mogą udać się w głąb Białorusi, ponieważ pilnowani są przez tamtejsze służby. Patowa sytuacja spowodowana jest chęcią białoruskiego prezydenta do wywołania presji na Unię Europejską, która nałożyła na jego kraj sankcje po tym, jak rząd zdecydował się na porwanie samolotu w aktywistą Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTVOddolny protest pod Komendą Główną Straży Granicznej. Zebrało się około 100 osóbPoseł Franciszek Sterczewski próbował pomóc uchodźcom koczującym na granicy. Strażnicy go zablokowali“Słyszymy bzdury z TVP i jest nam niedobrze”. Co dalej z uchodźcami na granicy?Źródło: wprost.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: PAVEL ORLOVSKY/AFP/East News

paweł jabłoński
19.03.2022 09:04 Awantura w TVN24. Wiceszef MSZ: "Wstyd mi, że w Polsce działa taka stacja jak państwa"

Temat uchodźców, którzy od kilkunastu dni koczują na polsko-białoruskiej granicy, wywołał ostrą wymianę zdań na antenie TVN24. "Wstyd mi, że w Polsce działa taka stacja jak państwa" – odpowiedział na pytanie Katarzyny Kolendy-Zaleskiej wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.Głównym tematem poruszonym w trakcie piątkowego wydania "Faktów po Faktach" po raz kolejny był kryzys na granicy Polski z Białorusią, gdzie od przeszło dwóch tygodni przebywa grupa kilkudziesięciu migrantów.Prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zaleska postanowiła zapytać goszczącego na antenie Pawła Jabłońskiego, dlaczego polski rząd nadal nie pozwala na podanie ludziom jedzenia czy leków.

świeca
19.03.2022 09:04 Białoruś. Ojciec Bernard Radzik, 57-letni polski duchowny, utonął w jeziorze

Ojciec Bernard Radzik, proboszcz katolickiej parafii w Miadziole na północy Białorusi, utonął w jeziorze. Szczegóły śmierci 57-letniego duchownego z Polski zbada Komitet Śledczy.W środę 25 sierpnia białoruskie służby wyłowiły zwłoki mężczyzny z jeziora na północy kraju. Ustalono, że zmarłym jest ojciec Bernard Radzik, 57-letni duchowny z Polski.Radzik sprawował funkcję proboszcza w madziolskiej parafii. Na Białorusi przebywał od 1990 roku.

Pod Komendą Główną Straży Granicznej trwa protest
19.03.2022 09:03 Protest pod Komendą Główną Straży Granicznej. Demonstranci mają ze sobą drut kolczasty

Grupa ludzi owinięta drutem kolczastym siedzi pod Komendą Główną Straży Granicznej. Trwa protest w związku z działaniem polskich władz wobec grupy imigrantów na granicy polsko-białoruskiej."Granica człowieczeństwa" - tak brzmi jedno z haseł trzymanych przez protestujących pod KG Straży Granicznej.Mimo deszczu grupa aktywistów zebrała się pod budynkiem i protestuje przeciwko zabronieniu wejścia do Polski grupie imigrantów, w tym osobom uciekającym przed wojną w Afganistanie.

EAST NEWS - zdjęcie ilustracyjne
19.03.2022 09:03 Litwa postawi 500-kilometrowy płot na granicy z Białorusią. Wszystko z powodu uchodźców

Litwa nie przebiera w środkach i zamierza postawić płot na granicy z Białorusią. Blokada ma mieć długość 500 km. To nowa metoda na zahamowanie niekontrolowanej fali uchodźców.

ADAM NOCON/East News - zdjęcie ilustracyjne
19.03.2022 08:59 Podlaskie: kilkuset nielegalnych imigrantów próbowało przekroczyć granicę

Imigranci szturmują polską granicę. W ciągu trzech dni pogranicznicy z Podlasia zatrzymali kilkuset cudzoziemców, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polską-białoruską. To pierwsze oznaki problemu, z którym od dłuższego czasu zmaga się Litwa.

Podlasie
19.03.2022 08:59 Podlasie. Straż Graniczna zatrzymała aż 63 imigrantów

Podlasie. Zatrzymano aż 62 osoby, próbujące przekroczyć polską granicę. Chodzi głównie o obywateli Iraku. To największa grupa imigrantów, która w ciągu jednego dnia przekroczyła nasze terytorium. Straż Graniczna wydała oficjalny komunikat w sprawie. Informacji o zdarzeniu udzielił Podlaski Oddział Straży Granicznej. 4 sierpnia doszło do zatrzymania aż 62 osób. Na miejsce ruszyli funkcjonariusze z Krynek i Kuźnicy. Działania Straży Granicznej wspierała Polska Policja.

Bartosz Bielenia
19.03.2022 08:51 Bartosz Bielenia okazał solidarność z Białorusinami i Białorusinkami

Bartosz Bielenia wystąpił podczas sesji Parlamentu Europejskiego. Stanął na środku mównicy i nagle zaczął krzyczeć. Wzorując się na Janie Shostak, okazał solidarność z opozycyjnymi aktywistami na Białorusi. Bartosz Bielenia dał się poznać opinii publicznej z głównej roli w "Bożym Ciele" Jana Komasy. W ostatnich miesiącach otwarcie angażuje się w walkę o prawa człowieka. Wcześniej wsparł kobiety doświadczające przemocy. Teraz wstawił się za Janą Shostak. Gwiazdor wystąpił 9 czerwca na obradach Parlamentu Europejskiego. Wspomniał o działaniu Białorusinki, która zaczęła krzyczeć pod biurem Komisji Europejskiej w Warszawie.

Białoruś
19.03.2022 08:51 Białoruś wstrzymuje transport ropy do Polski

Białoruś postanowiła wstrzymać eksport ropy do Polski. Według informacji "Rzeczpospolitej" chodzi o zatrzymanie dostaw surowca płynącego rurociągiem "Przyjaźń".W środę w okolicach południa dziennik potwierdził informacje, według których dostawy ropy naftowej do Polski zostaną wstrzymane.

Białoruś
19.03.2022 08:50 Nowe sankcje nałożone na Białoruś przez UE

W nocy z 4 na 5 czerwca zaczną obowiązywać nowe sankcje Unii Europejskiej wobec Białorusi. Zablokowana zostanie cała przestrzeń powietrzna Unii dla samolotów białoruskich linii lotniczych. W najbliższych tygodniach zostaną również nałożone kolejne sankcje gospodarcze.

EN 01006262 0021
19.03.2022 08:50 Białorusini zamknięci w kraju, a media milczą. “To 9 milionów więźniów, którzy nie mogą się wydostać”

O Białorusi jest ostatnio bardzo głośno. Kilka tygodni temu samolot z Aten do Wilna, został zmuszony do lądowania w Mińsku. Na pokładzie znajdował się opozycyjny dziennikarz z Białorusi, Roman Protasiewicz, który tym podstępem został pojmany. Reżim Aleksandra Łukaszenki staje się coraz bardziej rygorystyczny, a Białorusini obawiają się o swoją wolność. Tym razem Łukaszenka przekroczył kolejną granicę.Białoruś po raz kolejny zmieniła warunki wjazdu i wyjazdu z kraju. Nowe rozporządzenie dotyczy także obcokrajowców, jednak najbardziej dotknięci są przeciętni obywatele.

Białoruś
19.03.2022 08:50 Białoruski opozycjonista próbował odebrać sobie życie na sali sądowej

Białoruś: Sciapan Łatypau, białoruski opozycjonista, próbował na sali sądowej odebrać sobie życie poprzez wbicie długopisu w szyję. Mężczyzna był przetrzymywany w klatce podczas procesu, a strażnik zgubił klucze. Kiedy je znaleziono, Łatypau został odwieziony do szpitala.Wcześniej twierdził, że grożono jemu i jego rodzinie - miał przyznać się do wszystkich zarzutów w zamian za pozostawienie jego bliskich w spokoju.

Klaudia Jachira
19.03.2022 08:49 Klaudia Jachira w Sejmie oskarżyła władze o kłamstwo dot. Pratasiewicza

Posłanka KO, Klaudia Jachira, po raz kolejny postanowiła w obrazowy sposób wyrazić sprzeciw wobec rządowej polityki. Postanowiła skomentować działania polskiego MSZ ws. Ramana Pratasiewicza. Podkreśliła, że nie udzielono mu azylu, mimo że wcześniej o niego prosił, a władze zachowują się tak, jakby to zrobiły. Na koniec swojego wystąpienia wyciągnęła spod kartek flagę wolnej Białorusi.Jachira słynie z podobnych, bardzo obrazowych wystąpień.

Białoruś
19.03.2022 08:49 Dziennikarze pikietowali pod ambasadą Białorusi w Polsce

Pod ambasadą Białorusi pokazali się dziś dziennikarze. Protestowali przeciw niesprawiedliwemu zatrzymaniu i torturowaniu Ramana Pratasiewicza i innych białoruskich dziennikarzy przez reżim Łukaszenki. Pikietę zorganizowało Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, pojawili się jednak nie tylko jego przedstawiciele.Wciąż trwa głodówka Białorusinów pod warszawską siedzibą Komisji Europejskiej. Protest ma wymusić jak najszybsze i gwałtowne działania Unii wobec reżimu.

  • 1
  • 2